Çözüldü Kimler MacBook almalı, MacBook hangi tür kullanıcıya hitap ediyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

enesbull

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, gidip oyun oynuyorsanız MacBook alınmamalı bunun farkındayım, MacBook'umda en çok şikayet ettiğim konu maalesef ki oyun mevzusu, 5 yıl sonra gameportingtoolkit ile iyileştirmeler olabilir fakat 5 yıla kim öyle kim kala. Bunun dışındaki mevzularda sizce neden alınır veya neden alınmaz? Bataryası, sesi, ekranı, verdiği mükemmel ekosistem ve deneyim bunlara eyvallah bir şey demiyorum fakat Linux veya Windows'tan geçtim hayatım şöyle değişti diyebileceğiniz neler var? Sizce kimler bu cihazı almalı? Kimler asla bulaşmamalı? İyi günler.

Yazılımcılar, araştırmacılar, sosyologlar vb... meslekler için uygun. Oyuncuların almayacağı bir bilgisayar. Fakat makale yazan bir insan üstüne konuşalım neden kocaman masaüstü kullansın oyun üzerine yapılmış. Taşıması zor, her zaman aynı yerde, oyuncu laptopları da öyle. MacBook hafif bayağı. Taşınması kolay ve makale vb. yazılar yazmak için oldukça kaliteli bir sistem. Kısaca bu benim bildiğim kadarıyla.

Merhaba arkadaşlar, gidip oyun oynuyorsanız MacBook alınmamalı bunun farkındayım, MacBook'umda en çok şikayet ettiğim konu maalesef ki oyun mevzusu, 5 yıl sonra gameportingtoolkit ile iyileştirmeler olabilir fakat 5 yıla kim öyle kim kala. Bunun dışındaki mevzularda sizce neden alınır veya neden alınmaz? Bataryası, sesi, ekranı, verdiği mükemmel ekosistem ve deneyim bunlara eyvallah bir şey demiyorum fakat Linux veya Windows'tan geçtim hayatım şöyle değişti diyebileceğiniz neler var? Sizce kimler bu cihazı almalı? Kimler asla bulaşmamalı? İyi günler.
Linux, Windows, IOS ve Android kullanıyorum, çok kısa bir dönem de uzun zaman önce Mac kullandım. Cihaz ikinci eldi, GPU patladı.

Mac cihazlar ya içerik üreticisi kişiler için ya da başına bela istemeyen kişiler için genel olarak.

Müzik üretiminde bir numara çünkü kurulum ayarlama derdi falan yok her şey tak çalıştır çalışıyor.

Video film için Final Cut Pro diye sevilen bir yazılımları var ve üst seviye Macler video işleme hızlandırıcılı kartlarla yollanıyor (AMD Firepro gibi)

İmaj üretimi için Mac cihazların en düşük modelleri bile gayet yeterli ve uzun uzun pil ömrü sunuyorlar,

Mac tarafında Adobe yazılımlarının daha iyi çalıştığını söyleyen grafiker bir aile dostumuz da var.

Cihazların işletim sistemini bozmak çok zor, buna ek olarak bozabilecek işlere girişmen de gerekmiyor,
her şey App Store ve updateler ile tıkır tıkır halloluyor.

Yazılımcılar için Linux'a güzel bir alternatif UNIX tabanı sayesinde.

Ekosistem, ekran vs girmeyeceğim dediğiniz gibi.

Kısaca bunlar. Oyun oynamayacak neredeyse herkes parası varsa alabilir.

Hocam ben mi yanlış anımsıyorum yoksa belirli aralıklarla MacBook ile ilgili aynı konuları mı açıyorsunuz?
Aynı soruyu niye sürekli soriyim, Macbook, iPhone, AirPods, Apple Watch veya bu cihazların yazılımlarıyla ilgili çok sık konu açtığım doğrudur, bu akşamda AirPods'um ile ilgili bir konu açmayı düşünüyorum, özelliklerinden tam olarak yararlanmadığımı düşünüyorum, daha detaylı bilen birilerine sormam gerek, birde UFS 4.0 sentetik testlerde Apple Nvme'nin çok ilerisinde gözüküyor fakat gerçek kullanımda durum böyle mi cidden bunun gibi bir konuda açıcam mesela, öyle kısaca...

Tamamen kişisel zevk. Sonuç olarak ikiside aynı işi yapıyor.

Apple ekosisteminin ahım şahım bir olayı yoktur. Özellikle bizim ülkemizde vergilendirme politikasından cihazlar pahalı olduğu için herkes sanıyor ki Apple mükemmel elit bir platform. Zaten Dünya genelinde kullanıcı oranlarına bakarsanız arz talep tarafına bakarsanız bu dediğimin karşılığını bulacaksınız.

Genelde herkesin dilinde olan şeyler var IOS çok stabilmiş. Hangi testleri yaptın yada hangi amaçla iki platformu çarpıştırdın da IOS'u stabil buldun. Genel olarak insalar kulaktan duyma ne duyuyorlarsa getirip onu yapıştırıyorlar. Bazı karşılaştırmalar hele komedi seviyesinde 10 bin TL'lik Laptop ile 40 bin TL'lik laptobu karşılaştırıyor. Sonra da diyor ki bak Mac nasıl tokatladı.

Emin olun Macbook aldım harika diyenler aldığı laptobun kapasitesinin %20'sini bile kullanmıyor ama bizim insanımız seviyor elmayı.

Artı -1 Eksi
Tamamen kişisel zevk. Sonuç olarak ikiside aynı işi yapıyor.

Apple ekosisteminin ahım şahım bir olayı yoktur. Özellikle bizim ülkemizde vergilendirme politikasından cihazlar pahalı olduğu için herkes sanıyor ki Apple mükemmel elit bir platform. Zaten Dünya genelinde kullanıcı oranlarına bakarsanız arz talep tarafına bakarsanız bu dediğimin karşılığını bulacaksınız.

Genelde herkesin dilinde olan şeyler var IOS çok stabilmiş. Hangi testleri yaptın yada hangi amaçla iki platformu çarpıştırdın da IOS'u stabil buldun. Genel olarak insalar kulaktan duyma ne duyuyorlarsa getirip onu yapıştırıyorlar. Bazı karşılaştırmalar hele komedi seviyesinde 10 bin TL'lik Laptop ile 40 bin TL'lik laptobu karşılaştırıyor. Sonra da diyor ki bak Mac nasıl tokatladı.

Emin olun Macbook aldım harika diyenler aldığı laptobun kapasitesinin %20'sini bile kullanmıyor ama bizim insanımız seviyor elmayı.
Her Apple kullanıcısı elma için almıyor yalnız. Dediklerinize katılmıyorum.
İkiniz de haklısınız, genel olarak kendine özel kullanım alanları da var Mac alanların fakat hiç birimizin unutmaması gereken şey çoğumuz bilgisayarlarımızı internet için kullanıyoruz. Sırf bu sebeple bi ara işlemcimi 800Mhzye limitlemiştim Linuxda, hiç bir sorun çekmedim hatta yanda intelliJ bile açabiliyordum.

Optimizasyon, performans, arayüz, yazılım desteği vs.

Apple'a laf eden kitle asla bulaşmamalı bence.
Mesela iPad'leri getirdikleri durumdan dolayı Apple'a çok kızıyorum, iPad'e M1, M2 işlemci koyuyorsun ama iPad sadece AppStore uygulamalarını açabiliyor yani bu kadar güçlü bir işlemcili bir tablette hala iPadOS olması bile saçma, iPad'ler için optimize edilmiş bir MacOS sürümünü iPad'lere entegre etseler, iPad'de bu güçlü işlemcinin tüm nimetlerinden faydalanabilsek, iPad'e MacOS programlarını kurabilsek, iPad'in kalemini MacOS programlarıyla kullanabilsek şahane olacak aslında ama Apple inatçı keçinin teki işte, böyle bir özellik getirseler direk Macbook'umu satar M2 Pro iPad + Kalem ve vb vs alırım çok daha iyi olurdu benim için, evet MacOS'daki programların iPadOS versiyonlarıda var fakat çok yetersizler, Apple'a kızdığım en büyük konu maalesef bu, 2. en büyük kızdığım nokta ise Samsung gibi bir firmada bile ters kablosuz şarj ve samsung dex gibi bir özellik varken USB 3.2 gibi yeni veri aktarım protokolleri varken iPhone hala USB 2.0 ve çok yavaş veri aktarıyor S23'ün yanında, iPhone 20 dakikada aktarıyorsa Windows PC'ye Samsung 5 dakikada aktarıyor, AirDrop ile iPhone Macbook'a aynı veriyi 2,5 dakikada aktarıyor eyvallah ama Windows'a aktarırken illa kabloyla aktarmak gerekiyor ve 20 dakika sürmesi beni kanser ediyor, 3UTools'da bile böyle

Geri
Yukarı