Kıl dönmesi için hangi ameliyat olunur?

Ben şubatta kıl dönmesi ameliyatı oldum başımdan geçenleri kısa özetleyeyim. Bursa devlet hastanesine gittiğim zaman doktor adamakıllı yüzümüze bile bakmıyordu ve flat ameliyat yapacağını söyledi kısacası poponuzu kesip biçiyorlar ve iyileşmesi uzun sürüyor bu benim istediğim bir şey değildi. Zaten doktoru beğenmemiştim orayı hemen terk ettim ve özel hastaneye gittim. Orada ciddi anlamda ilgilenildi. Özeldeki cerrah meslektaşlarımın fikirlerine saygı duyarım ama flat ameliyata gerek yok dedi. Önceki sayfalarda bir arkadaş söylemiş mikro sinüsektomi veya lazerle bu işin halledilebileceğini ilaç tedavilerinin genelde işe yaramadığından bahsetti. Bende de akıntı vardı fakat kanlı değildi sadece iltihap geliyordu. Konuştuk yarayı inceledi ve ameliyat tarihi verdi lazer olmak istedim çünkü en acısız ve zahmetsiz olanı oydu. Yaklaşık 6 bin lira ücret çıkarttılar kabul ettim. Ameliyata gitmeden önce yapılacakları biliyosunuzdur zaten neyse ameliyata girdim lokal anestezi ile belden aşağısını uyuşturdular, bölgeyi temizlediler ve lazer ile girebilmek için yeni bir delik açtılar daha sonra lazer ile kılları yakmaya başladılar. Ameliyatım 15-20 dakika falan sürdü sanırım. Tüm ameliyatım boyunca muhtemelen amacı dikkatimi dağıtmak olduğunu düşündüğüm hemşire ile sohbet ettim. Ameliyat bitince odaya geçtim ilk 2-3 saat yemek yemem yasaktı doktor gelip belimin uyuşukluğu geçince, ayakta tuvaletimi yapabildiğim zaman ve yürüyebildiğim zaman çıkabileceğimi söyledi. Akşam saatlerine doğru bunların bütün hepsini yaptım ve taburcu edildim. Sadece popomda büyük bir gazlı bez parçası vardı 1 hafta boyunca her gün o bölgeye batticon sürüp tekrar gazlı bez ile kapatmam gerektiğini söylediler. Bu aşamada çok dikkat etmeniz lazım ben bunları aksattım ve iltihap kapmasına sebep oldum 1.5 hafta boyunca pansumana gitmek zorunda kaldım. Normalde Mart'ın sonunda kontrole gitmem lazımdı fakat başka şehirde olduğum için gidemedim arada bir acıyor gibi yapıyor fakat şimdilik bir sorun yok gibi. Başımdan geçen her şeyi aklınızda soru işareti kalmasın diye kısaca özetlemeye çalıştım merak ettiğiniz başka bir şey varsa cevaplayabilirim.

Bende var bu lanet şey, doktor gitim apse çıkartırti antibiyotik yazdı. Ondan sonra her gün pansuman gel dedi bugün tekrar gitim, hala apse akıyordu 1 hafta antibiyotik kullan dedi soru sordum ameliyat olmak zorunda miyim diye belli değil dedi kist büyüklüğüne göre. Bende kil dönmesi olalı 1 hafta oldu.

Özel bir doktor doçent 24 senelik doktordu sanırım. Sizce başka doktor gitmeliyi mi?

@Furkan GRFN sonuç ne oldu?

Bende var bu lanet şey, doktor gitim apse çıkartırti antibiyotik yazdı. Ondan sonra her gün pansuman gel dedi bugün tekrar gitim, hala apse akıyordu 1 hafta antibiyotik kullan dedi soru sordum ameliyat olmak zorunda miyim diye belli değil dedi kist büyüklüğüne göre. Bende kil dönmesi olalı 1 hafta oldu.

Özel bir doktor doçent 24 senelik doktordu sanırım. Sizce başka doktor gitmeliyi mi?

@Furkan GRFN sonuç ne oldu?
Hocam, ben ameliyat oldum. Üstünden 10 ay falan geçmiştir. Şu an hiç bir şey yok eskisinden daha iyi hatta �. Hocam doktor çok önemli bu konuda. Şansıma benim doktor bilgiliydi. Açık ameliyat oldum. Süreç acılıydı fakat değdi.

Dostum ameliyat üst kim giydiriyor kendi giyiyorsun yoksa başkası, ve ameliyat çıktıktan sonra.
Dostum işte onlar sana veriyor sen giyiyorsun ilk önce, ondan sonra yürüyerek gidiyorsunuz lokal anestezi falan olursanız, baygın olacağınız için sedye ile getiriyorlar odanıza sizi. Taburcu olana kadar üstünüzde kalıyor. Ondan sonra da çıkarıyorsunuz.

Dostum işte onlar sana veriyor sen giyiyorsun ilk önce, ondan sonra yürüyerek gidiyorsunuz lokal anestezi falan olursanız, baygın olacağınız için sedye ile getiriyorlar odanıza sizi. Taburcu olana kadar üstünüzde kalıyor. Ondan sonra da çıkarıyorsunuz.

Anladım dren taktıklar size sanırım bende olacağım cidden korkulacak bir şey var mı siz flap yöntemi oldunuz değil mi?

Bir de kaç gün kaldınız hastane yemek filan nasıl oluyor bir şeyler yediniz mi? Hastane yemekleri demiyorum dışarıdan yemek getirmek. Rahatsız ediyorsam kusura bakmayın çok korkuyorumda

Anladım dren taktıklar size sanırım bende olacağım cidden korkulacak bir şey var mı siz flap yöntemi oldunuz değil mi?

Bir de kaç gün kaldınız hastane yemek filan nasıl oluyor bir şeyler yediniz mi? Hastane yemekleri demiyorum dışarıdan yemek getirmek. Rahatsız ediyorsam kusura bakmayın çok korkuyorumda
Hocam istediğinizi sorabilirsiniz hiç sorun yok bende aynıydım. Açıkçası bende dren takmadılar. Açık ameliyat oldum yani ameliyat bittikten sonra yaramı kapatmadılar. Doğal kapanmaya bıraktılar. O yüzden dediğim gibi benim ki 2 ay falan acılı bir süreçti. Fakat Flap'dan daha iyi bir yöntem. Tabii düzgün ameliyat ve kontrollü pansuman gerek. Yemek zaten ameliyata girmeden önce işte gece 12 den sonra yeme içme diyorlar. Ben ameliyata girerken çok susamıştım yazdı ondan dolayı. Ameliyattan çıktıktan sonra, işte damar yoluyla su vermişlerdi, damar yolu ağrı kesici falan geçmişti susuzluğum. Dren meselesi hocam bende, Doktor 3 4 saat sonra anestezinin etkisi gecer 5 6 saatte ayakların kendinde gelir demişti. Öyle oldu. öğlen 2 de ameliyatım bitmişti. Gece anca lavaboya gidebildim ben. Lavabo aşırı zorlamıştı bu arada ya. Korkulacak hiç bir şey yok bu arada hocam cidden yok. Ameliyattan korkunuz olmasın ameliyat sonrası biraz sıkıntılı.

Hocam istediğinizi sorabilirsiniz hiç sorun yok bende aynıydım. Açıkçası bende dren takmadılar. Açık ameliyat oldum yani ameliyat bittikten sonra yaramı kapatmadılar. Doğal kapanmaya bıraktılar. O yüzden dediğim gibi benimki 2 ay falan acılı bir süreçti. Fakat Flap'dan daha iyi bir yöntem. Tabii düzgün ameliyat ve kontrollü pansuman gerek. Yemek zaten ameliyata girmeden önce işte gece 12'den sonra yeme içme diyorlar. Ben ameliyata girerken çok susamıştım yazdı ondan dolayı. Ameliyattan çıktıktan sonra, işte damar yoluyla su vermişlerdi, damar yolu ağrı kesici falan geçmişti susuzluğum. Dren meselesi hocam bende, doktor 3 4 saat sonra anestezinin etkisi gecer 5 6 saatte ayakların kendinde gelir demişti. Öyle oldu. Öğlen 2 de ameliyatım bitmişti. Gece anca lavaboya gidebildim ben. Lavabo aşırı zorlamıştı bu arada ya. Korkulacak hiçbir şey yok bu arada hocam cidden yok. Ameliyattan korkunuz olmasın ameliyat sonrası biraz sıkıntılı.

Büyük abdest mi zorluyor dostum yoksa küçük, yapacak bir şey yok çekicez Allah başka hastalık vermesin yine de kolay bir hastalık ölümcül değil.

Tekrar hastalık yakalanmamak için naptiniz.
Ameliyat çıktiktan sonra uyusturma etkisi gidince yemek yiyebildiniz mi?

Geri
Yukarı