Kendi yazdığım sosyal medya projesi

Evet, bu konuda bilgisiz gorunuyorsun. Bugun populer herhangi bir server-side programlama dili ile istedigin scalability mimarisini oturtabilirsin. Zaten oyle olmasa populer olmazlar.

Hala neden bahsettiginizi bilmediginizi dusunuyorum. Ben yalnizca Core JDK 1.6 ile yazilmis olan, gunde 1.5 milyardan fazla request karsilayan sistemlerde calistim, ustelik Turkiye'de bu dedigim.

Ustteki arkadas gibi, sen de yazilim tasariminin mimariden cok dile bagli oldugu sanrisi icerisindesin.

Evet ben bilgisiz görünüyor olabilirim ama fazla bilgili görünmekten daha iyi olduğunu düşünürüm.
Neden ben bilgisizim? Çünkü
1- 1 sunucuyla halledebileceğim işlemi, nasıl olsa scalability var diye 3 sunucuyla hallederim demiyorum.
2- Tek bildiğim dille her işlemi hallederim artıları ve eksileri önemli değil demiyorum.
3- Yazacağım projede hangi özellikler, nasıl yenilikler ve hangi teknolojileri kullanmam gerektiğinizi düşündüğüm için.
4- Yazılım mimarisine değilde hem yazılım mimarisinin hem yazılım dilininde önemli olduğunu bildiğim için.

Benzer her konuda olduğu gibi yine konu programlama dilleri tartışmasına dönmüş. Ancak sözlerinin başında sana katılmaktayken, bu cümlende takıldım. Bu şekilde düşünülen bir ülkeden Facebook,Twitter,VK'ya alternatif projelerin çıkamamasını da normal karşılıyorum artık. Mission-critical sistemleri kodlamada başarılar :)

Mission-critical degil demek, performans onemsiz demek degil. Acip bakip ne demek oldugunu ogrenebilirsin : ) Hakkaten burada neden bahsettigini bilen insan sayisi bir elin parmaklarini gecmiyor.
java çok popüler bir dil ve eskiden sunucu tarafında çok kullanılırdı ama şuanda Java nin popüler kalma tek sebebi Android yazılım dünyasıdır.

Bu sozu eden sen degil misin?

Suradan Java'nin Web teknolojileri goz onune alindigindaki konumuna bakabilirsin:

Usage Statistics and Market Share of Java for Websites, November 2018

Bak Android demiyorum bile, yalnizca web.

Tutup da Java'nin populerliginin tek sebebi Android gibi sacma bir laf edersen sayfalarca da yazsan sivayamazsin. Bence bos yere uzatmamalisin ama sen bilirsin.

Burada ne konustugundan habersiz insanlardan tek bir tane bile Java'nin neden yuksek hacimli bir projede kullanilamayacagina dair teknik bir arguman gelmedi. Üfürüyorsunuz boşa.

Son düzenleme:
Eğer kendinizi denemek amaçlı yapmasanız gerçekten sert eleştiride bulunabilirdim. Yav kardeşim azıcık yaratıcı olun ya. Bu alanda zaten 5 tane büyük baş var. Sizin projenize sıra gelme yada başarılı olma gibi bir ihtimaliniz yok. Ancak siz bu projeyi kendinizi denemek için tasarlamışınız. Eh bizede tebrik etmek dışında bir şey söylemek düşmez.
Aynı fikirdeyim. Aslına bakarsanız bahsettiğiniz 5 büyükbaş birbirinden farklı yönelimlere sahipler ve birbirinin doğrudan rakipleri değiller. İkame demek daha doğru olacaktır. Yani bahsi geçen sosyal medya projesinin doğrudan tek rakibi Facebook, ki bu bile başlı başına başarısız olmak için yeterli olacaktır. Herhangi bir şirket bir sektöre girmeden önce o sektörün negatif ve pozitiflerini ele alır. Negatif yönleri arasında en önemli unsur rakiplerdir ki aylık kullanıcı sayısı 1 milyara dayanan bir rakip inanın büyük tehlike arz ediyor demektir. Facebookun değil doğrudan rakip, ikame mal/hizmet üretmesi bile o sektöre girmemek için büyük bir sebep olabilir. Bu projenin gelecekte Facebooktan daha kaliteli olması bile durumu değiştiremez çünkü sektöre bu kadar hakim bir rakibi saf dışı bırakmak imkansıza yakındır, tabi imkansız değil. Rus Facebook'u olan Vk örneği verenler olacaktır ancak bu durumda da Sosyokültürel çevre devreye girer. Ruslar her zaman kendi ürettiklerini önde tutar ve milli bir Facebook'ları olması onlar için değerlidir. Aynı şeyi Türkiye için malesef söyleyemeyiz. Haliyle, yazılımcı olmadığım için kimsenin yazılım bilgi ve yeteneklerini değerlendiremem. Ancak ticari açıdan bu projenin ölü doğacak bir bebek olacağını söyleyebilirim.

Aslında facebook gibi firmalara belki kafa tutamaz ama olaya farklı açıdan bakalım. Buddypress gibi paket olarak satılıp küçük çapta sosyal medya sitesi kurmak istiyenlerden para kazanılabilir. Örneğin bir okulun kendi içinde kullanacakları bir sistem. Başka aklıma gelen şey ise hali hazırda olan yoğun kullanıcı kitlesine sahip bir yazılım şunu diyebilir: bize api verin sizin sistemle entegre bir sistem yapalım. Yane biraz düşünüldüğünde eğer sırf kendini geliştirmek için yapılmamış bile olsa para kazanmak için bir yol bulunur.

30265254_1671023332932915_5624508571761770496_n.png
Ekran görüntüsü 2022-11-15 203034.png
Ekran görüntüsü 2022-11-15 203129.png
Ekran görüntüsü 2022-11-15 203159.png

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-11-15 203259.png
    Ekran görüntüsü 2022-11-15 203259.png
    214,1 KB · Görüntüleme: 21
  • Ekran görüntüsü 2022-11-15 203245.png
    Ekran görüntüsü 2022-11-15 203245.png
    475,8 KB · Görüntüleme: 18
  • Ekran görüntüsü 2022-11-15 203228.png
    Ekran görüntüsü 2022-11-15 203228.png
    291,2 KB · Görüntüleme: 25
Neyin peşindesin çözemedim. Amatör bir çalışma bu konuyu neden hortlattın?
Amatör dediğin projenin en basit sınıfında bile 300 küsür satır kod var. Arka planında klasik 3 katmanlı mimari var. Teknoloji olarak Java, Spring Framework, Java Server Faces, Java Persistance API / Hibernate ve Open CV configurasyonu var. SOLID yazılım geliştirme prensiplerine ve sürdürülebilir bir yazılım olmasına dikkat ettim. Sadece arayüzü çok komik düzeyde basit diye geri planı bilmeyip amatör çalışma deyip kötülüyorsun. Eğitim kamplarında bile yaptıkları projeler bundan daha az kod ve configurasyon içeriyor. Her şey ara yüz değildir. görünüşe aldanma.

En basit sınıfta bile 379 satır kod var.
Ekran görüntüsü 2022-11-15 234345.png

Ekran görüntüsü 2022-11-15 234400.png

Ekran görüntüsü 2022-11-15 234433.png

XML Configurasyonlu eski tip bir proje.
Ekran görüntüsü 2022-11-15 234533.png

Veri tabanı diagramı.
mdg_sys_diagram.png

Ayrıca konuyu hortlatmak istememiştim.
Böyle bir proje nasıl amatör oluyor anlamıyorum. Bir Bilgisayar Yüksek Mühendisi yaptığım minik bir projeye çok iyi demişti. Bu proje o minik projeden bile kat kat kat daha iyi ama insanlar tasarımın kötü görünmesine, ekranda az görsel olmasına kanıp kötü ve amatör buluyorlar. Ön yargılı olmayın!

Son düzenleyen: Moderatör:
Amatör dediğin projenin en basit sınıfında bile 300 küsür satır kod var. Arka planında klasik 3 katmanlı mimari var. Teknoloji olarak Java, Spring Framework, Java Server Faces, Java Persistance API / Hibernate ve Open CV configurasyonu var. SOLID yazılım geliştirme prensiplerine ve sürdürülebilir bir yazılım olmasına dikkat ettim. Sadece arayüzü çok komik düzeyde basit diye geri planı bilmeyip amatör çalışma deyip kötülüyorsun. Eğitim kamplarında bile yaptıkları projeler bundan daha az kod ve configurasyon içeriyor. Her şey ara yüz değildir. görünüşe aldanma.

En basit sınıfta bile 379 satır kod var.
Eki Görüntüle 1574070

Eki Görüntüle 1574071

Eki Görüntüle 1574072

XML Configurasyonlu eski tip bir proje.
Eki Görüntüle 1574073
Veri tabanı diagramı.
Eki Görüntüle 1574074
Ayrıca konuyu hortlatmak istememiştim.
Böyle bir proje nasıl amatör oluyor anlamıyorum. Bir Bilgisayar Yüksek Mühendisi yaptığım minik bir projeye çok iyi demişti. Bu proje o minik projeden bile kat kat kat daha iyi ama insanlar tasarımın kötü görünmesine, ekranda az görsel olmasına kanıp kötü ve amatör buluyorlar. Ön yargılı olmayın!
Kolay bir süreç değil tebrik ederim. Fakat sadece arayüz paylaşıyorsunuz arka tarafta ne döndüğü ile ilgili fikrimiz yok. Arayüz çöp. Arka plan iyi olabilir ama son kullanıcı açısından çöp.

Arayüzü geliştirmeni veya tamamen api sistemine geçmeni öneririm.

Ayrıca özel kullanım veya ticari olarak düşünmüyorsan open source olarak ilerletmeni tavsiye ederim.

Geri
Yukarı