Kilo vermenin yavaşlaması veya durması neden olur?

ozgurr12

Femtopat
Daha fazla  
Selam 23 yaşındayım. Doğal olarak bu sporu elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. Daha önce 1-2 yıl uğraşmıştım ve bir süre ara vermek zorunda kaldım. Yeniden başladım. Ancak size danışmak istediğim sıkıntım şu. Spora yeniden başlamadan fazla suyumu ve ödemimi atayım diye vücuduma ciddi anlamda kısıtlı kalori sokarak yani tabiri caizse şok diyetler uyguladım. 2 hafta kadar yaptım ve yaklaşık 10 kg kadar attım ancak nedense bir anda kg vermem durdu, 10 gün kadar. Daha sonra bunun doğru olmadığını düşünüp protein yağ ve karb dengesi kurarak (180 gr P, 60gr Y, 90 gr k ) bir beslenme programı hazırladım ancak yaklaşık 1 aydır hala kg veremiyorum. Görüntüm de değişmiyor. Beslenme ve antrenman olarak yanlış yaptığım bir nokta olduğunu düşünmüyorum. Birkaç kişiden Grenade markasının thermo detonator isimli ürün tavsiyesini aldım ve sipariş ettim onu da kullanmayı düşünüyorum.

Şu an aktif olarak boyum 1.86, kilo 105, yağ oranı %23

Kullandığım takviyeler: C, D vitaminleri, multivitamin, Omega3, ZMA, arginine, whey.

İsteyen olursa görselleri özelden gönderirim.

Hocam vücudun bi anda düşük kaloriye maruz kaldığı ve başka herhangi bir düşüşe karşın tekrardan aynı durumu yaşamasın diye korumaya geçmiş. Fakat 1 ayda düzelmiştir o yüzden aldığın kaloriyi düşür. Ayrıca 2 haftada 10kg tarzı şeyler sağlıksızdır, ayda 5kg vermen idealdir.

Selam 23 yaşındayım. Doğal olarak bu sporu elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. Daha önce 1-2 yıl uğraşmıştım ve bir süre ara vermek zorunda kaldım. Yeniden başladım. Ancak size danışmak istediğim sıkıntım şu. Spora yeniden başlamadan fazla suyumu ve ödemimi atayım diye vücuduma ciddi anlamda kısıtlı kalori sokarak yani tabiri caizse şok diyetler uyguladım. 2 hafta kadar yaptım ve yaklaşık 10 kg kadar attım ancak nedense bir anda kg vermem durdu, 10 gün kadar. Daha sonra bunun doğru olmadığını düşünüp protein yağ ve karb dengesi kurarak (180 gr P, 60gr Y, 90 gr k ) bir beslenme programı hazırladım ancak yaklaşık 1 aydır hala kg veremiyorum. Görüntüm de değişmiyor. Beslenme ve antrenman olarak yanlış yaptığım bir nokta olduğunu düşünmüyorum. Birkaç kişiden Grenade markasının thermo detonator isimli ürün tavsiyesini aldım ve sipariş ettim onu da kullanmayı düşünüyorum.

Şu an aktif olarak boyum 1.86, kilo 105, yağ oranı %23

Kullandığım takviyeler: C, D vitaminleri, multivitamin, Omega3, ZMA, arginine, whey.

İsteyen olursa görselleri özelden gönderirim.
Cevap zaten sorunun içinde, şok diyetler çok kısıtlı süreler için sonuç verir ancak yağ yakmaya çalışırken kasları korumak için iyi bir fikirdir ne de genel sağlığın, vücudunun normal işleyişi için. Muhtemelen Basal Metabolic Rate denen (BMR) kalorinin bile altına düştün ve vücut bu radikal diyetler yüzünden kendisini korumaya aldı. Bana her an gelmesi gereken kaloriler gelmeyebilir ben enerji üretebilmek için elimdekini tutayım moduna girdi. Ağırlık antrenmanlarına tekrar başlamadan böyle radikal diyetlere başvurmak bir hata olmuş yani bir de aldığın takviyeleri yazmanın da bir anlamı yok konunun onlarla ilgisi yok... Yapman gereken standart bir şekilde eskisi gibi ama abartmadan beslenmek ve vücudunu bu ''survival'' modundan uzaklaştırmak, daha sonra belli kalori hesaplarıyla, makro gıda alımını doğru ayarlayarak yavaş yavaş kademeli olarak kaloriyi azaltarak ağırlık çalışmasına devam etmek. Özetle yüm kurşunlarını aynı anda sıkmamalısın. Ayrıca bir profesyonelden yardım alabilirsin.

Kimse soylememis ama sunuda hesaba kat yagin nasil bi agirligi varsa kasinda ve bi miktar suyunda agirligi var. Bende mesela bi kac aydir kilom sabit ama aynada baya bi degisim var.

Geri
Yukarı