Kernel-Power 41 63 sistem hatası

Neverdies

Kilopat
Yer
İstanbul/Kadıköyy
Daha fazla  
Meslek
Finans
Selam arkadaşlar;

Anakart, işlemci ve RAM bileşenlerimi yeni değiştirdim. 20 günden beri kernel-Power 41 63 hatası alıyorum. Random zamanlarda bilgisayar kitleniyor siyah ekran oluyor. Klavye ve mouse un ışıkları sönüyor fakat PC çalışmaya devam ediyor. Zorunlu restart etmem gerekiyor. Bu konuyu açana kadar bir çok yapılması gereken şeyi denedim. Sürücü güncellemleri, çakışmaları vs. fakat en son benim sorunumun BIOS'dan XMP profil 1 yapınca yani OC yapınca meydana geldiğini fark ettim. BIOS'dan default ayarlarda böyle bir problem yapmıyor. RAM'ler şu an 2133 MHz'de çalışıyor fakat RAM'lerin esas hızı 3000MHz. RAM'leri gerçek hızlarında çalıştırabilmem için ne yapmam gerekir. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Sistem bileşenlerim:
1- AMD Ryzen 5 2600.
2- ASUS TUF Gaming B450.
3-Sapphire RX580 8 GB ekran kartı
4- Corsair (2x8) 16 GB RAM.
5- 750W Corsair PSU.
6- NZXT S340 Elite kasa.

Sizinde XMP den mi kaynaklı?
XMP ve Performance Core Boost'u kapatınca çok daha nadir yaşıyorum sorunu. Kökten çözülmüyor yani, çözüldüğünü sanıyorum, birkaç gün sonra tekrar yaşıyorum. XMP'den kaynaklandığını sanmıyorum.
Sizinde XMP den mi kaynaklı?
Düzenleme: XMP kaynaklıymış hocam uzun denemeler sonucu farkettim, haklıymışsınız. 🙂

Son düzenleme:
Daha dün topladım ve aynı sorun benim sistemimde de var çözüm bulabildiniz mi acaba ? 😭

Ryzen 3700x-Rx590nitro-Corsair 3600mhz -Rampage 850w 80+gold

Daha dün topladım ve aynı sorun benim sistemimde de var çözüm bulabildiniz mi acaba ? 😭

Ryzen 3700x-Rx590nitro-Corsair 3600mhz -Rampage 850w 80+gold
3000 MHz RAM var, BIOS üzerinden 2933'e çekerek çözdüm sorunu ben. 3700x ise 3200 MHz sanırım BIOS üzerinden maksimum frekans. XMP kapalı olduğunda kaç MHz çalışıyor RAM? Şu yazı sayesinde çözdüm ben sorunumu.
1234.JPG

Aynı sorunu bende yaşıyorum. Memtest ile ramlari, Fu mark ile ekran kartını, Prime95 ile işlemciyi test ettim hiç sorun çıkmadı ancak sistemim ilk açıldığında donuyor ve reset atıyor. anakar üzerinde kontrol ledi cpu-dram-gpu-boot olarak 4 tane var ve ekrana görüntü gelmemeye devam ettiğinde bu led cpu-dram arası sürekli gidip geliyor. XMP açık bende de 3000Mhz. Sistem ise R5 2600, RX 590 Nitro+, Corsair Vengeance LPX 8GB (1x8GB) DDR4 3000MHz C16 2x8GB ve Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 16GB (2x8GB) DDR4 3000MHz CL16 Gaming Ram konuyu takipteyim bende.

Benim sistemim daha 2 haftalık aynı sorun bendede var. Oyun oynarken pat diye görüntü gidiyor No Signal yazıyor monitörde, ses felan herşey gididyor ama pc çalışmaya devam ediyor. Restart atıyorum, windows geliyor fan son hızda deli gibi bağıra bağıra çalışmaya başlıyor, hoşgeldiniz yazısı gidince masaüstü gelince fanlar anında duruyor. Az önce The Crew oynarken ses takıldı mavi ekran verir gibi gene görüntü gitti. Bu sorun niye oluyor anlamıyorum ki.

XMP kapalı olduğunda 2666mhz ile çalışıyordu o zamanda kernel power hatası alıyordum önerinizden sonra 3200'e çekmiş bulunmaktayım sorun devam etmekte gta v'de maks 15 dakikadan sonra siyah ekran ardından reset atıyor

Bizim sistemlerin ortak özelliği ekran kartı ve ben en çok ondan şüpheleniyorum

Son düzenleme:
Yeni sistem aldım diye seviniyordum kursağımda kaldı nalet. Bi oyun oynamak istiyorum fan kafasına göre hızlanıp yavaşlıyor bu salak sorun ikidebir oluşuyor. Bune ya ? AMD F/P şu anda daha iyi diyorduk ama Nvidia ve İntelde hiç böyle sorunlar yaşamamıştım.

Geri
Yukarı