Kendimi nasıl geliştirebilirim?

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Arkadaşlar 10. sınıfı bitirdim ve 11'e başlayacağım okul sezonu başlayınca. Kekeme birisiyim ve bunu çözeceğim. Ardından İngilizce kursuna gideceğim ve 11. sınıfta derslerime çalışacağım YKS'ye hazırlık başlayacak. Başka farklı alanlarda nasıl gelişebilirim? Yani hep gelecek açısından değil, hobi açısından da olabilir. Mesela hiç arkadaşım yok, nasıl arkadaş edinebilirim? Kurslara katılabilirim fakat hangi kurslara, devletin yaptığı kurs yok yani istek olmadığı için kurs açılmıyor. İnternetten ne gibi kurslar alabilirim? Mesela geleceğin en önemli meslekleri bilgisayar üzerinde ve hepsi yazılımdan geçiyor. Ben hem ders çalışıp, hem yabancı dil öğrenip hem de yazılım yapacağımı pek düşünmüyorum. Çünkü altyapım yok ve düzenim hiç yok yani alışkanlığım yok ders açısından, bu yüzden bu 3'ünü aynı anda ilerletmek imkansız gibi bir şey. Arkadaş edinme konusuna gelirsek okuldan arkadaşlarım var konuşuyoruz oyun giriyoruz fakat sosyal olmadıkları için dışarı çıkmıyorlar ve buluşmuyoruz, erkekler buluşunca ne yapıyor onu da bilmiyorum. Yani kısaca kendimi geliştirmek istiyorum her açıdan. Donanımlı birisi olarak büyümek ve kültürlü bir hayat yaşamak istiyorum. Bunun için ne yapabilirim?

Hocam hobi kısmında tavsiye verebilirim. Mızrak, kılıç, yay, balta gibi şeyleri kullanmayı öğrenebilirsiniz YouTube üzerinde birçok video mevcut eğer ilginiz varsa çok zevkli oluyor. Vileda sopasını kullanabilirsiniz mızrak için hem kol kaslarınızı da kullanıyorsunuz mızrak hareketlerini yaparken az bir şey gelişir.

Ben arkadaşlarımla takıldım gezdim okulda nasıl muhabbet dönüyorsa dışarıda da aynı muhabbet döndü. Sonra grupta birkaç tane bit yeniği çıktı dağıldı vesaire 2 kişi kaldık. Benim de konuştuğum arkadaş kalmadı. Zaten Türkiye'de arkadaşlarla yapabileceğin pek bir aktivite yok maksimum alışveriş merkezine falan gider sinemaya gider film izlersin. Lisedeki arkadaşları çok önemseme ben bıraktım kitap okuyorum düzgün insan yok.

Benim fikrim akışına bırak hayatını zaten Türkiye'de yaşıyoruz mükemmel bir başarıya sahip olmadığın sürece senin yerine bir akraba geçiyor torpille. Kendi fikirlerim istersen dikkate al istersen alma yanlış olabilir doğru olabilir. Bir de olan şeyleri çok takma huzur seviyen artıyor. Sana tavsiyem en kısa sürede dil öğrenip ülkeyi terketmeye bak.

TYT çalış dostum gerisi hikaye. Yaz bitene kadar TYT'ye odaklan 11. sınıf kendi başına bir dağ zaten. Yaz bitene kadar çalışma düzenini oturt gerisi gelir. 11. sınıfta böylece rahat edersin. Şuan TYT çalışırsan 11. sınıfta derslere tam olarak odaklanırsın. 11. sınıf yazının yükü hafifler. TYT + 11 yaparsın o yaz. Sonra ver elini 12. sınıf. O sene zaten birçok şeyi kafadan halletmiş olacaksın, sürekli deneme konu tekrarı; iyi bir derece yaparsın YKS'den. O sıralama ile gireceğin üniversite seni işsiz bırakmaz. Üniveristede yabancı dil de halledersen deme keyfine. Üniversite biter, mesleğe atılırsın. Eğer üniversitenin imkanlarından yararlanır, nitelikli birisi haline gelirsen seni zaten bulacaklardır. Maddi durumundan yana sıkıntın olmaz.
Yıllar böyle böyle gelir, geçer. Sen şirketinde kademe atlarsın, belki yurtdışı yaparsın. Oldu mu sana on numara bir kariyer. Yaş olarak bir sınıra yaklaşırsın zaten bu sürede. Tercihen senin gibi yollardan geçmiş bir hanımefendi ile de mantık veya aşk evliliği yaptın mı? Artık sıra güzel bir gelecek ve yaşlılık düşünmekte. Yıllar peşi sıra geçer gider, çoluk çocuk derdine düşersin. Bir bakmışsın saçlar sakallar beyaz. Yaşadığın kadar yaşama ihtimalin de yok artık, huzurlu bir ölümü beklersin.

O yüzden TYT çalışmanı öneririm.

Son düzenleme:
TYT çalış dostum gerisi hikaye. Yaz bitene kadar TYT'ye odaklan 11. sınıf kendi başına bir dağ zaten. Yaz bitene kadar çalışma düzenini oturt gerisi gelir. 11. sınıfta böylece rahat edersin. Şuan TYT çalışırsan 11. sınıfta derslere tam olarak odaklanırsın. 11. sınıf yazının yükü hafifler. TYT + 11 yaparsın o yaz. Sonra ver elini 12. sınıf. O sene zaten birçok şeyi kafadan halletmiş olacaksın, sürekli deneme konu tekrarı; iyi bir derece yaparsın YKS'den. O sıralama ile gireceğin üniversite seni işsiz bırakmaz. Üniveristede yabancı dil de halledersen deme keyfine. Üniversite biter, mesleğe atılırsın. Eğer üniversitenin imkanlarından yararlanır, nitelikli birisi haline gelirsen seni zaten bulacaklardır. Maddi durumundan yana sıkıntın olmaz.
Yıllar böyle böyle gelir, geçer. Sen şirketinde kademe atlarsın, belki yurtdışı yaparsın. Oldu mu sana on numara bir kariyer. Yaş olarak bir sınıra yaklaşırsın zaten bu sürede. Tercihen senin gibi yollardan geçmiş bir hanımefendi ile de mantık veya aşk evliliği yaptın mı? Artık sıra güzel bir gelecek ve yaşlılık düşünmekte. Yıllar peşi sıra geçer gider, çoluk çocuk derdine düşersin. Bir bakmışsın saçlar sakallar beyaz. Yaşadığın kadar yaşama ihtimalin de yok artık, huzurlu bir ölümü beklersin.

O yüzden TYT çalışmanı öneririm.
TYT evet çalışmak istiyorum fakat sanayide çalışıyorum sabah 7'den akşam 6'ya kadar ve eve geldiğimde yorgun oluyorum. TYT kaynaklarım da yok, 9. sınıfı eski kitaplar sanıp geri dönüşüme vermiştim fakat 10. sınıf duruyor. Yani nasıl çalışacağım bilmiyorum. Konu dinleyerek 9. sınıfı halleder miyim bilmiyorum evet 11. sınıfın üzerinden TYT yükünü kaldırmak istiyorum azda olsa fakat çalışma biçimi cidden bilmiyorum. Bir de ben derece yapamam yani yapacağını düşünmüyorum. Eşit ağırlık seçtim ve ilk 1000 değil ilk 10 bin hatta ilk 50 bin belki olur fakat zor sanırım onu da yapmak. Yani hedefim psikoloji okumak ve yurt dışında çalışmak, burada 2 yıllık bir üniversite kazanıp erasmus veya work and travel ile yurt dışında okumak istiyorum eğer olabiliyorsa. Öyle çok bir hedefim yok çünkü temelimde sağlam değil, şuan 9. sınıf matematik konularından hiçbirini hatırlamıyorum o kadar diyeyim. Dediğiniz gibi huzurlu bir ölüm beklemek hep hayalim, torunlarım için yaşamak falan fakat bunları yurt dışında yapmak istiyorum. Grandpa, grandpa, can you buy me some chocolate? :D

TYT evet çalışmak istiyorum fakat sanayide çalışıyorum sabah 7'den akşam 6'ya kadar ve eve geldiğimde yorgun oluyorum. TYT kaynaklarım da yok, 9. sınıfı eski kitaplar sanıp geri dönüşüme vermiştim fakat 10. sınıf duruyor. Yani nasıl çalışacağım bilmiyorum. Konu dinleyerek 9. sınıfı halleder miyim bilmiyorum evet 11. sınıfın üzerinden TYT yükünü kaldırmak istiyorum azda olsa fakat çalışma biçimi cidden bilmiyorum. Bir de ben derece yapamam yani yapacağını düşünmüyorum. Eşit ağırlık seçtim ve ilk 1000 değil ilk 10 bin hatta ilk 50 bin belki olur fakat zor sanırım onu da yapmak. Yani hedefim psikoloji okumak ve yurt dışında çalışmak, burada 2 yıllık bir üniversite kazanıp erasmus veya work and travel ile yurt dışında okumak istiyorum eğer olabiliyorsa. Öyle çok bir hedefim yok çünkü temelimde sağlam değil, şuan 9. sınıf matematik konularından hiçbirini hatırlamıyorum o kadar diyeyim. Dediğiniz gibi huzurlu bir ölüm beklemek hep hayalim, torunlarım için yaşamak falan fakat bunları yurt dışında yapmak istiyorum. Grandpa, grandpa, can you buy me some chocolate? :D
Tamam senin önce çalışmayı öğrenmen lazım ama sanayide çalışıyor olman işleri zorlayacaktır. Çok ince bir çizgidesin eğer şimdi harekete geçmezsen gerideki konular üzerine çığ gibi düşecek altında kalacaksın.

Yeni konular

Geri
Yukarı