Kernel Power 41 hatası nasıl çözülür?

bapuhan

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayar yük bindiğinden reset atıyor. Prizi değiştirdim, ekran kartını, BIOS pilini çıkart tak yaptım, BIOS Update yaptım, SSD kontrol yaptım, Windows dosya kontrol yaptım ama sorunum hala devam ediyor. Bilgisayar kafasına göre reset atıyor, eğer yine çözülmesse bilgisayarcıya götürüp PSU'ya baktıracağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum sorun büyük ihtimalle PSU. Ben de aynı sorunu yaşıyordum, PSU'mu değiştirdim, sorunu büyük oranda çözdüm. Halen nadiren de olsa yapıyor ama sorunum bozuk PSU'nun anakart ya da GPU'ya zarar vermiş olması da olabilir. Acilen PSU değişikliği yapsan iyi olur bu durumda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum sorun büyük ihtimalle PSU. Ben de aynı sorunu yaşıyordum, PSU'mu değiştirdim, sorunu büyük oranda çözdüm. Halen nadiren de olsa yapıyor ama sorunum bozuk PSU'nun anakart ya da GPU'ya zarar vermiş olması da olabilir. Acilen PSU değişikliği yapsan iyi olur bu durumda.

Hocam kasa ve PSU birlikte geldi PSU'yu iadeye yollasam tek kabul ederler mi yoksa kasadamı gitmeli.

Bir ay kadar önce benim de başıma geldi. Ryzen 5 5600X kullanıyorum. BIOS'ta RAM'lerimin frekansını yükseltmek isterken hem RAM'leri hem de işlemci hızını yükseltmişim. 3.70 GHz olan işlemci 4.70 GHz hızında çalışıyordu. Bu durum da ısınmaya, dolaylı olarak da Kernel Power hatasına sebep oluyordu. İşlemci çalışma hızını normale çevirmek benim için sorunu çözdü. Sizin için çözüm olur mu bilemem ama bir kontrol etmekte fayda var.

Bir ay kadar önce benim de başıma geldi. Ryzen 5 5600X kullanıyorum. BIOS'ta RAM'lerimin frekansını yükseltmek isterken hem RAM'leri hem de işlemci hızını yükseltmişim. 3.70 GHz olan işlemci 4.70 GHz hızında çalışıyordu. Bu durum da ısınmaya, dolaylı olarak da Kernel Power hatasına sebep oluyordu. İşlemci çalışma hızını normale çevirmek benim için sorunu çözdü. Sizin için çözüm olur mu bilemem ama bir kontrol etmekte fayda var.

Ben zaten BIOS ayarlarını sıfırladım.

İnternette bir sürü alakasız cevap var hocam. Bu sorunu 1 sene boyunca yaşamış biri olarak sorunun %95 PSU, %5 ana kart kaynaklı olduğunu söyleyebilirim. Kernel 41 hatası bu ikisi bileşenden birinde oluşan elektriksel dengesizlikten dolayı oluşur. En kolay çözüm yeni ve sağlıklı bir PSU almak. Eğer ana kart kaynaklı ise zaten çözümü çetrefilli. Şimdiden geçmiş olsun. Kolay gele.

İnternette bir sürü alakasız cevap var hocam. Bu sorunu 1 sene boyunca yaşamış biri olarak sorunun %95 PSU, %5 anakart kaynaklı olduğunu söyleyebilirim. Kernel 41 hatası bu ikisi bileşenden birinde oluşan elektriksel dengesizlikten dolayı oluşur. En kolay çözüm yeni ve sağlıklı bir PSU almak. Eğer anakart kaynaklı ise zaten çözümü çetrefilli. Şimdiden geçmiş olsun. Kolay gele.

Hocam ben şimdi bu PSU'nun değişimini mi isteyeyim yoksa iade edip farklı bir şey mi alayım.

Hocam ben şimdi bu PSU'nun değişimini mi isteyeyim yoksa iade edip farklı bir şey mi alayım.
Hazır sistem ise genelde PSU tamiri ya da değişikliği yaparlar. Ama bu sürecin en az 1 ay sürdüğünü göz önünde bulundurun. eğer maddi gücünüz varsa -imzanızdaki sistem olduğunu düşünüyorum- 80+ gold sertifikalı güzel bir 750W alıp işinizi sağlama alın derim

Hazır sistem ise genelde PSU tamiri ya da değişikliği yaparlar. Ama bu sürecin en az 1 ay sürdüğünü göz önünde bulundurun. Eğer maddi gücünüz varsa -imzanızdaki sistem olduğunu düşünüyorum- 80+ Gold sertifikalı güzel bir 750W alıp işinizi sağlama alın derim.

Hocam 750'ye gerek olduğunu pek düşünmüyorum bu sisteme 650 yetmezmi.
Bir de sistem hazır sistem değil toplama fakat kasanın yanında dahil olarak geldi.

Çok pahalı bir hazır sistem almadığınız taktirde genelde kasanın yanında gelen PSU'lar kötü oluyor. O sebeple biraz daha para harcanıp düzgün bir PSU alınabilir.

Teknik olarak 650W yetebilir ama ben her zaman bir tık üstünün alınması taraftarıyım. Özellikle şu mevcut durumda atx 3.0 destekli bir PSU alınması geleceğe de yatırım olur. Benim için 850W psu yeterliyken ben kendime atx 3.0 destekli Asus TUF 1000W PSU aldım. 2025 gibi PC'mi güncellediğimde bu PSU'yu kullanmaya devam edeceğim.

Geri
Yukarı