Kernel-Power 41 (63) hatası

emreexxl

Hectopat
Herkese iyi sosyaller. Arkadaşlar, benim emektar bir dizüstü bilgisayarım var, markası Dell Inspiron 3521. olaya geçeyim; hemen hemen 6 veya 7 ay önce alan wake adlı oyunu oynarken ara sıra (1-2 saatte bir) bilgisayar kapanıyordu. Mavi ekran vermiyor ve restart atmıyor, sadece sistem güçten kesilmiş gibi kapanıyordu. Olay görüntüleyicisinden bakınca olay kaynağı kernel-Power, olay kimliği 41, görev kategorisi 63 yazıyordu. Bu sorunu internetten araştırdım ancak bir çözüme ulaşamadım. Bu şekilde mecburen oynamaya devam ettim, bitince de sildim.
Sonrasında GTA 5, PUBG Lite, CS:GO gibi oyunlar oynadım ve bunlarda asla böyle hatayla karşılaşmadım. Sıkıntısız, sorunsuz, oynadım.
Ama kabus bugün geri döndü. Birkaç saat önce Steam üzerinden alan wake's American nightmare adlı devam oyununu satın alıp oynayayım dedim. Yüklendi ve oyuna girdim, daha ilk bölümde 15-20 dakika oynadım, pat diye bilgisayar yine kapandı. Olay görüntüleyicisindeki sorun yine aynı: Kernel-Power 41 (63)...
Daha sonra 5 dakika bekleyip bilgisayarı açtım. Sonrasında oyuna girdim, ve ilk 3-5 dakika içinde yine kapandı. Acaba diğer oyunlarda da böyle olacak mı diye GTA 5 açıp oynadım ama onda kapanmadı, hiçbir sorun olmadan 1 saatten fazla oynadım. Yani daha birkaç saat öncesine kadar hiçbir sorun yoktu, ve o saate kadar yine oyun oynuyordum, bu durumla asla karşılaşmamıştım.
Bu alan Wake'den çektiğim nedir benim? Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. 😫

Cihaz özellikleri:
Intel Core i5-3337U CPU.
AMD Radeon HD 8730M GPU.
8192MB RAM.
Windows 10 Pro 64-Bit.

Arkadaşlar bir hafta önce temiz kurulumla Windows yükledim, bütün sürücüler güncel, BIOS güncel.

Lenovo ideapad notebookta bu sorunu yaşamıştım ve cihazın anakartı değişmişti. Belki sizin de öyle olabilir geçmiş olsun.

@erener sağol teşekkür ederim, ben de tam olarak anlayamadım, hiçbir oyunda bunu yapmadı, sadece Alan Wake'de yapıyor. Occt testine yada diğer stres testlerine sokuyorum, sıkıntı yok. Daha çok yük bindiren oyunlar deniyorum yine sıkıntı yok.
Sadece bu gıcık oyunda sorun var, hayır devamını da merak edip oynamak istiyorum 😊

Rainmeter kullanma. Format atıp sürücülerini yükle. Ağ sürücün sorunlu gözüküyor, lisans sorunun var, disklerden birinde sorun var USB bellek çıkartıp takmıyorsan.

MSFTXVDD adında sanal bir disk var sil. DVD rom kullanmıyorsan çıkart veya BIOS'dan kapatabiliyorsan kapat.

Ekran kartın X8 hızında çalışıyor bir denenden dolayı. Sıcaklıkların da yüksek sayılır.

Hocam öncelikle yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim. Aklıma takılan bazı şeyler var:
1) Oyuna girerken Rainmeter'ı kapatıyorum. Normal kullanımda açıyorum sadece. Bu şekilde de kullanmak sıkıntı olur mu?
2) Ağ sürücüsünü yüklerken sadece bluetooth yüklemeyi seçmiştim, nasıl olsa ağı bulup bağlandı diye. Bunu yapmam galiba hataydı, sadece bunu sizden teyit ettirmek istiyorum, yaptığımın hata olduğunu bilip bir daha yapmamak için.
3) Lisans sorunu kısmını anlayamadım, bilgisizliğimi maruz görün.
4) USB bellek çıkarıp takıyorum, ama eskiden kalma alışkanlık olduğu için güvenli kaldır diyerek çıkartmıyorum, bu durum ciddi bir sorun teşkil eder mi?
5) Son olarak da ekran kartı sürücüsünü yüklerken defalarca dondu cihaz. Daha önce de konu açmıştım bununla alakalı. Ama o çözüm artık işe yaramıyor nedense. En son, sürücüyü yeniden yüklerken bir baktım yüklenmiş. Hiç donmadan hem de. Acaba bundan kaynaklı olabilir mi? Bu ekran kartının x8 hızında çalışması konusunda yardımcı olabilirseniz gerçekten minnet duyarım.
Şuan öğrenciyim, pandemiden dolayı okulum uzamış durumda ve yeni bir bilgisayar alacak durumda değilim. O yüzden elimdekini idare etmem gerekiyor. Kusura bakmayın biraz uzun oldu, tekrar size ve yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Bu şekilde de kullanmak sıkıntı olur mu?
Evet. Sistem dosyalarını karıştırmış zaten.
yaptığımın hata olduğunu bilip bir daha yapmamak için.
Evet hatalı işlem. Her ikisi de yüklenmeli BT olmasa da olur.
3) Lisans sorunu kısmını anlayamadım, bilgisizliğimi maruz görün.
Lisans sorunlu veya bir sebepten lisansı okuyamıyor MS. Yasal lisansınız yoksa bu yüzden yaşanmıştır.
4) USB bellek çıkarıp takıyorum, ama eskiden kalma alışkanlık olduğu için güvenli kaldır diyerek çıkartmıyorum, bu durum ciddi bir sorun teşkil eder mi?
Güvenli kaldır kullanılması iyi olur ancak sorun bundna kaynaklı değil gibi diskten kaynaklı gözüküyor HDD'de olabilir, diğer dediğim sanal diskten de, USB bellekden de.
5) Son olarak da ekran kartı sürücüsünü yüklerken defalarca dondu cihaz. Daha önce de konu açmıştım bununla alakalı. Ama o çözüm artık işe yaramıyor nedense. En son, sürücüyü yeniden yüklerken bir baktım yüklenmiş. Hiç donmadan hem de. Acaba bundan kaynaklı olabilir mi? Bu ekran kartının x8 hızında çalışması konusunda yardımcı olabilirseniz gerçekten minnet duyarım.
Olabilir mümkün. Desteği zaten kesilmiş veya kesilmeye yakın bir model. DDU rehberini kullanıp doğru sürücüyü kurarsanız çözülebilir.
Şuan öğrenciyim, pandemiden dolayı okulum uzamış durumda ve yeni bir bilgisayar alacak durumda değilim. O yüzden elimdekini idare etmem gerekiyor. Kusura bakmayın biraz uzun oldu, tekrar size ve yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Rica ederim sıkıntı değil. Okunaklı, detaylı ama kısa açıklamalarda sıkıntı yok.

Peki hocam ilgin ve yardımın için çok teşekkür ediyorum. Şimdi temiz kurulumla yeniden Windows yükleyeceğim.
Merak ettiğim bir durum var, kurulum bitince, sürücüleri yüklerken belli bir sıra ile gitmeye gerek varmıdır? Malum benim ekran kartı sürücüleri hep sorun çıkarıyor.
Ekran kartın X8 hızında çalışıyor bir denenden dolayı. Sıcaklıkların da yüksek sayılır.

Hocam bu arada x8 hızı demiştiniz ya, bus interface mi oluyor bu? Şuan CPU-Z'den baktım, anakartım PCI-Express'i maksimum x8 hızında destekliyormuş. GPU-Z'den de baktım, orda bus interface boşta iken PCIe Express 1.1 modunda x8 hızında, yükte iken de 2.0 modunda x8 hızında çalışıyor.

Merak ettiğim bir durum var, kurulum bitince, sürücüleri yüklerken belli bir sıra ile gitmeye gerek varmıdır? Malum benim ekran kartı sürücüleri hep sorun çıkarıyor.
Çipset(varsa), Ses sürücünü sonra ekran kartı sürücünü yüklersen iyi olur. Bunun dışında zaten yüklemen gerekmez bir şey Ağ sürücünü filan da Realtek ise güncellersin diğerleri Windows update yükler.
Hocam bu arada x8 hızı demiştiniz ya, bus interface mi oluyor bu? Şuan CPU-Z'den baktım, anakartım PCI-Express'i maksimum x8 hızında destekliyormuş. GPU-Z'den de baktım, orda bus interface boşta iken PCIe Express 1.1 modunda x8 hızında, yükte iken de 2.0 modunda x8 hızında çalışıyor.
Evet ondan bahsetmiştim. Olabilir eski olduğu için birde paylaşımlı olunca normal.

Geri
Yukarı