Kernel Power 41 (63) Hatası

Bende de vardı aynı sorun ekran kartını değiştirerek çözmüştüm alalı sistemi 2 gün olmuş oyun girdiğimde PC görüntüyü kesiyor ve rastart atıyordu dedim 1 günlük sistem neden olacak falan ekran kartını iade edip yenisini aldım şu an 7-8 aydır sıkıntısız kullanıyorum.

Bende de vardı aynı sorun ekran kartını değiştirerek çözmüştüm alalı sistemi 2 gün olmuş oyun girdiğimde PC görüntüyü kesiyor ve rastart atıyordu dedim 1 günlük sistem neden olacak falan ekran kartını iade edip yenisini aldım şu an 7-8 aydır sıkıntısız kullanıyorum.

Ama bu sorun herkesin ekran kartından olmuyor senin ekran kartının kernel Power 41 hatasına sebep olacak bir arızası varmıştır başka bir kartla değiştirince bu otomatikmen düzelmiş olur. Ama bu demek değildirki bu hata hep ekran kartlarından kaynaklanıyor demek değildir. Zaten kart fiyatları uçtu başını aldı gitti bir de adamları bundan işkillendirip bir dünya masrafa sokma :)

Ama bu sorun herkesin ekran kartından olmuyor senin ekran kartının kernel Power 41 hatasına sebep olacak bir arızası varmıştır başka bir kartla değiştirince bu otomatikmen düzelmiş olur. Ama bu demek değildirki bu hata hep ekran kartlarından kaynaklanıyor demek değildir. Zaten kart fiyatları uçtu başını aldı gitti bir de adamları bundan işkillendirip bir dünya masrafa sokma :)
Ben sorun senin ekran kartından mı dedim ? Benim sorunum o idi öyle çözdüm dedim yani burada avukatlık yapmaya da gerek yok ben a yolu ile çözdüm siz belki b ile.

Bu sorunun güç kaynağı, ekran kartı driverları veya donanımla hiçbir alakası yok. 20 yıldır bilgisayarcıyım, sistem toplayıp müşterilerime satarım. Ve bu sorundan sadece Windows 10 işletim sistemi kurulu müşterilerim Kernel Power hatası aldığını söyleyerek dükkana gelmekte. Bu sorunun sebebi ise Hibernate dediğimiz Windows hazırda bekleme seçeneğinin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Windows hızlı başlamayı ise kapatmanıza gerek yok. Bu konuda aynı zamanda bir Insider olarak Microsoft ile iletişime geçtim. Bana Hibernate'teki sorunun nedenini bulduklarını ve düzeltmeye çalıştıklarını söylediler. Şimdilik bu sorun çözülene kadar şunları yaparak bu can sıkıcı hatadan kurtulabilirsiniz. Bir çok arkadaşa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. (Windows 10 hata düzeltme) CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştır. powercfg.exe /hibernate off Kodunu kopyala, yapıştır ve enter tuşuna basarak Windows hazırda bekleme seçeneğini kapat. Önemli: Genelde (Kernel Power hatasına) bu sebep oluyor. Bu işlemi yaptıktan sonra komut isteminde successful veya işlem başarıyla tamamlandı v.s gibi bilgi vermez. Windowsu yeniden başlatın. Yeniden başlatmazsanız Windows yeniden başlatılana kadar hibernate windows hazırda bekleme kapatılmaz. Windows yeniden başlatıldıktan sonra hibernate windows hazırda bekletilmenin kapatıldığını öğrenmek için ise denetim masasına girin. Sistem ve güvenlik seçeneğini seçin ardından güç seçeneklerine tıklayın.Ve ardından sol üstteki güç seçeneklerinin yapacaklarını seçin seçeneğine tıklayın. Buradaki hızlı başlatmayı aç, uyku , hazırda beklet, kilitle seçeneklerinden hızlı başlatmayı aç vede hazırda beklet seçenekleri artık görünmüyorsa işlem başarılı olmuş demektir. Ve artık kernel power hatasını kesinlikle almazsınız. Diğer yazımda da belirttiğim gibi microsoft bu hatanın farkında ve yeni gelecek güncellemeler ile bu hatayı çözerse hibernate windows hazırda bekletmeyi tekrar aktif etmek isterseniz bu kezde powercfg.exe /hibernate on bu komutu girip windowsu yeniden başlatınız.
Hocam dediklerinizi harfiyen uyguladım. Ama yinede kernel power denilen o illet şey olmaya devam ediyor. Anlayacağınız hiç bir işe yaramadı. Acaba W10'dan windows 7'ye geçmek çözüm olabilir mi ?

Hocam dediklerinizi harfiyen uyguladım. Ama yine de kernel Power denilen o illet şey olmaya devam ediyor. Anlayacağınız hiçbir işe yaramadı. Acaba Windows 10'dan Windows 7'ye geçmek çözüm olabilir mi?

Windows 10'dan Windows 7'ye değil de Windows 10 1703 sürümüne geç. Çünkü bu kernel Power hataları Windows 10 1709 sürümünden sonra başladı. Aşağıdaki iki sitenin birinden indirip kurabilirsin.
Hocam dediklerinizi harfiyen uyguladım. Ama yine de kernel Power denilen o illet şey olmaya devam ediyor. Anlayacağınız hiçbir işe yaramadı. Acaba Windows 10'dan Windows 7'ye geçmek çözüm olabilir mi?

Batuhan kardeşim bir de senden benim için önemli bir isteğim var rica etsem denetim masası/güç seçenekleri altında ki sistem ayarlarının resmi bu şekilde atabilir misin?
Ekran Görüntüsü (28).png

Son düzenleme:
Windows 10'dan Windows 7'ye değil de Windows 10 1703 sürümüne geç. Çünkü bu kernel Power hataları Windows 10 1709 sürümünden sonra başladı. Aşağıdaki iki sitenin birinden indirip kurabilirsin.

Batuhan kardeşim bir de senden benim için önemli bir isteğim var rica etsem denetim masası/güç seçenekleri altında ki sistem ayarlarının resmi bu şekilde atabilir misin?
Eki Görüntüle 1007625
techno.png

Çok ilginç senin bu şekilde kernel Power hatasını almaman gerekli!
Bir de bunları deneme şansın var mı dostum biraz uzun gelebilir ama 4 madde pratik bir kontrol yapıldığı zaman çok da uzun sürmez.
Windows hazırda beklemeyi kapatmış olmanıza rağmen hala kernel Power 41 hatası alıyorsan.
1.si güç kaynağınızın güç değeri sistemin istediği güce yetersiz geliyor ve oyun esnasında veya sistem yüke girdiğinde çökme oluşuyor olabilir.
2.si ev tesisatında topraklama hattında veya nötr hattında gerilim yani elektrik olmaması gerekirken gerilim olabilir. Kontrol kalemiyle dikkatli bir şekilde toprak hattı ve nötr hattı kontrol edip gerilim var mı bakınız.
(Bazen ışıklı lamba anahtarları toprak hatta veya nötr hatta çok düşükte olsa gerilim yayabiliyor).
3.sü güç kaynağının kablosu kalitesiz bir kablo olabilir veya topraklama kısımları takmış olduğunuz duvar prizindeki topraklama kısımlarına değmiyor olabilir veya PC'ye elektrik bir üçlü priz vasıtasıyla alınıyorsa üçlü prizin kablosunun damar kesitlerine bakınız eğer 3x1, 5mm kablo kesiti kullanılıyor ve sistem 500 Watt üzeri bir değer çekiyor ise 1, 5mm kesitli kablolarda ısınma ve sonra ısınmadan dolayı bakırda direnç artışı yaratabiliyorlar.
4.sü ise anakartın arka tarafı yani kasaya monte ettiğiniz kısmındaki lehim uçları bir şekilde kasanın sacına temas ediyor ve kısa devre veya statik elektrik oluşturuyor olabilir.
Anakartın veya ekran kartının vs. aşırı tozlanması ve bu tozlanma sonucu tozun içinde gözle görülmeyen metal elementlerde statik elektrik oluşumuna sebebiyet verebilir.
Çözüm;
Bu durumda kaliteli bir PSU kablosu ile güç kaynağını bağlayınız.
Veya güç kaynağının kablosunun toprak hat uçları duvar prizindeki toprak hat kısımlarına değmiyor ise duvar prizini kaliteli bir duvar prizi ile değiştiriniz toprak hattın değmesini sağlayınız.
Üçlü prizin damar kesiti 3x1, 5mm ise 3x2, 5mm kesiti ile değiştiriniz.
Anakartı monte ederken kasa sacı ile arasında boşluk olduğundan emin olunuz.
Anakartın veya başka donanımların aşırı tozlu olmamasına dikkat ediniz.
RAM slotları özellikle tozlu olmamalıdır.

Dostum bir de başlata sağ tıklayıp olay görüntüleyiciyi açıp Windows günlükleri içerisindeki Sistem'den kerne Boot 20'yi bulup kapanış ve başlangıcın true biçiminde olduğuna bakabilir misin?
Ekran Görüntüsü (1).png

Son düzenleme:
Çok ilginç senin bu şekilde kernel Power hatasını almaman gerekli!
Bir de bunları deneme şansın var mı dostum biraz uzun gelebilir ama 4 madde pratik bir kontrol yapıldığı zaman çok da uzun sürmez.
Windows hazırda beklemeyi kapatmış olmanıza rağmen hala kernel Power 41 hatası alıyorsan.
1.si güç kaynağınızın güç değeri sistemin istediği güce yetersiz geliyor ve oyun esnasında veya sistem yüke girdiğinde çökme oluşuyor olabilir.
2.si ev tesisatında topraklama hattında veya nötr hattında gerilim yani elektrik olmaması gerekirken gerilim olabilir. Kontrol kalemiyle dikkatli bir şekilde toprak hattı ve nötr hattı kontrol edip gerilim var mı bakınız.
(Bazen ışıklı lamba anahtarları toprak hatta veya nötr hatta çok düşükte olsa gerilim yayabiliyor).
3.sü güç kaynağının kablosu kalitesiz bir kablo olabilir veya topraklama kısımları takmış olduğunuz duvar prizindeki topraklama kısımlarına değmiyor olabilir veya PC'ye elektrik bir üçlü priz vasıtasıyla alınıyorsa üçlü prizin kablosunun damar kesitlerine bakınız eğer 3x1, 5mm kablo kesiti kullanılıyor ve sistem 500 Watt üzeri bir değer çekiyor ise 1, 5mm kesitli kablolarda ısınma ve sonra ısınmadan dolayı bakırda direnç artışı yaratabiliyorlar.
4.sü ise anakartın arka tarafı yani kasaya monte ettiğiniz kısmındaki lehim uçları bir şekilde kasanın sacına temas ediyor ve kısa devre veya statik elektrik oluşturuyor olabilir.
Anakartın veya ekran kartının vs. aşırı tozlanması ve bu tozlanma sonucu tozun içinde gözle görülmeyen metal elementlerde statik elektrik oluşumuna sebebiyet verebilir.
Çözüm;
Bu durumda kaliteli bir PSU kablosu ile güç kaynağını bağlayınız.
Veya güç kaynağının kablosunun toprak hat uçları duvar prizindeki toprak hat kısımlarına değmiyor ise duvar prizini kaliteli bir duvar prizi ile değiştiriniz toprak hattın değmesini sağlayınız.
Üçlü prizin damar kesiti 3x1, 5mm ise 3x2, 5mm kesiti ile değiştiriniz.
Anakartı monte ederken kasa sacı ile arasında boşluk olduğundan emin olunuz.
Anakartın veya başka donanımların aşırı tozlu olmamasına dikkat ediniz.
RAM slotları özellikle tozlu olmamalıdır.

Dostum bir de başlata sağ tıklayıp olay görüntüleyiciyi açıp Windows günlükleri içerisindeki Sistem'den kerne Boot 20'yi bulup kapanış ve başlangıcın true biçiminde olduğuna bakabilir misin?Eki Görüntüle 1007935
Olay görüntüleyicisinden istediklerinizi yaptım. En son kernel boot bildiriminde (saat olarak 18:27 olan) durumlar görseldeki gibi. Ama 18:20 de görüntülenen bildirime göre (en son bildirimden 7 dakika önce) durumlar farklı açıkçası kafam karıştı umarım açıklarsınız çünkü hiç bir şey anlamadım.

Onun haricinde denemem için bazı tavsiyeler vermişssiniz.
1- EVEREST RAMPAGE TITAN 80PLUS BRONZE 750W USB 3.0 MidT ATX KASA fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da kullandığım psu lu kasa. Yani güç yetmemesi gibi bi durum olamaz.
2-Evin elektrik akımında sorun olduğunu düşünmüyorum. (2 tane masaüstü pc kullanıyorum ve hata almadığım emektar sapa sağlam duruyor içeride) Kaldı ki hata aldığım pc nin kablolamasını düzenledim. yeni bir priz yeni bir psu kablosu aldım. Detaylı olarak parça ve kasa temizliği yaptım. Hatta ve hatta işlemci sıcaklığından dolayı olabilir diye işlemcinin termal macununu bile yeniledim. yazılım olarak biosum güncel ekran kartımın driveri güncel onun haricinde pc de ne kadar driver varsa güncel. Ve kaldı kı ben her zaman windows update i de güncel tuttum. ( belki sorarsınız windows orjinal değildi internet üzerinden key ile aktifleştirdim)

Olayın kısa özeti şu hocam bu bilgisayar 4 yıldır bende var ve bilgisayarı aldıktan 2 hafta sonra bu lanet hatayı almaya başladım. Ve hala da alıyorum. Yapmadığım yalnızca 2 şey var
1- windows sürümünü değiştirmek (onuda birazdan halledeceğim dediğiniz sürüme geçicem)
2- Kasanın içinden herhangi bir parça değiştirmedim. Aldığım gibi duruyor.

Dosya Ekleri

• 05.05.2021 18.27.png
    05.05.2021 18.27.png
    91,3 KB · Görüntüleme: 31
  • 05.05.2021 18.20.png
    05.05.2021 18.20.png
    87,7 KB · Görüntüleme: 26
Olay görüntüleyicisinden istediklerinizi yaptım. En son kernel Boot bildiriminde (saat olarak 18:27 olan) durumlar görseldeki gibi. Ama 18:20 de görüntülenen bildirime göre (en son bildirimden 7 dakika önce) durumlar farklı açıkçası kafam karıştı umarım açıklarsınız çünkü hiçbir şey anlamadım.

Onun haricinde denemem için bazı tavsiyeler vermişssiniz.
1- EVEREST RAMPAGE TITAN 80PLUS BRONZE 750W USB 3.0 MidT ATX KASA fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da kullandığım PSU'lu kasa. Yani güç yetmemesi gibi bir durum olamaz.
2-evin elektrik akımında sorun olduğunu düşünmüyorum. (2 tane masaüstü PC kullanıyorum ve hata almadığım emektar sapa sağlam duruyor içeride) kaldı ki hata aldığım PC'nin kablolamasını düzenledim. Yeni bir priz yeni bir PSU kablosu aldım. Detaylı olarak parça ve kasa temizliği yaptım. Hatta ve hatta işlemci sıcaklığından dolayı olabilir diye işlemcinin termal macununu bile yeniledim. Yazılım olarak BIOS'um güncel ekran kartımın driveri güncel onun haricinde PC de ne kadar driver varsa güncel. Ve kaldı kı ben her zaman Windows Update'i de güncel tuttum. ( belki sorarsınız Windows orijinal değildi internet üzerinden Key ile aktifleştirdim)

Olayın kısa özeti şu hocam bu bilgisayar 4 yıldır bende var ve bilgisayarı aldıktan 2 hafta sonra bu lanet hatayı almaya başladım. Ve hala da alıyorum. Yapmadığım yalnızca 2 şey var.
1- Windows sürümünü değiştirmek (onu da birazdan halledeceğim dediğiniz sürüme geçeceğim)
2- kasanın içinden herhangi bir parça değiştirmedim. Aldığım gibi duruyor.

İlginç bu güne kadar kendi bilgisayarlarımda dahil olmak üzere müşterilerin bilgisayarlarında 100'den fazla bilgisayarda Windows hazırda bekletme seçeneğini kapatarak bu hatayı çözmüştük. Hatta en son gelen 20H2 güncellemesinde Microsoft hazırda bekletme seçeneğini kapalı olarak güncelleme verdi. 18:27'deki kapanmadaki false biçimi bir sonraki başlatmada kernel Power 41 hatasına sebep olur. Bir de birkaç gün BIOS'taki Fast Boot seçeneğini kapalı tutarak dene bakalım. Zaten Windows SSD sürücüsüne yüklü ise Fast Boot'un bir önemi kalmıyor arada ya 1 ya da 2 saniye fark ediyor açılma hızında.

İlginç bu güne kadar kendi bilgisayarlarımda dahil olmak üzere müşterilerin bilgisayarlarında 100'den fazla bilgisayarda Windows hazırda bekletme seçeneğini kapatarak bu hatayı çözmüştük. Hatta en son gelen 20H2 güncellemesinde Microsoft hazırda bekletme seçeneğini kapalı olarak güncelleme verdi. 18:27'deki kapanmadaki false biçimi bir sonraki başlatmada kernel Power 41 hatasına sebep olur. Bir de birkaç gün BIOS'taki Fast Boot seçeneğini kapalı tutarak dene bakalım. Zaten Windows SSD sürücüsüne yüklü ise Fast Boot'un bir önemi kalmıyor arada ya 1 ya da 2 saniye fark ediyor açılma hızında.
Sistemimde SSD yok. Fast boot'u kapattım. 5 saat oldu bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Bakalım gittiği yere kadar. Bir sıkıntıyla karşılaşırsam tekrar yazarım buraya.(windows sürümünü değiştirmedim hala aynı. Eğer ki tekrar kernel power hatasını alırsam windows sürümünü değiştirmeyi deneyeceğim.) Yardımların için saol hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı