Kendinizi hangi siyasi ideolojiye daha yakın buluyorsunuz?

• Konuyu başlatan M.U.M
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 279
  • Görüntüleme 12B

Kendinizi hangi siyasi ideolojiye daha yakın buluyorsunuz?

• Liberalizm

• Komünizm (Marksizm/Leninizm)

• Milliyetçilik (Sekülerizm/Kemalizm)

• Sosyal Demokrasi

• Demokratik Sosyalizm

• Sosyal Liberalizm

• Şeriatçılık

• Muhafazakârlık

• Milliyetçilik (Ülkücülük/Turancılık)

• Milliyetçi Muhafazakârlık

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İşte bu yüzden sosyal(modern)liberalizm
Ben sosyalist, her insanin "esit" oldugu politikalara cok karsiyim.

Insanlar farklidir, cok calisan, cok zeki, cok basarili insan; ortalama insandan daha fazla odullendirilmelidir.

Esitlik yalnizca kanunlar onunde olmalidir, o kadar.

Otorite taraftarıyım ama devletin anayasasında adalet olmalı. Devlet gerektiğinde müdahale etmeli.
Eh o iş öyle değil işte. Devletin yozlaşması, liyakate bağlı atamalar vb. durumları engellemek imkansız. Devletin regülasyonu bir tarafa yaranmak için oluyor hep. Bu nedenle devlet müdahalesi çok yanlış bir düşünce bana göre. Bu nedenle devletin baskın olduğu yönetimler hep hüsrana uğruyor işte.

Otorite taraftarıyım ama devletin anayasasında adalet olmalı. Devlet gerektiğinde müdahale etmeli.

Devlet verimsiz ve organize olamayan guctur. Serbest birakilmis rekabetci bir piyasada devletin sana vereceginden cok daha iyisini daha ucuza verecek sirketler olusur.

Benim 100 liraya aldigim elektrik hizmetinin cok daha iyisini bana 30 liraya sunacak sirketler olusur, eger devlet otoritesini elektrik alanindan ceker ve serbest piyasa hukukunu uygularsa.

Devlet sadece yasa cikarip yonetmelidir, gerisini halk halleder hukuk ve ozgurluk varsa.

Otorite bozar insani. Biraz daha fazlasina karismak ister. Hep fazlasini ister. Kimse cok guclu olmamalidir.

Hayir, soylemedigim seyi soylemisim gibi cevap veriyorsun.
Tekrar ediyorum -> devlet otoritesinin minimize edildigi ideolojileri savunuyorum.

Bu devlet otoritesine karsi silahli eylem yapanlari savunuyorum demek ile kesinlikle ayni sey degil.
Once bu dev yanlis anlasilmayi bir aradan cikaralim.

Halkin huzur ve guvenligini saglamak, sinirlari korumak ve silahli gucleri organize etmek devletin gorev ve sorumluluklarindan biridir bana gore. O sebeple benim kafamdaki ideal devlet modelinde dahi devletine karsi silahli eylem yapmak boluculuktur.

"Devlet olmasa bunlar cogalacaklar" -> Bu yanlis. Farkli dusunen insan olmasi kadar dogal bir sey olamaz. Eline silah alacak seviyeye gelmesi onun ayibi oldugu kadar bizim de ayibimiz. Demek ki dinlememisiz adamlarin derdini. Kim her sey yolundayken eline silah alip daha cikar allah askina.
Bunlar bariscil ve ozgurlukcu politikalarla cozulebilecek problemler. Silah ve otoriteyle degil.

Bu da liberalizm oluyor tam olarak.
Farklı düşünceler tabii ki olacak. Benim demek istediğim ya siyasi parti kurursun ideolijini savunursun ya da silahlanırsın. İkisi birden olmaz diyorum ben. Eğer ortada bir yanlış varsa gelin fikirlerinizle tartışın , silahlarınızla değil, diyorum ben. Mustafa Kemal Türkiye devletini kurmasaydı ne olurdu acaba diye de düşünmek lazım? Hükümetler geçicidir ama devlet her daim vardır.

Devlet verimsiz ve organize olamayan guctur. Serbest birakilmis rekabetci bir piyasada devletin sana vereceginden cok daha iyisini daha ucuza verecek sirketler olusur.

Benim 100 liraya aldigim elektrik hizmetinin cok daha iyisini bana 30 liraya sunacak sirketler olusur, eger devlet otoritesini elektrik alanindan ceker ve serbest piyasa hukukunu uygularsa.

Devlet sadece yasa cikarip yonetmelidir, gerisini halk halleder hukuk ve ozgurluk varsa.

Otorite bozar insani. Biraz daha fazlasina karismak ister. Hep fazlasini ister. Kimse cok guclu olmamalidir.
Bunu her türlü devlet hizmetinden anlamak mümkün zaten. Devlet eline geçen parayı en az kullanarak hizmet vermeye çalışır. Eğer bütçeyi aşacak, diğer faaliyetleri zora sokacak raddeye gelirse zaten kalitesiz olan hizmet iyice saçmalaşmaya başlar.
Bunun yerine özel sektöre verirsen çok daha iyi hizmet alırsın. Herkes daha iyi bir ürün, hizmet almak ister, buna göre şirketler birbirinden daha iyi ürün üretmek için rekabete girerler. Bu sayede hem üretim iyileşir, hem de hizmetin kalitesi artar.
Devletin vereceği kıytırık altyapı hizmetlerini özel sektör yapsa şu anda saçma sapan internet problemleri yaşanmazdı mesela.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı