Kendi yazdığım sosyal medya projesi

Amatör dediğin projenin en basit sınıfında bile 300 küsür satır kod var. Arka planında klasik 3 katmanlı mimari var. Teknoloji olarak Java, Spring Framework, Java Server Faces, Java Persistance API / Hibernate ve Open CV configurasyonu var. SOLID yazılım geliştirme prensiplerine ve sürdürülebilir bir yazılım olmasına dikkat ettim. Sadece arayüzü çok komik düzeyde basit diye geri planı bilmeyip amatör çalışma deyip kötülüyorsun. Eğitim kamplarında bile yaptıkları projeler bundan daha az kod ve configurasyon içeriyor. Her şey ara yüz değildir. görünüşe aldanma.

En basit sınıfta bile 379 satır kod var.
Eki Görüntüle 1574070

Eki Görüntüle 1574071

Eki Görüntüle 1574072

XML Configurasyonlu eski tip bir proje.
Eki Görüntüle 1574073
Veri tabanı diagramı.
Eki Görüntüle 1574074
Ayrıca konuyu hortlatmak istememiştim.
Böyle bir proje nasıl amatör oluyor anlamıyorum. Bir Bilgisayar Yüksek Mühendisi yaptığım minik bir projeye çok iyi demişti. Bu proje o minik projeden bile kat kat kat daha iyi ama insanlar tasarımın kötü görünmesine, ekranda az görsel olmasına kanıp kötü ve amatör buluyorlar. Ön yargılı olmayın!

Bakma millete, yaz desen DAO, Service, Controller katmanli sistem yazamaz cogu elestiren.
Dedigin gibi cogu egitim videosunda yapilan ezik to-do list programlari bunun yanindan gecemez. Servisler interface, implementorlar bean, DAO tarafindan transactional kullanilmis, DB UML diyagrami temiz. Spring konfigurasyonu eski olsa da upgrade etmek mesele degil.

Tebrikler.

Amatör dediğin projenin en basit sınıfında bile 300 küsür satır kod var. Arka planında klasik 3 katmanlı mimari var. Teknoloji olarak Java, Spring Framework, Java Server Faces, Java Persistance API / Hibernate ve Open CV configurasyonu var. SOLID yazılım geliştirme prensiplerine ve sürdürülebilir bir yazılım olmasına dikkat ettim. Sadece arayüzü çok komik düzeyde basit diye geri planı bilmeyip amatör çalışma deyip kötülüyorsun. Eğitim kamplarında bile yaptıkları projeler bundan daha az kod ve configurasyon içeriyor. Her şey ara yüz değildir. görünüşe aldanma.

En basit sınıfta bile 379 satır kod var.
Eki Görüntüle 1574070

Eki Görüntüle 1574071

Eki Görüntüle 1574072

XML Configurasyonlu eski tip bir proje.
Eki Görüntüle 1574073
Veri tabanı diagramı.
Eki Görüntüle 1574074
Ayrıca konuyu hortlatmak istememiştim.
Böyle bir proje nasıl amatör oluyor anlamıyorum. Bir Bilgisayar Yüksek Mühendisi yaptığım minik bir projeye çok iyi demişti. Bu proje o minik projeden bile kat kat kat daha iyi ama insanlar tasarımın kötü görünmesine, ekranda az görsel olmasına kanıp kötü ve amatör buluyorlar. Ön yargılı olmayın!
yazdıgım dedigin satıraların çogu milyonlarca yazılımcının kullandıgı basit satırlar. ... bir yazılımda veya projede mantık ,performans lazım zeka katmak lazım, yazılımında zaten bunlar olsa böyle "sosyal ag" yazdım diye boş işlerle ugraşmaz 4 sene sonra konu hortlatmassın solid prensipleri neysede katmanlı mimari işi zaten boş iş, ordan burdan az çok ögrendigin kavramları kullandın diye daha bişey başarmadın

yazdıgım dedigin satıraların çogu milyonlarca yazılımcının kullandıgı basit satırlar. ... bir yazılımda veya projede mantık ,performans lazım zeka katmak lazım, yazılımında zaten bunlar olsa böyle "sosyal ag" yazdım diye boş işlerle ugraşmaz 4 sene sonra konu hortlatmassın solid prensipleri neysede katmanlı mimari işi zaten boş iş, ordan burdan az çok ögrendigin kavramları kullandın diye daha bişey başarmadın
Ben bir şey başardığımı iddia etmedim. Seneler önce Hibernate - JPA, Spring Framework, Java Server Faces öğrendiğimde bu öğrendiklerimle 4 - 5 gün içerisinde öğrendiklerimi nasıl uygulayabilirim diye deneme amaçlı yapılan bir demoydu bu. Katmanlı mimari boş falan değil, piyasada kabul görmüş, piyasanın büyük çoğunluğunu kapsamış bir mimari. Boş olsa piyasada kabul görmez. Ne kadar anti patik ve çamur atan birisin böyle. Empati hiç yok. Bunları yüzüme karşı diyebilmen cesaretini gösterebilmeni isterdim. Zaten milyonlarca yazılımcı benzer şeyler yapıyorlar ne bekliyorsun ki? NASA'ya proje geliştirmemi falan mı?

Adamı kötülüyorsunuzda lafa gelince esersiniz icraata gelince pamuk şekersiniz.

Dostum Sosyal Ağ projeni beğendim, back-end kısmına daha çok önem verdiğin için front-end kısmı sade ve basit kaçmış bunu beta versiyon gibi düşünüyorum. Zamanla geliştirip güzelleştireceğine inanıyorum bu çıktığın yolda sana başarılar diliyorum.

Böyle konular gördükçe Türkiyeden neden küresel bir uygulama çıkmasın ki? Diyorum. Kendi oyununu geliştiren de var, sosyal medyasını da geliştiren var. Tek isteğim ileride imkan el verirse ekip kurabilmeniz.

Adamı kötülüyorsunuzda lafa gelince esersiniz icraata gelince pamuk şekersiniz.

Dostum Sosyal Ağ projeni beğendim, back-end kısmına daha çok önem verdiğin için front-end kısmı sade ve basit kaçmış bunu beta versiyon gibi düşünüyorum. Zamanla geliştirip güzelleştireceğine inanıyorum bu çıktığın yolda sana başarılar diliyorum.
Bu proje zamanında öğrendiğim teknolojileri uygulayabilmem için 3 - 5 gün boyunca her gün 1 - 2 saatlik uğraşmayla yapılmış demo projeydi. Ara yüzünü hiç önemsemedim çünkü amacım ara yüz yapmak değildi zaten. Yanlış anlaşıldı ve millet linç girişiminde bulundu yani. 😀

Benim zamanında bilgisayarım bile olmadı. Bilgisayar alacak param bile olmadı. Düzenli internet bağlantım olmadı. Çoğu şeyi kağıt üzerinde yazarak öğrenmeye çalıştım ben.
resim11.jpg

Son düzenleme:
Bu proje zamanında öğrendiğim teknolojileri uygulayabilmem için 3 - 5 gün boyunca her gün 1 - 2 saatlik uğraşmayla yapılmış demo projeydi. Ara yüzünü hiç önemsemedim çünkü amacım ara yüz yapmak değildi zaten. Yanlış anlaşıldı ve millet linç girişiminde bulundu yani. 😀

Benim zamanında bilgisayarım bile olmadı. Bilgisayar alacak param bile olmadı. Düzenli internet bağlantım olmadı. Çoğu şeyi kağıt üzerinde yazarak öğrenmeye çalıştım ben.
Eki Görüntüle 1574233
Helal olsun.

Geri
Yukarı