Kendimi İfade Edememe ve Utangaçlık Sorunu

C-Note

Hectopat
Yer
Batman
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Kendimi ifade edememe sorunum var, bu sorun lise zamanlarımda yoktu. Hocalarla ve arkadaşlarla konuşurken kendimi iyi bir şekilde ifade ediyordum. Türkçeyi akıcı bir şekilde kullanabiliyordum. Utangaçlık sorunum okula başladığımdan beri var. Utangaçlık sorunum okulu bitirdikten sonra daha fazla arttı. Okul zamanlarımda bazen özgüven eksikliği oluyordu ama rahatsız edici seviyede değildi. Utangaçtım ama bu tür şeyler ara sıra oluyordu. Okul bittikten sonra sosyal bir hayatım olmadı sürekli evdeydim. Sabahın 6'sında yatar akşamın 6'sına kadar uyurdum. Günde 12 saat uyumama rağmen uykum gelirdi. Arkadaşlarımla 2 haftada 1 dışarı çıkıyordum. Dışarı çıktığımda beraber internet cafeye gidiyorduk. Cafede oyun oynadıktan sonra eve geri dönerdim. Sürekli evde film izler oyun oynardım. Yaklaşık 7 ay sonra bunların farkına vardım ve oyun oynamayı kestim (yalnız ayda 1 veya 2 defa internet cafeye gidip oyun oynuyorum). Spora başladım ve uyku düzeni olsun yaşam tarzımı bayağı bir düzene soktum. Spora gidip evde ders çalışıyorum ara sıra kitap okuyorum. Ama kendimi ifade edememe ve utangaçlık sorunum beni çok rahatsız ediyor. Bu durum yabancı biriyle konuşurken oluyor. Mesela spor hocasına bir soru soracağım zaman nasıl bir cümle kuracağımı dakikalarca düşünüyorum. Hocanın yanında başka birileri olduğu zaman utanarak yanına gitmeye korkuyorum. Cümle kurduğum zaman sanki ne diyeceğimi bilmiyorum ve konuşurken sanki takılıyorum. Kekeme ve heyecanlı da değilim. İnternetten bazı araştırmalar yaptım. Ağız ve dudak tembelliği için ağzınla kalem tutarak metin okuma gibi bunları yapmayı planlıyorum ve kitap okumayı sıklaştıracağım. Sizce bu yapacaklarım yeterli olur mu? Nasıl bir yol izlemeliyim? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Daha da sosyalleş. Arkadaşlarınla vakit geçir, onlarla bir yere git. İlla sinemaya veya AVM'ye gitmenize gerek yok. Şehri bisikletle turlayın, müzeleri gezin.

Kendine olan güveni kendin yaratabilirsin ve inan çok zor değil ama zorlanıyorsan bir psikolojik yardım almayı deneyebilirsin. Beni yanlış anlama bu tip şeylere pek çok insanın ihtiyacı var ve bu tip şeyler bu insanlara fayda sağlıyor. Eğer bu tarz bir sorunun varsa çekinmeden bir yardıma başvurç

Kötü bir şey değil bence bu kardeşim. Sen utangaç değilsin sadece standarttan uzak bir şekilde daha doğru ve objektif bakıyorsun olaylara. Ne diyeceğini bilememek veya düşünmek hepsi yanlış bir şey söylememek için. diksiyonunu ve türkçeni geliştirmek için gerçekten kitap oku bu sana çok fazla özgüven verip ve kendini ifade edebilmeni sağlar. Boşver sen insanlara ayak uydurma onlar sana uydursun kasma kendini hiç bir zaman oluruna bırak hata yapa yapa öğrenirsin. Kendimden örnek vermek istiyorum sana, lisede çok çekinirdim utanırdım ortamlarda hep sessizdim günde 10saat oyun oynardım sosyal hayatım 0dı sonra ailevi sorunlarım oldu ve okulu bırakıp çalışıp aileme bakmak zorunda kaldım. Düşün 15-16 yaşındayım 30-40 yaşında insanlarla sanayide çalışıyorum. Çok ezildim çok bıktım ama şimdi 20 yaşındayım hala çalışıyorum ve inan bana insanların düşünceleri çok değişiyor. Sanki başkasıyım seni hayat olgunlaştırır zaten hata yapmaktan korkma ders çıkartmaya çalış :) Ve benim sana tavsiyem hep bi odak noktan olsun yada bir insan ama bu kız olmasın gidince çok afallarsın bi yakın arkadaş gibi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı