Kılıçdaroğlu'nun yeni danışmanı Jeremy Rifkin oldu

Benim gibi işi gücü olmayan varsa buradan izleyebilir. Bakalım Ekonomi kadrosu nasıl olacak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim gibi işi gücü olmayan varsa buradan izleyebilir. Bakalım Ekonomi kadrosu nasıl olacak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu kanala para kazandıracağıma izlemem.

Benim meselem kimin kime oy kazandırıp kaybettirdiği değil. Kimin kiminle aynı masada oturduğu. Davutoğlu ve Babacan zamanında AKP ile yol yürüdü mü? Yürüdü. CHP şu anda onlarla aynı masada mı? Evet, öyle. Benim için bitmiştir o hâlde, fazla söze gerek yok.

Sözünü ettiğiniz durum parti içi demokrasi falan değildir. Türkiye'nin kurucusunun partisinde bir adam çıkıp TSK'nin teröristlere kimyasal bomba atıp savaş suçu işlediğini iddia ediyorsa veya dağlarımızı ve sınırlarımızı teröristlerden temizleyen İHA ve SİHAları tasarlayan adamdan hesap soracağız diyorsa bu parti içi demokrasi falan değildir, kimse kendini kandırmasın. Bu adamın partiden ihraç edilmesi gerekir.

Kaldı ki ben artık Türkiye'de parti içi politbüro görmekten sıkıldım. Ben artık omurgalı siyaset görmek istiyorum. Sağın solun 3-5 oyu için partisinde farklı görüşten siyasetçiye izin veren partilerden gerçekten gına geldi. Mesela laik partiysen laik çizgiden devam et, mertçe çık de ki "ben toplu alanda peçe ve burkayı yasaklayacağım" de. Ha diyemiyorsan o zaman ben laik partiyim deme. Yemezler çünkü. Ya o ya bu, kıvırmaya lüzum yok.
Deva'nın AKP'deki geçmişine rağmen şu an Siyasal İslamcı olarak nitelendirilmesi pek doğru olmaz. Deva, DP ve İyi Parti sağ merkeze oynar.
SP'nin muhafazakarlık dışında bu partilerden daha cesur olabileceğini düşünüyorum. Gelecek ise ne yapar ne eder bilemiyorum. Sadece Cumhur İttifakı'na karşı %1-2'lik bir kesimin değişime onay vermesini garantilemekten başka bir amacı olduğunu sanmıyorum. Geçiş sürecinden sonraki seçimlerde ve Parlementer sistemde Deva, SP, DP ve Gelecek partilerine de yeni iktidarda yer verileceğini sanmıyorum. Eğer buraya kadar başarılı olabilirlerse CHP-İyi Parti koalisyonu olacaktır.

Bir milletvekilinin işi parti liderinin her dediğini papağan gibi tekrar etmek midir, liderin sözünden çıkmamak mıdır? Yoksa inandığı görüşleri dile getirmesi midir?
TSK'nin sınır ötesi operasyonlarını ve mücadele biçimini detaylı olarak bilemiyorum. Siyasette buna dair hatalar olduğunu düşünen veya bazı bilgilere sahip olan milletvekili varsa bunu cesurca sorgulayabilmelidir.
Her siyasetçinin savaşa, ölümlere taraf olması gerekmez. Onlarca yıldır yaşanan Kürt sorunu konusunda ölümleri arttıran yaklaşıma karşı barışçı çözüm isteyenler de olabilir tabi ki. Sonuçta tüm Türkiye'ye huzur getireceğini varsayarak silahsız çözüme dair bir düşünce ve plan geliştirmek, özellikle de siyasette suç olamaz herhalde. Hemen her partide böyle düşünen milletvekilleri vardır ama her partide bunu cesurca dile getiremezler. CHP'de de bir milletvekilinin dile getirmesi, partiyi onun görüşleri üzerinden tanımlamaya yetmez.

Laiklik, devletin tüm dinlere mesafeli yani dinsiz olmasıdır. Giyim kuşamla tanımlanabilecek bir şey değil. Devletin bir dinin bir mezhebine tabiymiş gibi davranması ve bu içerikle zorunlu din eğitimi, tarikatlar, mafyalaşmış çıkar grupları vs bu alanda birçok sorun var. Giyim kuşam çok çok tali ve insanların kendilerinin bileceği bir konu.
Değil Altılı Masa, CHP'nin tek başına bile iktidar olsa laiklik konusunda asla yeterli adımlar atabileceğini sanmıyorum. CHP üyelerine sorun, hemen hepsi zorunlu din eğitiminin, diyanetin devamını ister. Bu konuda tarikatlara akıtılan kaynakları, kadrolaşmayı azaltırlar belki. Başka da bir şey yapamazlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı