Kendinizi hangi siyasi ideolojiye daha yakın buluyorsunuz?

• Konuyu başlatan M.U.M
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 279
  • Görüntüleme 12B

Kendinizi hangi siyasi ideolojiye daha yakın buluyorsunuz?

• Liberalizm

• Komünizm (Marksizm/Leninizm)

• Milliyetçilik (Sekülerizm/Kemalizm)

• Sosyal Demokrasi

• Demokratik Sosyalizm

• Sosyal Liberalizm

• Şeriatçılık

• Muhafazakârlık

• Milliyetçilik (Ülkücülük/Turancılık)

• Milliyetçi Muhafazakârlık

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bir diğer şeyse kadın erkek eşit olamaz.
Neden olamasın?
Erkekler askere gidiyor diye kadınların da gitmesi lazım değil.
İsrail'de kadınlara da zorunlu askerlik var mesela. Şu ana kadar İsrail ordusunun bu sebeple yaşadığı başarısızlık var mı? Türkiye'de lazım değil çünkü yeterince genç erkek nüfus var ülkede.
Mesela İslam'da erkeğin ailesine, annesine, babasına bakması farz, yani zorunlu. Bu yüzden daha fazla maddi güce ihtiyacı var. Bu sebeple mirastan daha fazla pay alıyor. Yani haksızlık yok
Basbayağı haksızlık var. Hangi yılda yaşıyorsun sen? Sınıfında hiç kız yok mu? Onlar neden okula gidiyor? Kadın da erkek gibi işe gidip para kazanıp ailesine bakıyor on yıllardır.
İnanç özgürlüğü var
Kâbe'ye gidip putları parçalayan peygamberin dininde mi inanç özgürlüğü var? O putlar da o Mekkelilerin inancıydı. Bugün biri benzer şeyi yapsa, Kur'an'ı yırtsa oracıkta adamı harcarlar.
Uygulamalar orta çağ kafasında dediniz ya. Ona kalırsa Singapur'da idam cezası var. Ülkenin durumu olsun vs. vs. iyi hep.
İdam ABD'de de var ama taşlama, kırbaçlama, sopayla dövme tarzı cezalar yok. Bunlar saçmalık, insan haklarına aykırı.

Ülkeye şeriatın gelmesi imkansız, boş hayalleri kovalama derim ben. Anayasanın 2.maddesi eklendiğinden beri pek çok kişi silahlı/silahsız eylemlerle bunu denedi, başarısız oldu. O zamanlar başaramadılarsa şimdi hiç şansları yok. Başta açık kadınların hayatı zindan olur şeriat gelirse.

Ne istediğini bilmiyorsun. Gerçekleşirse ülke nasıl etkilenir bilmiyorsun. Çevrenden, ailenden duyduklarından başka şeyler değil bu fikirlerin. Böyle olması normal de zaten. Yaşın çok küçük daha, bırak bu işleri. İnsan asıl üniversitede fikirlerini oturtur.

Kafa yapısına bak.

Hastaneye gidince kadın doktor diye, bilim diye ağlayan insanlar burada şeriat savunması yapıyor.

Günümüzde işlevsiz, ayrımcılık ve dinin insan elinde yozlaşmasını ön plana çıkarmaktan öteye geçemiyor. Sınır komşularımızın durumu ortada...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam siz sadece Kur'an-ı Kerim odaklı düşünüyorsunuz. Sünnet ile Kur'an-ı Kerim'i ayırmak olmaz.

Müslümanlar kendi kutsal kitaplarında ne yazdığı konusunda hemfikir değiller derken mezhep bakımından mı? Yoksa başka mı? Mesela bir grup sünnete gerek yok falan o tarz şeyler söylüyorlar. Onlara itimat etmeyin. Link bırakayım birde. Allah'ın elçisine uymamızı emreden ayetleri açıklar mısınız? | Sorularla İslamiyet

Bir diğer şeyse kadın erkek eşit olamaz. Erkekler askere gidiyor diye kadınların da gitmesi lazım değil. Kadının ve erkeğin fıtratı farklı. Ama bu adaletli olmaya engel değil. Mesela İslam'da erkeğin ailesine, annesine, babasına bakması farz, yani zorunlu. Bu yüzden daha fazla maddi güce ihtiyacı var. Bu sebeple mirastan daha fazla pay alıyor. Yani haksızlık yok.

Ayrıca şeriat ideoloji değil. Bunu mesajlarımdan birinde yazmıştım diye hatırlıyorum. İlk mesajımda.

İnanç özgürlüğü var ama inanca göre muameleyi bilmiyorum araştıracağım.

Uygulamalar ortatağ kafasında dediniz ya. Ona kalırsa Singapur'da idam cezası var. Ülkenin durumu olsun vs. vs. iyi hep.

Hocam bakmayın bu insan hakları falan filanlarına. Ona kalırsa Singapur'da idam cezası var ama ülkenin durumu çok iyi. Kırbaçlama ve taşlama hakkında fikrim yok. Araştıracağım.

Seninle Kuran tartismayacagim. Ismine seriat da desen, meriat da desen; cikis noktasi din olan hic bir hukuk sistemi ya da devlet yonetim ideolojisinin modern cagda sansi yok.

En temel hukuk bilgisi, ki Antik Yunan'dan beri bu boyledir -> Hukuk herkesten ustundur ve herkes hukuk onunde esittir. -> Hukukun üstünlüğü

Simdi bana kalkip da kadin - erkek yasalar onunde esit degil derse birisi ben onunla daha fazla tartismam bu meseleyi. Ortacag kafasi cunku. Ustte baska bir arkadasa daha da sordum, cevap veremedi zaten. Biliyor cunku iddia ettigi seyin sacmaligini da, Muslumanliga laf soylettirmemek icin tartismiyor. Zaten bu yuzden din ve devlet isleri bir araya gelmez. Bir seyin yanlis oldugunu sirf dininiz ile celistigi icin ya da celistigini dusundugunuz kabullenemiyorsunuz.

@Said Nursi Hzretleri Ben inançsız bir insanım. Sen olduğumu, cennet ve sınanmaya inandığımı varsayalım. Eğer sınanma koşullarını (dinen sakıncalı ve yasak olan her şey) kaldırırsak sınanmanın bir anlamı kalır mı ?

Kadın ve erkek her konuda, her alanda eşit değil, bu doğru ama iş miras gibi ekonomik ve şahitlik gibi hukuki olduğunda gayet de eşitler. Bunu Türkiye anayasası da söylüyor AİHM de. Ülkeye şeriat gelmesi anayasanın değiştirilmesi teklif edilemeyecek maddelerinin değişmesi demek, ülkenin her alanının kökten değişmesi demek. Çok ama çok sancılı bir dönem demek.
Sadece miras falan olsa o kadar kötü değil de şeriat'a göre erkekler kadınları istediği kadar dövebiliyor eğer kocasına itaat etmezlerse ayrıca istediği kadar karı alabiliyor,kadınların izinsiz sokağa çıkması yasak,okuması yasak ve daha neler kadınlara bu kadar şeytan gözüyle bakan ve insan haklarına aykırı bir yönetim şeklinin gelmesi teklif edilemez bile. Belki sayamayacağımız kadar çok arap geleneği var. Şeriat'ı istemek orta ve yeni çağ orta doğusunda yaşama isteğidir.

Hiçbir ideolojik düşünce güzel değil şahsen. Her şey güzel olamıyor mu? Testte bile ortada çıkmıştım, çok garip.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı