Kendi Linux masaüstü ortamımızı yapmak

Steve Gates

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Başlıkta da belirttiğim gibi kendi Linux masaüstü ortamımızı nasıl yaparız -ya da halihazırdaki masaüstü ortamını nasıl modifiye ederiz-? Xfce, kde gibi. Daha doğrusu varolan bir masaüstü ortamını nasıl özelleştirebiliriz? İnternet bir sürü araştırma yaptım fakat sonuçsuz kaldı. Birkaç program varmış fakat nasıl kullanılacağını tam anlamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Not: Ubuntu 20.04 LTS kullanıyorum.

Son düzenleme:
Başlıktaki sorunuz bir çok anlama çıkıyor.
-Sıfırdan masaüstü yazmak.
-Mevcut masaüstünün yanına başka bir masaüstü kurmak.
-Kurulu masaüstünü özelleştirmek.

Ben ikinciyi sorunuz olarak kabul edeyim, eğer ikinciyse bunun için yapmış olduğum bu çalışmamı kullanabilirsiniz. Yapmış olduğum bu paket ile istediğin masaüstünü tek tık ile kurabiliyorsun.

Taaa geçen sendenmiş. Olsun, belki başka birisi yararlanır.

Öncelikle şu 3 dili mutlaka öğrenmelisiniz: C, C++ ve Python. Çünkü bu diller GNU/Linux'da en çok kullanılan diller. 2. adım GTK ve QT alanında uzmanlaşmak. Özellikle de GTK alanında uzmanlaşmanız gerekiyor. Çünkü birçok masaüstü ortamı ve program GTK kütüphanesi ile programlanmıştır. 3. adım öğrendikten sonra diğer masaüstü ortamlarının kaynak koduna göz atın. Sonra da değiştirin. İstediğiniz kadar değiştirmekte özgürsürünüz, adı üzerinde özgür yazılım. Bunlarla iyice haşır neşir olduğunuzda artık yazmaya hazır hale gelirsiniz.

Altın kural: Pes etmek yok! Yaptığınız şeyler çalışmasa bile en azından birçok şey öğrenmiş olursunuz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı