Kernel-Power 41(63) hatası

Daha fazla  
Meslek
Doktor
Arkadaşlar masaüstü bilgisayarım yaptığım işlerin türünden bağımsız bir şekilde reset atıp duruyor. Açıldığında ise bu hatayı alıyorum. Birlikte eventlog 6008 hatası da oluyor. Bilgisayarı restleyen özel bir işlemse yok. Bugün 1 saat CS ve CoD oynadım kapanmadı ama YouTube'da video izlerken kapandı. Artık kafayı yeme noktasına geldim. Sorun nerede olabilir? Ekran kartında değil çünkü bugün kuzenimin ekran kartıyla değiştirdim yine kapandı.
Sistem: Ryzen 5 2600.
Sapphire RX580 8 GB Pulse.
ASUS B450M-K anakart.
Corsair vs600 600W 80+ PSU.

"Elektrikler gitmiş gibi bir anda kapanıyor veya reset atıyor." Gibiyse PSU değiştir.

Hocam üzerinden çok zaman geçti ama benim bilgisayarımdaki sorun tıpkı söylediğiniz gibi. Elektrik gitmiş ya da birisi reset tuşuna basmış gibi kapanıp açılıyor bilgisayarım. Ama işlemden bağımsız bir biçimde. Bazen YouTube'da video izlerken bile kapandığı oluyor.

@Mehmet emin varol kablo bağlantılarını kontrol et, kasayı farklı bir konumda test etmen gerekebilir, mesela bu sorunu yaşayan kişiler bazen evde bir elektrikli makine çalışınca da aynısını yaptığı oluyor.
Hocam odadaki prizlerden diğerine taktım uzatmayı. Şuanda OCCT testi yapıyorum orada da kapanma yapmıyor. Zaten kapanma olayı paranormal. Bazen saatlerce oyun oynuyorum kapanmıyor. Sonra oyundan çıkış yaparken kapanıyor. Bugün kuzenimin ekran kartıyla değiştirdim ondan mı acaba diye. Onun ekran kartıyla da benim makine kapandı.

@Mehmet emin varol bu sorunun bir sürü nedenli olabilir, evdeki elektrik sistemine kullanılan elektronik makinelere kadar tüm ürünler kapalı ve açık şekilde sistemin test edilmesi gerekebilir, bazen anakart üstündeki hatalı bir elektronik eleman nedenli de olabilir, fakat bu hataya sebep veren elektronik eleman en sık PSU çıkıyor.

Mesela birisi hatayı şöyle çözmüştü; 24 pin anakart bağlantını çıkardı üfledi ve geri taktı ve hatadan kurtuldu.

Sana çok garip gelebilir fakat çözümü en zor hatalardan biri diyebilirim çünkü hatanın çözümü çok saçma yerlerden çıkabiliyor.

@Mehmet emin varol bu sorunun bir sürü nedenli olabilir, evdeki elektrik sistemine kullanılan elektronik makinelere kadar tüm ürünler kapalı ve açık şekilde sistemin test edilmesi gerekebilir, bazen anakart üstündeki hatalı bir elektronik eleman nedenli de olabilir, fakat bu hataya sebep veren elektronik eleman en sık PSU çıkıyor.

Mesela birisi hatayı şöyle çözmüştü; 24 pin anakart bağlantını çıkardı üfledi ve geri taktı ve hatadan kurtuldu.

Sana çok garip gelebilir fakat çözümü en zor hatalardan biri diyebilirim çünkü hatanın çözümü çok saçma yerlerden çıkabiliyor.
Hocam çok haklısınız ben de çözmek istiyorum. Malum karantina süreci var ve ben de bu dönemde sorunun kaynağı hangisi bilmeden bilgisayarı garantiye yollamak istemiyorum. Yarın kullandığım uzatmayı da değiştirip deneyeceğim. Kabloları da kontrol edeceğim. Bir de Windows yüklü olan SSD'yi kontrol edeceğim birazdan.

Hocam bir donanımcı tanıdık bu kernel Power hatası anakart kaynaklı olur diye bir şey söyledi. Kesin öyle midir?

@Mehmet emin varol bunu sana yukarıda güzel güzel açıkladım, bu hataya sebebiyet verebilecek şeyleri, kesin öyle değildir ama ihtimaller içindedir.

Hocam benim daha öncesinde kapanma olayı reset atma şeklinde oluyordu bunu söylemiştim. Hatta başka ekran kartıyla denediğimde de yine kapanıyor demiştim. Şu son zamanlarda kapanma olayı donma olarak başlıyor. 2-3 saniyelik donmadan sonra bilgisayar reset atıyor ama ekran gelmiyor. Ben reset tuşuna basıp geri başlatmak zorunda kalıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı