Kendi Linux işletim sistemimizi nasıl yaparız?

Et sotelerken işin sırrı soğanları kavurmadan önce tuzla iyice ovmaktan geçer. Lahmacun için hazırlarken de et miktarı...

Bu iş yemek yapma benzemez. Çok ileri düzey programlama bilgisi, Linux'u bilmeyi, I/O işini bilmeyi gerektirir. Linux hakkında çok çok tecrübeli üstatlar var forumda, onlar varken bize konuşmak düşmez. Ama...

Bu iş bilgisayar formatlamak kadar basit değildir.

Son düzenleme:
Et sotelerken işin sırrı soğanları kavurmadan önce tuzla iyice ovmaktan geçer. Lahmacun için hazırlarken de et miktarı...

Bu iş yemek yapma benzemez. Çok ileri düzzey programlama bilgisi, Linux'u bilmeyi, I/O işini bilmeyi gerektirir. Linux hakkında çok çok tecrübeli üstatlar var forumda, onlar varken bize konuşmak düşmez. Ama...

Bu işin bilgisayar formatlamak kadar basit değildir.
Ekstra masrafları falanda var galiba?

Son düzenleme:
Kod yazmak zorunda degilsin ama bilmek zorundasin. Source kodu compile edip calistirabiliyorsan, gcc bash vs gibi temel elementleri kernel uzerine birbir ekleyip kendi distronu olusturabilirsin. Troubleshooting konusunda iyi olman ve bolca vaktinin olmasi gerek. Yok ben kendi desktop environment imi yazarim, kendi package manager imi yazicam dersen iste o zaman ciddi sistem programlama bilmek durumundasin. Ama cogu distro boyle yapilmiyor. Base bir distro seciyorsun ( ubuntu, deb ya da arch ) , uzerine uygulama setini kuruyup hepsini compile edip bootable hale getiriyorsun kabaca. distro = kernel + package manager = program seti.

Arkadaşlar bilen yazsın, kendi Linux işletim sistemimizi nasıl yaparız.
Kendi işletim sisteminizi yapamazsınız.
Kendi distronuzu ise yapabilirsiniz.
0dan oturup kernel yazamayacağınız için arch linux ile başlamanızı tavsiye ederim.
Arch kurup özelleştirip üzerine gui giydirerek deneme yapabilirsiniz.

Kanka biraz fazla samimi olacağım ama, yeni başlayan linux kullanıcısına da Arch önermek, ne bileyim bir garip geldi.
Kendi işletim sisteminizi yapamazsınız.
Kendi distronuzu ise yapabilirsiniz.
0dan oturup kernel yazamayacağınız için arch linux ile başlamanızı tavsiye ederim.
Arch kurup özelleştirip üzerine gui giydirerek deneme yapabilirsiniz.

Kanka biraz fazla samimi olacağım ama, yeni başlayan linux kullanıcısına da Arch önermek, ne bileyim bir garip geldi.
Yeni başlayan bir arkadaşın işletim sistemi yapmak istemesi gayet normal mi geldi peki :)
Hevesini kırmamak lazım.
Bu işler boğuşmayla oluyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı