Çözüldü Kernel Power 41 63

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Unkownsoldier

Kilopat
Bilgisayarım açıldığında WattMan ayarları sıfırlanıyor bazen de Knight Online oynarken görüntü donuyor. Olay görüntüleyicisinde kernel 41 63 hatası olarak yazıyor.

Ryzen 5 5600

ASUS Prime B450M-K II

High Power HPG 600W +85 Bronze Plus PSU(2018'den beri kullanıyorum)

16 GB DDR4 RAM 3000MHz

RX 5600XT 6 GB Pulse

Aldığım hata metni şu şekilde

Kod:
Günlük Adı: System
Kaynak: Microsoft-Windows-Kernel Power
Tarih: 7.03.2023 14:14:29
Olay Kimliği: 41
Görev Kategorisi63)
Düzey: Önemli
Anahtar sözcükler70368744177664),(2)
Kullanıcı: System
Bilgisayar: DESKTOP-5nmDDI6
Açıklama:
Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir.
Olay XML'si:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
 <System>
 <Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel Power" Guid="{331C3B3A-2005-44C2-AC5e-77220C37D6b4}" />
 <EventID>41</EventID>
 <Version>8</Version>
 <Level>1</Level>
 <Task>63</Task>
 <Opcode>0</Opcode>
 <Keywords>0x8000400000000002</Keywords>
 <TimeCreated SystemTime="2023-03-07T11:14:29.7749393Z" />
 <EventRecordID>3153</EventRecordID>
 <Correlation />
 <Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />
 <Channel>System</Channel>
 <Computer>DESKTOP-5nmDDI6</Computer>
 <Security UserID="S-1-5-18" />
 </System>
 <EventData>
 <Data Name="BugcheckCode">0</Data>
 <Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>
 <Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>
 <Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>
 <Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>
 <Data Name="SleepInProgress">6</Data>
 <Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>
 <Data Name="BootAppStatus">3221225684</Data>
 <Data Name="Checkpoint">0</Data>
 <Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>
 <Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">1</Data>
 <Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>
 <Data Name="BugcheckInfoFromEFI">false</Data>
 <Data Name="CheckpointStatus">0</Data>
 <Data Name="CsEntryScenarioInstanceIdV2">0</Data>
 <Data Name="LongPowerButtonPressDetected">false</Data>
 </EventData>
</Event>

@Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
UPS alacağım 850 watt PSU var harici güç kaynağı alacağım bir tane 1000 watlık büyük olasılık o engelleyecek diye düşünüyorum. Dün OCCT testi yaptırdım 30 dakika boyunca güç kaynağına hiçbir hata bulamadı. Büyük olasılık elektrikte küçük bir dalgalanma yaşanıyor ve güç kaynağı da korumaya alıyor olabilir PC'yi. Çünkü portlardan gücü kesiyor sadece soğutma sistemleri çalışıyor.

Son düzenleme:
UPS alacağım 850 watt PSU var harici güç kaynağı alacağım bir tane 1000 watlık büyük olasılık o engelleyecek diye düşünüyorum. Dün OCCT testi yaptırdım 30 dakika boyunca güç kaynağına hiçbir hata bulamadı. Büyük olasılık elektrikte küçük bir dalgalanma yaşanıyor ve güç kaynağı da korumaya alıyor olabilir PC'yi. Çünkü portlardan gücü kesiyor sadece soğutma sistemleri çalışıyor.

Umarım sorununa çözüm olur, aldıktan sonra bilgilendirebilir misin? Aynı şekilde ben de test yaptığımda bir sorunla karşılaşmamıştım ben de alabilirim öyle bir durumda.

Tabi haber edeceğim ups araştırıyorum şuanda.
Powerful Sentry PSD-1103 UPS (3000 VA)
Bu markayı gözüme kestirdim kullanan varsa bilgi verirse sevinirim.

Makelsan powerpack SE 3Kwa ONLİNE ups aldım. 3 saat falan açık bıraktım. Aynı hatayı aldım malesef. Biraz daha kullanacağım, kapanır ise durmadan artık kasayı geriye yollayacağım.

Son düzenleme:
Tabii haber edeceğim UPS araştırıyorum şu anda.
Powerful Sentry PSD-1103 UPS (3000 VA)
Bu markayı gözüme kestirdim kullanan varsa bilgi verirse sevinirim.

Makelsan powerpack SE 3kwa Online UPS aldım. 3 saat falan açık bıraktım. Aynı hatayı aldım maalesef. Biraz daha kullanacağım, kapanır ise durmadan artık kasayı geriye yollayacağım.

Benim sorun SSD'deymiş. Bilgisayarı yeni aldığım için iade ettim direkt.

Benim sorun SSD'deymiş. Bilgisayarı yeni aldığım için iade ettim direkt.
ben de şimdi sorunu çözdüm. Ramlerin frekansını 6000 mhz'e aldığımda kapanıyor. 4800 de hiç kapanmıyor. Anakartım Gigabayte B650M DS3H ramler de Corsair vengeance rgb ddr 32gb 6000 Mhz ramleri. Anakartım da işlemci amd ama ramlerin üstünde şimdi gördüm intel xmp ready yazıyor. yüzde doksan sorun bu yüzden. ve şuan hiç kapanmadı.

Bilgisayarım açıldığında WattMan ayarları sıfırlanıyor bazen de Knight Online oynarken görüntü donuyor. Olay görüntüleyicisinde kernel 41 63 hatası olarak yazıyor.

Ryzen 5 5600.

ASUS Prime B450M K II.

High Power HPG 600W +85 Bronze Plus PSU(2018'den beri kullanıyorum)

16 GB DDR4 RAM 3000MHz.

RX 5600XT 6 GB Pulse.

Aldığım hata metni şu şekilde.

Kod:
Günlük Adı: System.
Kaynak: Microsoft-Windows-Kernel Power.
Tarih: 7.03.2023 14:14:29
Olay Kimliği: 41.
Görev Kategorisi63)
Düzey: Önemli.
Anahtar sözcükler70368744177664),(2)
Kullanıcı: System.
Bilgisayar: DESKTOP-5nmDDI6
Açıklama:
Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir.
Olay XML'si:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
 <System>
 <Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel Power" Guid="{331C3B3A-2005-44C2-AC5e-77220C37D6b4}" />
 <EventID>41</EventID>
 <Version>8</Version>
 <Level>1</Level>
 <Task>63</Task>
 <Opcode>0</Opcode>
 <Keywords>0x8000400000000002</Keywords>
 <TimeCreated SystemTime="2023-03-07T11:14:29.7749393Z" />
 <EventRecordID>3153</EventRecordID>
 <Correlation />
 <Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />
 <Channel>System</Channel>
 <Computer>DESKTOP-5nmDDI6</Computer>
 <Security UserID="S-1-5-18" />
 </System>
 <EventData>
 <Data Name="BugcheckCode">0</Data>
 <Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>
 <Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>
 <Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>
 <Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>
 <Data Name="SleepInProgress">6</Data>
 <Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>
 <Data Name="BootAppStatus">3221225684</Data>
 <Data Name="Checkpoint">0</Data>
 <Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>
 <Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">1</Data>
 <Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>
 <Data Name="BugcheckInfoFromEFI">false</Data>
 <Data Name="CheckpointStatus">0</Data>
 <Data Name="CsEntryScenarioInstanceIdV2">0</Data>
 <Data Name="LongPowerButtonPressDetected">false</Data>
 </EventData>
</Event>

@Recep Baltaş

Sorun PSU kaynaklı mıymış hocam? Çözebildiniz mi? Birebir aynı sorunu yaşıyorum ve yeni başladı, PSU ömrünü tamamladı diye düşünüyorum.

Sorun PSU kaynaklı mıymış hocam? Çözebildiniz mi? Birebir aynı sorunu yaşıyorum ve yeni başladı, PSU ömrünü tamamladı diye düşünüyorum.
Hayır, değil. Bilgisayarım da bir sorun yokmuş. tamamen kayıt defterlerinde tam yetki olmayan kullanıcılar ve bileşen hizmetlerinde yetki olayından dolayı. Tamamen işletim sisteminin hatasından dolayı ne kadar temiz kurulum yaparsan yap, muhakkak yetki vermelerde sıkıntı çıkartıyor kayıt defteri veya bileşen hizmetleri. Bunu microsoft ekibi de tam bilmiyor ne yapacağını ne de bilgisayarı aldığım yer itopya da bilmiyor. kendim çözüyorum şuanda git gide azaldı bulduğu hatalar ve kapanma sıklığı.

Sorunu kesin çözmüş bulunmaktayım. Başımdan geçenleri anlatıyorum size. Bilgisayarı ben hazır sistem aldım itopyadan. geldiğinde deneme sürümü olan win10 yüklüydü. Açtıktan belli süre sonra masaüstünde kapandı ve kernel power hatası verdi. Araştırma yaptım şebeke eletriğim dalgalanıyordur diye düşünüp (yazlık sitede oturuyorum burda çok olur) makelsan 3 kwa Online ups aldım. Yine kapandı. Pcyi itopya'ya yolladım tekrar kurdular, parçaları test ettiler yine de sorun çıkmadı ve 11 saat açık bıraktılar pcyi kapanmadığını söylediler.(buraya not düşeyim, kasanın sol arka ayağı kırık geldi sağlam gittiği halde, şuan kendilerine üç gündür ulaşamıyorum, maillerime de dönmüyorlar, neyse) Pcyi tekrar evde açtım tekrar kurdum yine aynı hataları aldım.
Çözüm şuydu; ilk geldiğinde bilgisayar toplama kasa olduğu için parçalar birbiriyle uyumlu çalışmıyordu ki itopya'da bunu dedi toplama kasalarda kapanma sorunu olur dedi normaldir dedi. Sonrasında ben temiz bir format attım. Win 11 home kullanıyorum. işletim sistemi driverları yükledikten sonra bir de parçaların kendi programları üzerinden temiz bir şekilde driverları yükledim. DCOM hatalarına sebep olan dosyalara gerekli admin, user ve local_service tam izinleri verdim. En sonunda da güç planında da dengeliyi seçtim. Şimdi pc hiç kapanmıyor fakat yüksek performansa alırsam boştayken pc kapanıyor.

Not:Bilgisayar yüksek grafikli oyunlarda hiç kapanmadı zaten. mafia 1 remake, crysis remasterad Son of the Forest gibi oyunlarda hiç kapanmadı sekiz dokuz saat hatasız bilgisayar çalıştı. Ets 2 de kapanıyordu. Masaüstündeyken kapanıyordu.

Sonuç: Eğer pc'niz yeniyse, servise yolladınız parçalarda sorun olmadığı ispatlandıysa bu yolu deneyebilirsiniz. tabi bu benim bulduğum çözümdü ki pc halen daha yüksek performansta boştayken kapanıyor bunu neden yapıyor bilmiyorum. Sizlerin de bilginiz varsa bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleme:
Hayır, değil. Bilgisayarım da bir sorun yokmuş. Tamamen kayıt defterlerinde tam yetki olmayan kullanıcılar ve bileşen hizmetlerinde yetki olayından dolayı. Tamamen işletim sisteminin hatasından dolayı ne kadar temiz kurulum yaparsan yap, muhakkak yetki vermelerde sıkıntı çıkartıyor kayıt defteri veya bileşen hizmetleri. Bunu Microsoft ekibi de tam bilmiyor ne yapacağını ne de bilgisayarı aldığım yer İtopya da bilmiyor. Kendim çözüyorum şu anda gitgide azaldı bulduğu hatalar ve kapanma sıklığı.

Sorunu kesin çözmüş bulunmaktayım. Başımdan geçenleri anlatıyorum size. Bilgisayarı ben hazır sistem aldım İtopya'dan. Geldiğinde deneme sürümü olan Windows 10 yüklüydü. Açtıktan belli süre sonra masaüstünde kapandı ve Kernel Power hatası verdi. Araştırma yaptım şebeke eletriğim dalgalanıyordur diye düşünüp (yazlık sitede oturuyorum burada çok olur) makelsan 3 kwa Online UPS aldım. Yine kapandı. PC'yi İtopya'ya yolladım tekrar kurdular, parçaları test ettiler yine de sorun çıkmadı ve 11 saat açık bıraktılar PC'yi kapanmadığını söylediler.(buraya not düşeyim, kasanın sol arka ayağı kırık geldi sağlam gittiği halde, şu an kendilerine üç gündür ulaşamıyorum, maillerime de dönmüyorlar, neyse) PC'yi tekrar evde açtım tekrar kurdum yine aynı hataları aldım.
Çözüm şuydu; ilk geldiğinde bilgisayar toplama kasa olduğu için parçalar birbiriyle uyumlu çalışmıyordu ki İtopya'da bunu dedi toplama kasalarda kapanma sorunu olur dedi normaldir dedi. Sonrasında ben temiz bir format attım. Windows 11 Home kullanıyorum. İşletim sistemi driverları yükledikten sonra bir de parçaların kendi programları üzerinden temiz bir şekilde driverları yükledim. Dcom hatalarına sebep olan dosyalara gerekli admin, user ve local_service tam izinleri verdim. En sonunda da güç planında da dengeliyi seçtim. Şimdi PC hiç kapanmıyor fakat yüksek performansa alırsam boştayken PC kapanıyor.

Not: Bilgisayar yüksek grafikli oyunlarda hiç kapanmadı zaten. Mafia 1 remake, Crysis remasterad son of The Forest gibi oyunlarda hiç kapanmadı sekiz dokuz saat hatasız bilgisayar çalıştı. ETS 2 de kapanıyordu. Masaüstündeyken kapanıyordu.

Sonuç: Eğer PC'niz yeniyse, servise yolladınız parçalarda sorun olmadığı ispatlandıysa bu yolu deneyebilirsiniz. Tabii bu benim bulduğum çözümdü ki PC halen daha yüksek performansta boştayken kapanıyor bunu neden yapıyor bilmiyorum. Sizlerin de bilginiz varsa bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ben de şu an şüphelendiğim tüm donanımları teker teker deniyorum hocam. Bu sorunlar başlamadan 1-1.5 ay önce PSU fanından takırdama sesleri geldi, çıkardım söktüm yağladım düzeldi ama 5 senelik bir PSU olduğu için belki artık ömrü dolmuştur diye düşünüp yeni PSU siparişi verdim, elime geçince deneyeceğim. Onun haricinde UPS kullanıyorum, sorun onlardan kaynaklanıyordur diye teker teker onları denedim, direkt şebekeden aldım elektriği yine fark olmadı. Sorun orada da değil. Monitör ve kablolarında sorun vardır diye denedim onda da sorun yok, kartın girişlerinde problem vardır diye düşünüp DP ile değil HDMI ile bağladım yine sağlam.
Undervolt yapınca biraz daha uzun süre gitmeye başladı bu çökme sorunu, bazen 6-7 saat sorun yaşamadığım oluyordu.
Şu an en büyük şüphem PSU çünkü hem takırdamaya başlaması hem de sürekli olarak elektrik kesintilerine bir dönem maruz kalması sebebiyle bozulmuş ya da verimi düşmüş olabilir.
GPU undervolt yapınca daha uzun süre gitmesini de buna bağlıyorum.

Umarım sorunumuz tamamen çözülür bir şekilde. Oyunlardayken ekran gidiyor ve no signal hatası alıyorum benim problemim bu.
Güç tuşuna basılı tutup kapatıp açmadıkça düzelmiyor sorun. Kernel 41(63) hatası da güç tuşuna basılı tutarak kapattığımız için geliyor olabilir.
Temel sorun AMD gibi görünüyor.

Ben de şu an şüphelendiğim tüm donanımları teker teker deniyorum hocam. Bu sorunlar başlamadan 1-1.5 ay önce PSU fanından takırdama sesleri geldi, çıkardım söktüm yağladım düzeldi ama 5 senelik bir PSU olduğu için belki artık ömrü dolmuştur diye düşünüp yeni PSU siparişi verdim, elime geçince deneyeceğim. Onun haricinde UPS kullanıyorum, sorun onlardan kaynaklanıyordur diye teker teker onları denedim, direkt şebekeden aldım elektriği yine fark olmadı. Sorun orada da değil. Monitör ve kablolarında sorun vardır diye denedim onda da sorun yok, kartın girişlerinde problem vardır diye düşünüp DP ile değil HDMI ile bağladım yine sağlam.
Undervolt yapınca biraz daha uzun süre gitmeye başladı bu çökme sorunu, bazen 6-7 saat sorun yaşamadığım oluyordu.
Şu an en büyük şüphem PSU çünkü hem takırdamaya başlaması hem de sürekli olarak elektrik kesintilerine bir dönem maruz kalması sebebiyle bozulmuş ya da verimi düşmüş olabilir.
GPU undervolt yapınca daha uzun süre gitmesini de buna bağlıyorum.

Umarım sorunumuz tamamen çözülür bir şekilde. Oyunlardayken ekran gidiyor ve no signal hatası alıyorum benim problemim bu.
Güç tuşuna basılı tutup kapatıp açmadıkça düzelmiyor sorun. Kernel 41(63) hatası da güç tuşuna basılı tutarak kapattığımız için geliyor olabilir.
Temel sorun AMD gibi görünüyor.
Bende kapanınca güç düğmesi bile çalışmıyordu arkadan kapatmak zorunda kalıyordum. ikinci olarak da şebekeden direk alma online ups kullan derim. şebeke elektriği zaten dalgalıysa onu temiz elektriğe çevirmesi lazım ki online upsler bunun için var. senin sorunun zaten psudan dolayı belli. ☺️ Benim yeniydi, hani daha siftah yapmadım pc ile hemen kapandı geldiği gibi. 😂 çünkü bende oyunlarda çökme yoktu boştayken çöküyordu ya da fazla elektrik harcattırmayan oyunlarda🤣 (ets 2) çöküyordu. Anlayacağın yük binmediğinde çöküyordu. Sende psu bozuk gibi anlattığına göre.
Benim sorunum çözüldü Allaha şükür. Darısı senin başına.☺️

Aynı sorunu ben de yaşıyordum düzeldi. Birkaç yol denedim hepsini yazıyorum umarım yardımcı olur.

1-PSU değişikliği yaptım.
2-RAM'lerin yerlerini değiştirdim.
3-bilgisayar her açıldığında CMD ile SFC /scannow bu komutu çalıştırıyorum.
4-bilgisayar her kapandığında Power Switch'ini kapatıyorum.
5-AMD ayarlarından fan çalışma yüzdelerini değiştirdim.
6-CMD komuduna bu kodu yapıştırmıştım. powercfg.exe /hibernate off
Ram'lerin yerini değiştirmek şimdilik çözdü hocam çok sağolun.

Geri
Yukarı