Kendimize ait işlemci üreticimiz neden yok?

Piyasada gördüğümüz çoğu işlemci benim bildiğim kadarı ile AMD veya Intel’e ait.
Evet bu şirketler bu işin babası.
Benim sorum ise ülkemize ait neden bu tür teknoloji şirketleri yok?
Kendi işlemcilerimiz, RAM ya da diğer donanımları üretme şansımız yok mu?
Sanki herkes yapiyor mu hocam? Intel ve AMD'nin ciktigi ulkeler disinda bir suru gelismis ulkeler var onlar cikaramiyor biz nasil cikartalim ki?

Sanki herkes yapiyor mu hocam? Intel ve AMD'nin ciktigi ulkeler disinda bir suru gelismis ulkeler var onlar cikaramiyor biz nasil cikartalim ki?

RAM falan çıkarmakta mı bu kadar zor hocam? Bilmediğimden soruyorum. Diğer ülkeler RAM falan üretmiyor mu?

Benim sorum ise ülkemize ait neden bu tür teknoloji şirketleri yok?
Kendi işlemcilerimiz, RAM ya da diğer donanımları üretme şansımız yok mu?
Çünkü insanlar hemen para kazanmak ve kısa sürede köşeyi dönmek istiyor. Ayrıca ülkemizde bunları sağlayacak Ar-Ge çalışması yok diye biliyorum. Olsa bile lojistik olarak yine zorluk yaşarız. Hepsinin ülkemizde olması için yüklü yatırım gerek. Bu yüzden vergiler ve inşaat kolay yoldan para demek. Belki kulaklık, klavye gibi çevre birimleri üretebiliriz.

Ürettiğimiz doğru dürüst bir şey yok ki. Olsa da yarı iletken üretimi çok zor. O kadar tecrübeli olsak neden yapmayalım zaten.
Aslında basit makinelerde kullanılan çipleri kendimiz üretebilsek cidden güzel olur. Ne bileyim; kumandadır, mutfak robotudur vs.

Yani o maliyet azalırsa üretecek insan çıkar mı?
Tabii ki çıkar fakat sadece işçilik bile bir handikap haline geliyor. Burada bir işçinin aylık maaşı 300 dolar iken Çin'de bu paraya 3 işçi çalıştırılabiliyor. Masrafları ne kadar kısarsak kısalım Çin'de üretip Türkiye'ye getirmek daha ucuz olacaktır. Sadece geliştirsek bile yeterli.

Geri
Yukarı