Kendi Linux Dağıtımını Yapmak

LFS teknik olarak bir dağıtım değil, Linux Kernel'ini sıfırdan inşa ederek üzerine istediğiniz yazılımları ekleyerek kendi Linux dağıtımınızı oluşturma "rehberidir". Zaten @detista 'nın da attığı bir PDF, indirme linki değil dikkat ederseniz. LFS yaparken kod inşa ettiğiniz için iyi bir işlemciye sahip olmanız gereklidir, yoksa bütün işleri bitirmeniz haftalar bile sürebilir. Mesela Chromium gibi bir tarayıcıyı iyi bir işlemcide inşa etmek 7-8 saati bulabiliyor. Eğer sadece istediğiniz programların olduğu bir dağıtım istiyorsanız ve LFS gibi çok uğraşmak istemiyorsanız Arch Linux veya Gentoo'ya yönelebilirsiniz, bence daha uygun bir başlangıç noktası olacaktır.
Arch Linux veya Gentoo'nun kullanımı hakkında bir makale vesaire var mı?

Arch Linux veya Gentoo'nun kullanımı hakkında bir makale vesaire var mı?
Gentoo'da LFS gibi ama biraz daha basit hali. LFS gibi sıfırdan başlatmak yerine bazı araçları hazır olarak veriyor fakat yine de kod inşa etmeniz lazım. Gentoo şahsen hiç kurmadım ama kuranlar ve kullananlar vardı, onlar daha iyi yardımcı olabilir. Gentoo Web Sitesi: Welcome – Gentoo Linux

Arch Linux size hazır paketler verir fakat sistemde gerekli araçlar dışında hiçbir şey yüklü gelmez sıfırdan istediğiniz paketleri yüklemeniz lazım. Gentoo veya LFS'e göre burada hazır paketler olduğu için kod inşa etmenize gerek yoktur fakat sistemin kurulumunu bitirdikten sonra ve AUR'dan (Arch Kullanıcı Deposu) yazılım yüklemek isterseniz o zaman kod inşa etmeniz gerekebilir. Genel anlamda sistemin temel kurulumu hazır paket halinde gelir, ek yazılımlar için AUR'a gereksinim duyarsınız. Arch Linux Web Sitesi: Arch Linux

Arch Linux kurulumu hakkında bilgi almak için imzada benim hazırladığım kurulum rehberi var. Bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı