Kickboks beyne zarar verir mi?

II.Wilhelm

Hectopat
Yer
Almanya
Daha fazla  
Meslek
König
Merhaba. Üç aydır kick boksa gidiyorum. İnternette kickboks un beyine zarar vereceği hakkında yazılar okudum. Acaba bunlar doğru mu? Kafama orta derece darbe alıyorum bazen.

Merhaba. Üç aydır kick boksa gidiyorum. İnternette kickboks un beyine zarar vereceği hakkında yazılar okudum. Acaba bunlar doğru mu? Kafama orta derece darbe alıyorum bazen.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kickboksu bilmiyorum ancak darbeyi nereden aldığın da önemli, ayrıca yaşınla da alakalı biraz. Hele küçük yaşta kafaya alınan darbeler ileride otizme sebep oluyor diye biliyorum.

Kafaya darbe alınan sporlar özellike Boks, MuayThai gibi sporlarda Punch drunk yani Türkçeye çevirirsek yumruk sarhoşluğu meydana gelebiliyor. Beyinle ilgili bütün sorunları yanında getirebiliyor. Dengesizlik, Baş ağrıları, Konuşma güçlüğü, amnezi vs vs. Ünlü boksör Mike Tyson'da bu hastalıktan muzdarip durumda diye duydum.

Yani o kaynakları okudum ancak şunu söyleyebilirim. Her şeyde olduğu gibi bunda da risk faktörleri var ve gerçekleşme olasılıkları var. Gerçekleşmemesi için dikkat etmen, mümkünse hocalarını ve arkadaşlarını uyarman (eğer orta-yüksek şiddetle kafana vuruluyorsa) gerekebilir. Zaten bazı yasakların olduğunu düşünüyorum ancak dediğim gibi pek bilmiyorum kickboks. Eğer bu dediklerimi yapamıyorsan herhangi bir şüphe durumunda doktora başvurabilirsin. Hiç olmadı bırakabilirsin.

Geri
Yukarı