Kimseyle arkadaşlık kurmamam normal mi?

Ailesinin verdiği harçlıkları biriktirerek mi zengin olacak?
Çok sığ bir bakış açısı. Burdaki mesele sağa sola para harcamak yerine ihtiyaç kadar para harcama yaşam tarzına sahip olması. İlerde işe başladığında maaşının sadece %20’sini harcayacak belki. Kalanıyla da yatırım yaparak hedeflerine daha erken ulaşır. Ve en önemli nokta da üniversite sonrası yurt dışına gidep yerleşenilecek birikimi hazırlamış olması. Mesele sadece babandan aldığın parayı biriktirmek değil yani.

Dostum tutumlu olmanı taktir ettim, ben de tutumluyum. Borsa, dövize girmek yerine sevdiğin alan ile ilgili kurslara başlayıp geleceğini hazırlayabilirsin.
Cimriliğin adı tutumluluk mu oldu?

Konu sahibi arkadaşın normal olmadığını ve psikolojik tedavi alması gerektiğini düşünüyorum. Belki yaşı küçük diye böyle bir bakış açısına sahip ama sağlıklı olmadığından eminim. Normal değilsin kanka.

Son düzenleme:
Çok sığ bir bakış açısı. Burdaki mesele sağa sola para harcamak yerine ihtiyaç kadar para harcama yaşam tarzına sahip olması. İlerde işe başladığında maaşının sadece %20’sini harcayacak belki. Kalanıyla da yatırım yaparak hedeflerine daha erken ulaşır. Ve en önemli nokta da üniversite sonrası yurt dışına gidep yerleşenilecek birikimi hazırlamış olması. Mesele sadece babandan aldığın parayı biriktirmek değil yani.
İnsan çocukluğunda böyle alışırsa büyüyünce de devam eder. Küçük hesapların insanı olursa kimse onunla arkadaş olmak istemez.

Yani neden bir insan 2.5 veya 3 TL param gitmesin diye tuvaletteki pis sudan içer ben anlamıyorum. Bu tutumluluk değil cimriliktir. Aklıma "aşırı pintiler" programı geldi. Adamların parası var ama yemeğini çöpten topluyorlar. Paraları var ama gereksiz diye evlerine mobilya, yatak vs. almıyorlar. Büyük ihtimal konu sahibini de çekerler ileride.
Umarım büyüyünce şu mantıktan vazgeçersin. Çocuklarına iyi bakarsın umarım. Cimrilik yapıp çocuklarına da tuvaletteki suyu için demezsin.

Yani neden bir insan 2.5 veya 3 TL param gitmesin diye tuvaletteki pis sudan içer ben anlamıyorum. Bu tutumluluk değil cimriliktir. Aklıma "aşırı pintiler" programı geldi. Adamların parası var ama yemeğini çöpten topluyorlar. Paraları var ama gereksiz diye evlerine mobilya, yatak vs. almıyorlar. Büyük ihtimal konu sahibini de çekerler ileride.
Umarım büyüyünce şu mantıktan vazgeçersin. Çocuklarına iyi bakarsın umarım. Cimrilik yapıp çocuklarına da tuvaletteki suyu için demezsin.
Muhtemelen Tuvaletteki su derken taharet musluğundan bahsetmiyor adam. El yıkama yerindeki musluktan bahsediyor.

İnsan çocukluğunda böyle alışırsa büyüyünce de devam eder. Küçük hesapların insanı olursa kimse onunla arkadaş olmak istemez.
Dediğiniz doğru. Ama kapitalist sistemde mal varlığı ancak bu şekilde arttırılıyor. Para harcamamak için arkadaşlık kurmaması tabiki sosyal açıdan doğru değil ancak ekonomik özgürlüğüne ulaştığında istediği şeylere para harcayabilir.

Normal değilsin dostum hatta bayağı anormalsin. Bu yaşta psikoloji biliminin incelemesi gereken bir vaka haline gelmişsin. Bu kafayla devam edersen ileriki hayatında ne normal bir arkadaşın, ne de bir kız arkadaşın olur. Çevrende kimse seninle bir şeyler yapmak ya da yanında durmak istemez. Arkadaşlarla toplu bir yemeğe çıkıldığında ortaya gelen salatadan "ben salatadan 3 kaşık aldım, 3 kaşıklık parasını öderim" diyen insan olursun, herkes sana iğrenerek bakar ve bu tavrından dolayı bir daha hiçbir yere çağırılmazsın. Üç kuruş para için bütün gün aç kalıp musluktan su içerek sağlığını bir kenara atıp üç kuruş parayı tercih ediyorsun. Bu hayatta en önce sağlık gelir. Yaşın sebebiyle daha bunu bile algılayamıyorsun. Umarım bu kafa yapısından bir gün kurtulursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı