Kendini geliştirmek mi yoksa derslere çalışmak mı?

Kendini geliştirmek. Diplomanın çok bir önemi yok. Ben makina mühendisiyim iş arıyorum. Bizim ülkemizde, akrabacılık çok olduğundan dolayı kurumsal firmalar dışında bir yerde akraban olmazsa iş bulamazsın.

Kurumsal firmalarda abartılacak kadar donanımlı şeyler istiyorlar.

Ayrıca ders çalışmak kendini geliştirmek demek değildir. Türkiye'deki eğitim ve sınav sisteminde bu böyle olamaz. Yani ders çalışan bir adam kendini geliştiriyor diyenlere inanma. Trakya Üniversitesi, Makina Mühendisliği 2015 yılı mezunuyum. GPA, yani diploma derece notum, 3.03. İş hayatında kimsenin önemsemediği bir şey. O yüzden diplomanın yanında bir sürü donanım gerekiyor. Başta ingilizce (advanced seviyesinde) olmak üzere, bölümünle ilgili bilgisayar programları, yan programları (SAP v.b.) bilmen ve CV'nde göstermen gerekiyor. Mülakatta da ayrı bir cebelleşme, yani sana ders sormuyorlar.

Zaten ders sormaları çok saçma olurdu. Derste bir halt öğrendiğimiz yok. Mesela ben grafik tasarım bölümü okuyorum, bir yandanda grafiker olarak çalışıyordum.

Okuldan öğrendiklerimi bir kefeye koyuyorum, işten edindiğim tecrübeyi bir kefeye..
Sonuç: Okulda hiç bir *** öğrenmiyoruz

Kendini geliştirmek. Diplomanın çok bir önemi yok. Ben makina mühendisiyim iş arıyorum. Bizim ülkemizde, akrabacılık çok olduğundan dolayı kurumsal firmalar dışında bir yerde akraban olmazsa iş bulamazsın.

Kurumsal firmalarda abartılacak kadar donanımlı şeyler istiyorlar.

Ayrıca ders çalışmak kendini geliştirmek demek değildir. Türkiye'deki eğitim ve sınav sisteminde bu böyle olamaz. Yani ders çalışan bir adam kendini geliştiriyor diyenlere inanma. Trakya Üniversitesi, Makina Mühendisliği 2015 yılı mezunuyum. GPA, yani diploma derece notum, 3.03. İş hayatında kimsenin önemsemediği bir şey. O yüzden diplomanın yanında bir sürü donanım gerekiyor. Başta ingilizce (advanced seviyesinde) olmak üzere, bölümünle ilgili bilgisayar programları, yan programları (SAP v.b.) bilmen ve CV'nde göstermen gerekiyor. Mülakatta da ayrı bir cebelleşme, yani sana ders sormuyorlar.
Bu sebeple bu konuyu açmak istedim.

Devlette çalışacaksan derslerine abanabildiğin kadar aban, özelde çalışmayı planlıyorsan da kendini geliştirip ortaya ürün koymaya bakacaksın. Bir işe girerken o ürünleri referans olarak gösterirsen derslerinde başarılı olmuş kadar olursun iş verenin gözünde :)

Kendini geliştirmekten kastın ders çalışmaktan kaçmak için bahaneler üretmek olmasın dikkat et. Zaman çok değerli.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı