Kernel Power 41 (63) hatası

swarthy18

Centipat
Yer
Bursa
Daha fazla  
RAM
Patriot 8 GB CL16 3200Mhz Single
SSD veya HDD modeli
WD Blue SN550 500GB M.2 SSD
Ekran kartı
Radeon Graphics
Anakart
MSİ B450M PRO-M2 MAX
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600G
Artık şu Allah'ın belası sorunu araştırmaktan bıktım cidden tecrübeli birileri baksın lütfen.
Sorun: PC herhangi bir anda kendi kendine donuyor reset atıyor, hani sadece PC'ye yüklendiğimde kapansa eyvallah ama normal açıkken bile gidiyor.

XML görünümü:
- <event xmlns=" ">

- <system>

<Provider name="Microsoft-Windows-Kernel Power" guid="{331C3B3A-2005-44C2-AC5e-77220C37D6b4}" />

<Eventıd>41</eventıd>

<Version>8</version>

<Level>1</level>

<Task>63</task>

<Opcode>0</opcode>

<Keywords>0x8000400000000002</keywords>

<Timecreated systemtime="2021-12-16t16:00:52.5923883Z" />

<Eventrecordıd>1072</eventrecordıd>

<Correlation />

<Execution processıd="4" threadıd="8" />

<Channel>system</channel>

<Computer>desktop-21vv9b4</computer>

<Security userıd="s-1-5-18" />

</System>

- <eventdata>

<Data name="bugcheckcode">0</data>

<Data name="bugcheckparameter1">0x0</data>

<Data name="bugcheckparameter2">0x0</data>

<Data name="bugcheckparameter3">0x0</data>

<Data name="bugcheckparameter4">0x0</data>

<Data name="sleepınprogress">0</data>

<Data name="powerbuttontimestamp">0</data>

<Data name="bootappstatus">0</data>

<Data name="checkpoint">0</data>

<Data name="connectedstandbyınprogress">false</data>

<Data name="systemsleeptransitionstoon">0</data>

<Data name="csentryscenarioınstanceıd">0</data>

<Data name="bugcheckınfofromefı">false</data>

<Data name="checkpointstatus">0</data>

<Data name="csentryscenarioınstanceıdv2">0</data>

<Data name="longpowerbuttonpressdetected">false</data>

</Eventdata>

</Event>

Bu zamana kadar güç kaynağı değiştirdim.
Temiz kurulum yaptırdım.
Bütün parçaları kontrol ettim.
Anakartı garantiye gönderdim.
Yazılımsal olarak formlarda gördüğüm birkaç şeyi denedim(Realtek devre dışı bırakma vs.)
Yok abi olmuyor cidden daha yeni topladım bir de PC'yi özene bözene çalıştım 5K TL biriktirip aldım dolar fırlamadan önce satacağım parçaları bu gidişle vallahi oofff.

Birazdan sorunu nasıl yaşadığımla alakalı video da atacağım buraya.
edit: InShot_20211216_192333913.mp4 direk video olarak donmasını kaydettim.

Son düzenleme:
%100 olduysa yüklenmiştir. Beta yüklemediniz değil mi?

Tepki verirse iyi olur, vermezse BIOS uçmamıştır umarım.

Beta yazısı dikkat etmedim MSI sitesinden kontrol edeyim.

Kasanın tuşuna 1 kere basın (uzun basmayın) kapanırsa tekrar açın. Kapanmazsa bekleyin.

Denedim, kapanmadı, bekliyorum.

Tepki verirse iyi olur, vermezse BIOS uçmamıştır umarım.

Immmm... Beta olunca ne oluyor? Çünkü en sonda beta versiyon varmış... En üstteki atıyor şuan

Son düzenleme:
Immmm... Beta olunca ne oluyor? Çünkü en sonda beta versiyon varmış... En üstteki atıyor şuan
Beta BIOS kullanıyorum bende bazen kaydedip çıkarken donma veya siyah ekranda kalma gibi sorunlarla karşılaşabiliyorum ama sorun olmuyor. Farklı bir anakart kullanıyorum, siz kapatırsanız ne olur bilmiyorum ki muhtemelen kapatmak zorunda kalacaksınız. Normal şartlarda bu kadar beklemeniz normal değil ama mecburen kapatmak zorundasınız.

Beta BIOS kullanıyorum bende bazen kaydedip çıkarken donma veya siyah ekranda kalma gibi sorunlarla karşılaşabiliyorum ama sorun olmuyor. Farklı bir anakart kullanıyorum, siz kapatırsanız ne olur bilmiyorum ki muhtemelen kapatmak zorunda kalacaksınız. Normal şartlarda bu kadar beklemeniz normal değil ama mecburen kapatmak zorundasınız.

O zaman kasadan Power tuşuna uzunca basıp kapatıyorum ve sonra tekrar açılması için basıyorum doğru mudur? Açılmazsa garantiye :)

Evet uzun basıp kapatın, kapanmazsa yine de şartelden kapatmak zorundasınız. Sonsuza kadar böyle bekleyemez. BIOS güncelleme bu kadar uzun süremez.

Ucuz atlattım. Sadece bu kadar süre beklediği için uyarı verdi Windows. Bir önceki sürüme geri dönmeme gerek var mı bu beta diye yoksa kalsın mı böyle.

Ucuz atlattım. Sadece bu kadar süre beklediği için uyarı verdi Windows. Bir önceki sürüme geri dönmeme gerek var mı bu beta diye yoksa kalsın mı böyle.
Kalsın.

Bence beta olmayanı yükleyin. Ben sorun yaşamıyorsam sizde yaşamazsınız demek olmaz ama yine de siz bilirsiniz. Kalırsa da böyle anakart çöp olacak kadar da bir şey olmaz yani.

Bence beta olmayanı yükleyin. Ben sorun yaşamıyorsam sizde yaşamazsınız demek olmaz ama yine de siz bilirsiniz. Kalırsa da böyle anakart çöp olacak kadar da bir şey olmaz yani.

Kararsız kaldım :D beta sürümü 3 ay önce çıkmış, yakında normal sürüme geçerdir.

Hocam bu arada en baştaki videodaki gibi hatayı az önce yine aldım, sorun dediğiniz gibi CPU cache olabilir.

Kararsız kaldım :D beta sürümü 3 ay önce çıkmış, yakında normal sürüme geçerdir.

Hocam bu arada en baştaki videodaki gibi hatayı az önce yine aldım, sorun dediğiniz gibi CPU cache olabilir.
XMP'yi kontrol eder misiniz? Belki BIOS güncellendikten sonra açılmıştır otomatik.

XMP'yi kontrol eder misiniz? Belki BIOS güncellendikten sonra açılmıştır otomatik.

Yok hocam açarken kontrol ettim XMP kapalı.
Güncelleme: İşlemciyi garantiye gönderdim, ürünü değiştirmişler az önce montajlama yaptım ve tekrar sorun devam ediyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı