Kilo adaleti

Yucann

Decapat
Daha fazla  
2021 yazında yaş 16 175 boy 115 kiloyla spora başladım 2 3 ay gymde koşu sonrası aletlerde çalışarak geçirdim herhangi bir ön bilgim veya antrenörüm yoktu 3 ay sonunda biraz sıkılaşmıştım ama yaklaşık 10 kilo daha eklemiştim. Olmayan özgüvenime rağmen o zamanlar yıkılmyan bir mentalim vardı. Eylül'ün sonunda 30 day fit adlı uygulamayla ekipmansız hareketler yapmaya başladım uygulamada bacak, basen, karın, kol, ve tüm vücut için kolay orta ve zor egzersizler vardı benim üst vücut gayet normalken hep alttan müzdarip olduğum için bacak ve basen planlarıyla çalıştım hep günü gününe olmazdı ama haftada planlardan 3 4 günü yapıyordum ileriki zamanlarda bir çift dambılda alıp üst vücududa çalıştırmaya başladım. Yemek konusunda aşırı sıkıntı çekiyordum ben ömrüm boyunca genelde az yiyen biriydim ne kadar kilolu olsam da bu dönemde insan gibi değildim önüme ne koysalar yok ediyordum su içerkende aynı şekilde çok içmeme rağmen şişirmiyordu beni. Bu davranışım yüzünden normal rutinimde kendimi aç bıraktım aylarca, taş çatlasa 1000 kalori alıyordum ama sosyal olarak hiçbir zaman kısmadım kendimi yani önüme kahveyle 1 lokum konunca veya özel bir günde yemeğe gidildiyse katı davranmıyordum ama abartmıyordum da.

Velhasıl 2022 yazında kilo verdiğimi fark ettim 92 ya da 93 civarındaydı ölçüldüğümde devam ettim 12. sınıf oldum ve çalışmalarım arttığından sporu bayağı kısmıştım ama bırakmadım en son 2023 şubatın 4'ünde güzel bir antrenman yaptım ve tartıya çıktım 86 kiloydum sonra uzun bir süre beslenmemi kontrol edemedim özellikle protein açısından aşırı fakir besleniyordum spor yok sabah akşam oturuyorum ders çalışıyorum sınav süreci bittiğinde 95 kilo olmuştum. Şöyle şeyler var hızlı kilo verirsen hızlı alırsın falan ama yani baktığımda benim 125'ten 86 ya 1 yıl 5 ay var hızlı mı bu? Sürekli kilo aldım anormal derecede yemememe rağmen.

Şu anda 113 kiloyum ve kuvvetimi kas gücümde kaybetmiş hissediyorum. 4 şubattan beri hiç spor yapmadım, ne sağlam mental ne hırs ne de öz güvenim var. Sınavda olmadı halen çalışıyorum. Kilo almamdaki sebep ne anlayamıyorum ulan 19 yaşındayım benim metabolizmam yok herhalde yediğim her yemekten kilo alıyorum. Genetik olarak amcamlarda kilo var ama anam babam ablam tüm anne tarafım manken gibidir. Tavsiye bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle işe TSH-T3-T4 tiroid hormonlarını ölçtürmekle başla. Bunun dışında sen yağ kaybetsen ve zayıflasan da yağ hücrelerin hiç bir yere gitmez sayısı aynı kalır sadece hücresel çapta küçülürler. Haliyle geri kilo alımı kolaydır bu herkes için geçerlidir. Protein açısından zengin beslenip tekrar spora dört elle sarıl ve daha sonra doğru bir kalori ve makro hesabıyla bir gün sporu bıraksan bile tekrar o kilolara çıkmanı engelleyecek kaloriyi bul ona göre beslenmeye devam et. Daha yaşın 19 pes etmek için çok gençsin. 1 kere yapmışsın gene yaparsın ;) Bu arada sınav stresi de bir faktördür gereksiz kortizol basıyorsundur vücuda sakin kal ve elinden geleni yap.

Geri
Yukarı