Kıdem ve İhbar Tazminatı

Tyler Deinsburg

Hectopat
Daha fazla  
NOT: Burada yazılmış olanların hiç biri çalıntı değildir, tamamı kendi elimle yazıldı. Sadece başka kaynaklardan parça parça toplanan bilgileri bir araya getirdim...

Şuan herkes ülkedeki ekonomik krizin farkındadır umuyorum. Belki de Cumhuriyet tarihinde ilk defa böyle bir kriz yaşanıyor. Bu denli büyük bir krizde işletme kapatma/devretme, işten çıkarılma gibi şeyler sık sık olmaya başladı, örneklerden bir tanesi de benim. Fakat iş yeri kapatılan/devredilen, işten çıkarılan işçi haklarını biliyor mu? Bugün sizin için işten çıkarılma durumunda ki bütün hallerde haklarınızı yazacağım. Umarım faydam dokunur. İyi okumalar.

İşten çıkarıldım ne yapmam gerekir?

İş vereniniz eğer sizi işten çıkarmak istiyorsa önce size ihbar vermesi lazım. İhbar nedir diye soracak olursanız; işverenin size iş bulmanız için verdiği süredir bu süre zarfında aynı işletmede çalışmaya devam edersiniz.

İhbar süreleri nasıl hesaplanır?

İhbar süreleri çalışma süresine göre ayarlanır, yani;
0-6 ay 2 hafta
6-18 ay 4 hafta
18-36 ay 6 hafta
36 ay sonrası için 8 haftadır.

İhbar aldığımda haklarım nelerdir?

Bu çok önemli ve halkımızın pek bilinçli olmadığı bir konu. Günlük kaç saat çalışıyor olursanız olun işveren size ihbar verdiği an çalışma saatiniz günlük 7.5 saat olur ve her gün 2 saat iş arama hakkınız bulunmaktadır. Yani günlük ortalama 5.5-6 saat çalışmanız yeterlidir devamı için sizi hiç bir güç o işletmede tutamaz. Ha olur da tutmaya çalışırlar hakkınızı arayın korkmayın.

İşverenim bana ihbar vermedi ne yapmam gerekir?

1 aylık çalışan olsanız bile işveren sizi işten çıkarmak istiyorsa ihbar vermek zorundadır. Eğer ki işveren sizi çalıştırmak yerine direk olarak ihbar tazminatınızı ödemek istiyorsa bunu brüt maaş üzerinden ödemek zorundadır. Ödemiyorsa suçlu duruma düşer hiç korkmadan gerekli yerlere bildirin.

İhbar sürem dolmadan iş buldum ne yapmam gerekir?

İhbar işverenin işçiye başka bir iş bulması için verdiği süredir. Eğer bu süreyi tamamlamadan iş bulduysanız işvereninizle konuşup hangi tarihte çıkacağınızı söylersiniz ve önemli olan kısım bu. Çalıştığınız parayı alırsınız ve eğer hak ediyorsanız kıdem tazminatınızı da alır ayrılırsınız. Yani kağıtta yazan tarihe kadar o işletmede çalışmak zorunda değilsiniz. Eğer ki işvereniniz verilen süre dolmadan işten ayrılamazsın/ayrılırsan kıdem tazminatın yanar gibi cümleler kuruyorsa suçludur ilgili birimlere hiç korkmadan şikayet edebilirsiniz.

Sıra geldi kıdem tazminatına;

12 ayı doldurmadım fakat işten çıkarıldım kıdem tazminatı alabilir miyim?

Malesef, sizi işveren çıkarsa bile kıdem tazminatı hak etmek için 12 ayı doldurmanız gerekmektedir. Fakat 2 ve ya 4 haftalık ihbar kesin alacaksınız.

Kıdem tazminatım ihbar kağıdını imzaladığım günden mi hesaplanır?

Hayır! Kıdem tazminatınız ihbar sürenizin bitiş tarihinden hesaplanır.

Kıdem tazminatı 1 yıl için ne kadardır?

Kıdem tazminatı net maaşdan değil brüt maaştan hesaplanır. Her yıl için 1 brüt maaş hesaplanır fakat devletin aldığı Damga Vergisi gibi şeyler yüzünden ortalama 250-300 lira eksiğini alırsınız.

Kıdem tazminatımı almadan kağıt imzalatmak istendi ne yapmalıyım?

Kesinlikle imzalamayın! Paranız elinize geçene kadar hiç bir kağıda imza atmayın işveren imza atmanız için diretiyorsa ve ya imza atmazsan parayı alamazsın gibi şeyler söylüyorsa gerekli yerlere başvurun hiç korkmayın siz haklısınız. Olur da imza atarsanız ve ya attıysanız geçmiş olsun hiç bir hak talep edemezsiniz.

Şuan için aklıma gelenler bunlar arkadaşlar yine aklına bir şey takılan olursa yorum olarak yazsın anında cevap vermeye çalışırım. Okuyan herkese teşekkürler. Bir kaç kişiyi bilinçlendirdiysem ne mutlu bana...

hocam ben askerlik nedeniyle istifa ettim sülüs ve gerekli istifa dilekçesinide sundum askerlik sebebiyle ayrıldıgımı belirtim ben istifa etmeden son 1 ay içinde 25 güne kadar raporluydum e devletten baktıgımda istirat nedeniyle 10 gün sigortam kesilmiş ve bu geçen ay sadece bana e devletteki sgkda gözüken son bürüt maaşından hesaplanır dediler baktıgımda 2194 yatmış ondan öncekliler 3300 3000 falan yatmış eger benim sigortamı rapor aldım diye yatırmamışsa işyeri ben tazminatımı alamıyacakmıyım

İşverenim bana ihbar vermedi ne yapmam gerekir?

1 aylık çalışan olsanız bile işveren sizi işten çıkarmak istiyorsa ihbar vermek zorundadır. Eğer ki işveren sizi çalıştırmak yerine direk olarak ihbar tazminatınızı ödemek istiyorsa bunu brüt maaş üzerinden ödemek zorundadır. Ödemiyorsa suçlu duruma düşer hiç korkmadan gerekli yerlere bildirin.
Gerekli yerler, tam olarak nerelere başvurmamız gerekiyor ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı