Kernel Power 41(63) hatası

ReastngdaBest

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Yazılım
RAM
Kingston DDR4-2401 (1200Mhz) 1x8 GB Slot-1
SSD veya HDD modeli
SSD : HyperX Fury 3D HDD: Samsung HD502HJ
Ekran kartı
Sapphire Amd Readon R7 250E OC Edition
Anakart
Asus H110M-K
İşlemci
Intel i5-6400 2.70GHz
Arkadaşlar öncelikle iyi forumlar. Başlıktan da anlayabiliceğiniz üzere bu illet hata ile karşı karşıyayım. Hata olunca mavi ekran da vermiyor sadece ses ve görüntü donuyor ve benim el ile kapatmam gerekiyor. Ne yapsam düzelmiyor. Bu forum dahil tüm çözümleri denedim yeni PSU kablosu almak da bu çözümlerden biriydi (PSU kablosu değiştikten sonra az sıklıkla yaşanmaya başladı ama hala sorun devam etmekte) ama çözemedim. Hızlı açılmayı kapat, uyku ayarını 0 yap, hata verince kendiliğinden resetle gibi ayarları kapatmam söylendi onları da yaptım. Fazladan ses uygulamaları çakışıyor olabilir yazmışlar onlar için de ayar yaptım aşağıda atacağım ekte görebilirsiniz (Realtek'i kapatırsam hiç ses gelmiyor.) Ekran kartını yoran bir uygulama vardı adını unuttum ama onu da denedim. Test sırasında kapanmadı. Temiz formatlı bilgisayar şu anda. Ekran kartım da güncel. Bazen Google'da gezerken bile ekran siyah olup geliyor ve AMD yazılımından bir sıkıntı olduğunun mesajını alıyorum. SSD %80 sağlıkta HDD %100. SSD sağlığı ile hatta şöyle bir yazı veriyor program;

262 errors occured during data transfer. This may indicate problem of the device or with data/power cables. It is recommended to examine and replace the cables if possible.
at this point, warranty replacement of the disk is not yet possible, only if the health drops further.
It is recommended to examine the log of the disk regularly. All New problems found will be logged there.
the TRIM feature of the SSD is supported but disabled. It is recommended to upgrade the operating System, the disk Controller or its driver to improve performance.

Onun dışında ekran kartı maksimum 60 dereceyi görürken işlemcim 32-50 seviyelerinde gezerken Core Temp programına göre tj Max: 100derece olarak gözüküyor. Bunun ne olduğunu bilmiyorum. Lütfen çözüm getirin yenisini alacak gücüm yok ve eğitimim için bu bilgisayar bana lazım.

Dosya Ekleri

• EKRAN.PNG
    EKRAN.PNG
    60,8 KB · Görüntüleme: 69
  • güç.PNG
    güç.PNG
    9,3 KB · Görüntüleme: 73
  • HDD.PNG
    HDD.PNG
    36,2 KB · Görüntüleme: 61
  • İŞLEMCİ.PNG
    İŞLEMCİ.PNG
    15,7 KB · Görüntüleme: 63
  • ses.PNG
    ses.PNG
    5,3 KB · Görüntüleme: 60
  • SSD.PNG
    SSD.PNG
    45,3 KB · Görüntüleme: 68
Hocam ikinizin de çözümünü denedim. Kasayı güzelce söktüm ve alabildiğim kadarıyla toz aldım. BİOS pilini 5 dakika kadar söküp fırlayacak bir donanım var mı diye güce verdim ama öyle bir şey olmadı. Ekran kartı sürücüsü olarak da DDU ile temiz kurulum yapıp eski bir sürücü kurdum (16.5.2 crimson). Kendi kendine güncelleştirmesin diye "Windows Update" hizmetini kapattım. Toz aldıktan sonra işlemcimin ısı değerleri boştayken 34-32 derece aralığından 27-29 derece aralığına düşerken, ekran kartı 34 derece iken şuan boşta 32 derece olmuştur belirtmek isterim. Onun dışında tekrar olursa önerebileceğiniz bir çözüm var mıdır ? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Şu anda hata bir daha oluşacak mı diye bakmanız lazım. Eğer oluşmazsa zaten sorun kalmamış demektir. Ama eğer tekrar oluşursa dump dosyalarını paylaşıp hangi şeyin sorunu oluşturduğunu daha net şekilde bulabiliriz. :)

Şu anda hata bir daha oluşacak mı diye bakmanız lazım. Eğer oluşmazsa zaten sorun kalmamış demektir. Ama eğer tekrar oluşursa dump dosyalarını paylaşıp hangi şeyin sorunu oluşturduğunu daha net şekilde bulabiliriz. :)

Hocam bugün yine aynı hatayı almış bulunmaktayım. Ama şunu fark ettim ne zaman bir oyun oynasam (world of warship, CK3) ve arkaya dinlemek için Opera'dan bir şey açsam bu hata meydana geliyor. Tarayıcıyı Steam'den açmam da fark etmiyor. Oyun açıkken tarayıcı açmak bu hataya sebebiyet veriyor gibi. Yardımlarını bekliyorum teşekkürler.

Dosya Ekleri

• resim_2022-01-15_232601.png
    resim_2022-01-15_232601.png
    15,7 KB · Görüntüleme: 28
Hocam stress testi vs. yaptiniz mi? Sisteme yük binince kapanma oluyor mu? PSU kaynakli sorun da olabilir. Benim basima geldiği için soruyorum?
PSU değiştirdim sorun kalmadi ama kesin sorunu bulmadan para harcamak mantıksız. Deneyebileceğiniz PSU varsa deneyebilirsiniz. OCCT testi de yapabilirsiniz.

Hocam stress testi vs. yaptiniz mi? Sisteme yük binince kapanma oluyor mu? PSU kaynakli sorun da olabilir. Benim basima geldiği için soruyorum?
PSU değiştirdim sorun kalmadi ama kesin sorunu bulmadan para harcamak mantıksız. Deneyebileceğiniz PSU varsa deneyebilirsiniz. OCCT testi de yapabilirsiniz.
Hocam ekran kartını yoran program vardı adını tam hatırlayamadım onu yaptım. Bozuk olduğuna emin olduğum bir Harddiski söktüm. Isınma problemlerim de yok. PSU Kablosu da değiştim. Ekran kartı sürücüsünü düşürdüm ama hala aynı. Başka deneyebileceğim bir PSU yok o yüzden bir şey diyemem o konu hakkında.

Geri
Yukarı