Kilo alacak birisi koşu yapmalı mı?

HayatYordu

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, kilomu artırmaya çalışıyorum ama kondisyonumu sağlamam için koşmam gerekiyor. Sizce koşu yapmam kilo alımımı yavaşlatır mı, yoksa koşu yapsam sorun olmaz mı?

Atletlere bakarak anlayabilirsin. Maraton koşmayacaksan kısa mesafe atletler gayet kaslı olabiliyor. Bu durum aslında tamamen beslenmenle alakalı. Koşarak yaktığın kaloriden daha fazla alırsan kilonu da arttırırsın. Ama maraton koşuyorsan tabi daha zor olacaktır çünkü çok daha fazla kalori alman gerekecektir.

Atletlere bakarak anlayabilirsin. Maraton koşmayacaksan kısa mesafe atletler gayet kaslı olabiliyor. Bu durum aslında tamamen beslenmenle alakalı. Koşarak yaktığın kaloriden daha fazla alırsan kilonu da arttırırsın. Ama maraton koşuyorsan tabi daha zor olacaktır çünkü çok daha fazla kalori alman gerekecektir.
Hocam doğru söylemiş. Koşarsan kalori yakarsın ve kilo almak için de kalori fazlası oluşturman gerekir. 500 kalori yakarsan koşarken 4000 kalorilik besleniyorsan 4500 almalısın. Ama sen gidip normalde 4000 alırken koşu yaptığın günlerde de 4000 kalori alırsan kilo alımın yavaşlar.

Hocam doğru söylemiş. Koşarsan kalori yakarsın ve kilo almak için de kalori fazlası oluşturman gerekir. 500 kalori yakarsan koşarken 4000 kalorilik besleniyorsan 4500 almalısın. Ama sen gidip normalde 4000 alırken koşu yaptığın günlerde de 4000 kalori alırsan kilo alımın yavaşlar.

Kilo almam için gereken kalori miktarı 3600 ben 4800-5000 kalori alıyorum. Yani koşsam beni pek etkilemez bu kalori farkıyla.
Atletlere bakarak anlayabilirsin. Maraton koşmayacaksan kısa mesafe atletler gayet kaslı olabiliyor. Bu durum aslında tamamen beslenmenle alakalı. Koşarak yaktığın kaloriden daha fazla alırsan kilonu da arttırırsın. Ama maraton koşuyorsan tabii daha zor olacaktır çünkü çok daha fazla kalori alman gerekecektir.

Maraton değil zaten en fazla 2 kilomete koşarım. Nefesim açılsın, koşu tempomu sağlayabileyim diye.

Denklem basit. Harcadığın kaloriden daha fazla kalori alırsan kilo alırsın, daha düşük kalori alırsan kilo verirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı