Çözüldü Kesintisiz güç kaynağı seri bağlantıda yeniden başlar mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
1637394552834.png

Size çizim yeteneklerim ile bir konuyu anlatmak istiyorum. Soldan sağa bilgisayar, eski UPS, yeni UPS, ev ve ana elektrik hattı yer alıyor. Eski UPS önceden ana elektrik hattından bilgisayara bağlıydı. Kesintilerde sorun olmuyordu. Yeni UPS'de ise kesinti olduğunda bazen kendini kapatıp 5 saniye içerisinde tekrar açıyor. Peki sizce nedeni ne? Seri bağlantı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba. Hocam, UPS'lerde akü elektrik desteğinin daha uzun sürebilmesi için UPS'lerin çıkış voltajları genellikle 220 volt AC' ye değil 180 volta göre ayarlıdır. Bir kesinti olduğunda 2 nolu eski UPS 180 voltla yeni UPS'ye bunu bir şebeke voltajı olarak bu seri bağlantıyla verdiğinden eski (1.) UPS ise bu voltajı kabul etmeyip akü-inverterini regülasyon amaçlı devreye alarak bu açma-kapamayı yapmış olur. Siz UPS' lerin çıkış (PC besleme) voltajını 220 volt AC olarak öngörüp bu seri bağlantıyı da buna göre normalde yapmış oldunuz, ancak akülerin elektrik desteğinin daha uzun tutulması için UPS çıkışları genellikle 180 volta (180 voltla da PC, monitör, modem, vb. çalışacağı için) göre ayarlıdır, burada oluşan bu sorun bundan kaynaklıdır. Her ikisini de tek tek kullandığınızda ise bu olumsuzluk olamayacaktır.

Çift UPS'yi kaskad olarak kullanma amacınız sadece deneme (test) amaçlı mı yoksa tek UPS'ye olan güvensizlikten mi kaynaklanıyor? Bence bu uygulama şekliniz sadece bir test (deneme) amaçlı olarak kalsın. Bu sorunuzun cevabı "evet" dir yani tümüyle bu seri bağlantıdan kaynaklıdır. Kolay gelsin.
Merhaba. Hocam, UPS'lerde akü elektrik desteğinin daha uzun sürebilmesi için UPS'lerin çıkış voltajları genellikle 220 volt AC' ye değil 180 volta göre ayarlıdır. Bir kesinti olduğunda 2 nolu eski UPS 180 voltla yeni UPS'ye bunu bir şebeke voltajı olarak bu seri bağlantıyla verdiğinden eski (1.) UPS ise bu voltajı kabul etmeyip akü-inverterini regülasyon amaçlı devreye alarak bu açma-kapamayı yapmış olur. Siz UPS' lerin çıkış (PC besleme) voltajını 220 volt AC olarak öngörüp bu seri bağlantıyı da buna göre normalde yapmış oldunuz, ancak akülerin elektrik desteğinin daha uzun tutulması için UPS çıkışları genellikle 180 volta (180 voltla da PC, monitör, modem, vb. çalışacağı için) göre ayarlıdır, burada oluşan bu sorun bundan kaynaklıdır. Her ikisini de tek tek kullandığınızda ise bu olumsuzluk olamayacaktır.

Çift UPS'yi kaskad olarak kullanma amacınız sadece deneme (test) amaçlı mı yoksa tek UPS'ye olan güvensizlikten mi kaynaklanıyor? Bence bu uygulama şekliniz sadece bir test (deneme) amaçlı olarak kalsın. Bu sorunuzun cevabı "evet" dir yani tümüyle bu seri bağlantıdan kaynaklıdır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Çözüm
Merhaba. Hocam, UPS'lerde akü elektrik desteğinin daha uzun sürebilmesi için UPS'lerin çıkış voltajları genellikle 220 volt AC' ye değil 180 volta göre ayarlıdır. Bir kesinti olduğunda 1 nolu eski UPS 180 voltla yeni UPS'ye bunu bir şebeke voltajı olarak bu seri bağlantıyla verdiğinden yeni (2.) UPS ise bu voltajı kabul etmeyip akü-inverterini regülasyon amaçlı devreye alarak bu açma-kapamayı yapmış olur. Siz UPS'lerin çıkış (PC besleme) voltajını 220 volt AC olarak öngörüp bu seri bağlantıyı da buna göre normalde yapmış oldunuz, ancak akülerin elektrik desteğinin daha uzun tutulması için UPS çıkışları genellikle 180 volta (180 voltla da PC, monitör, modem, vb. çalışacağı için) göre ayarlıdır, burada oluşan bu sorun bundan kaynaklıdır. Her ikisini de tek tek kullandığınızda ise bu olumsuzluk olamayacaktır.

Yaptığınız hesaplama ters oldu. Yukarıda belirttiğim gibi 2 eski UPS, 1 yeni UPS. Bu şekilde kullanma amacım ikisinin de sorunsuz olması. Eski olanın aküsü zayıfladığı için yeni aldım.

Evet, numaraları ters olarak yazılmış, şu anda düzelttim. Ancak şu vardır; bir UPS kesintide gerekli korumayı yeterince yapıyorsa ikisini seri olarak kullanmanız çok gerekli değil, ben aslında bunu demek istemiştim. UPS trafolarının en sıradan olanlarının bile en azından 180-200-220-240 vb. ara trafo primer giriş sarımlarına sahip olduğundan, örneğin 180 - 200 volt olarak şebeke voltajı geldiğinde bir iç regülasyonu sağlamak için açma-kapatmayı mutlaka yapacaktır, yani siz ikisini ard arda kullandığınızda her halükarda bu olumsuzluktan kaçınmak olanaksızdır. Eski olanın aküleri şarj almada biraz zayıf olsa veya değiştirilip tam sıfır olsalar bile bu olumsuzluk yine değişemeyecektir. Kolay gelsin.

Evet, numaraları ters olarak yazılmış, şu anda düzelttim. Ancak şu vardır; bir UPS kesintide gerekli korumayı yeterince yapıyorsa ikisini seri olarak kullanmanız çok gerekli değil, ben aslında bunu demek istemiştim. UPS trafolarının en sıradan olanlarının bile en azından 180-200-220-240 vb. ara trafo primer giriş sarımlarına sahip olduğundan, örneğin 180 - 200 volt olarak şebeke voltajı geldiğinde bir iç regülasyonu sağlamak için açma-kapatmayı mutlaka yapacaktır, yani siz ikisini ard arda kullandığınızda her halükarda bu olumsuzluktan kaçınmak olanaksızdır. Eski olanın aküleri şarj almada biraz zayıf olsa veya sıfır olsalar bile bu olumsuzluk yine de değişmeyecektir. Kolay gelsin.
Açma kapama derken anlık kesintide yaşanan olaydan bahsetmiyorsunuz değil mi? Açma kapama olduğunda güç birkaç saniye kesiliyor. Bundan mı bahsettiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı