Kendi Linux'umuzu nasıl yazarız?

Linux Kernel'i açık kaynaklı ama bayağı bir araştırmama rağmen bulamadım. Bunu nereden indirebilirim ve kendi Linux dağıtımımı geliştirmem için bir tutorial var mı önerebileceğiniz?
Açık kaynak kodları olan orijinal kernel ağacı burası:

Kernel sürümü olarak göz atmak için:

@Yusuf Yıldırım 123 kernel dediğim şey zaten Linux'u kurunca geliyor bu bir program değil ki yuklensin. Kernel dediğimiz olay yazılım ile donanım arasındaki olayalri yönetir.

Screenshot_20230915-221404_1.jpg

link

Hayır. Ben linux kurmak değil linux kernelinin kodlarını alıp kendi linux dağıtımımı yazmak için istedim.
Kerneli şuradan indirebilirsiniz:

fakeroot build-essential ncurses-dev xz-utils libssl-dev bc flex libelf-dev bison paketlerini kurun kerneli derleyebilmek için.
Kerneli tardan çıkartın, kernelin dizinine girin.

Şimdi kernel konfigrasyonu lazım size. Sizinki /boot/config-$(uname -r) .config konumunda. Sondaki boşluğun sebebini bilmiyorum.

make menuconfig komutuyla konfigrasyon penceresi açacak bir dizi işlemleri tetikleyip ardından make install ile kerneli kurabilirsiniz.

Mevcut işletim sistemine kendi yazılımlarınızı atıp konfigure edebilir ve ISO alabilirsiniz veya ekstra uğraş ile yapılacak işlemleri bir kurulum shell dosyasına kaydedip bir de kurulum için minimal bir ISO çıkartabilirsiniz.

Hayır. Ben Linux kurmak değil Linux kernelinin kodlarını alıp kendi Linux dağıtımımı yazmak için istedim.

Hocam şimdi kendi dağıtımınız derken ne hakkında konuştuğunuzu bilmek te önemli. Her şeyini, parçalarını özel olarak seçtiğiniz kendinize özel bir sistem isterseniz, Slackware, Gentoo veya Arch gibi dağıtımlarla gitmeniz daha kolay olur. Hem onlara kendi modlu yaptığınız Kernel'ı kurabilirsiniz.

Geri
Yukarı