Kimya mühendisliği yazılır mı?

elfsl

Femtopat
Daha fazla  
67k sıralamam var. Savunma sanayide bulunmak istiyorum. Gazi kimya mühendisliği yazılır mı? Yoksa endüstri/eee orta halli üniversiteleri yazmak daha mı mantıklı?

Savunma sanayi firmaları ilanlarında kimya mühendisliği gördüğümü hatırlamıyorum. Bölüm olarak onu çok açık bir bölüm lakin savunma sanayisi konusunda bilemiyorum.

Hocama bence YTÜ gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğini bir araştırmanı öneririm (senin sıralaman göre girebilme ihtimalin var). Ben bu sektördeyim ve sektör Türkiye'nin en çok gelir elde ettiği 2. sektör. Bu yönde yatırımlar haliyle hiç bitmeyecek. Şu an zaten adam eksikliği var, tersanelerde nasıl çalışılır mühendisler ne yapar vs. bir araştır ilgini çekerse yaz derim. Şu an zaten aktif olarak 6 üniversite de var bu bölün (KTÜ, İTÜ, YTÜ, BANÜ, BTU ve Piri Reis) birkaç yere de açıldı ileriki yıllarda (veya bu yılda olabilir bilmiyorum) öğrenci alımına başlanır.

67k sıralamam var. Savunma sanayide bulunmak istiyorum. Gazi kimya mühendisliği yazılır mı? Yoksa endüstri/eee orta halli üniversiteleri yazmak daha mı mantıklı?

Endüstri derken mühendislik olanı kastediyorsanız ben de onu düşünüyorum geleceği açık bir meslek hocam.

Hocama bence YTÜ gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliğini bir araştırmanı öneririm (senin sıralaman göre girebilme ihtimalin var). Ben bu sektördeyim ve sektör Türkiye'nin en çok gelir elde ettiği 2. sektör. Bu yönde yatırımlar haliyle hiç bitmeyecek. Şu an zaten adam eksikliği var, tersanelerde nasıl çalışılır mühendisler ne yapar vs. bir araştır ilgini çekerse yaz derim. Şu an zaten aktif olarak 6 üniversite de var bu bölün (ktü, İTÜ, YTÜ, banü, BTU ve piri reis) birkaç yere de açıldı ileriki yıllarda (veya bu yılda olabilir bilmiyorum) öğrenci alımına başlanır.

Ek olarak şöyle diyeyim. Bazı sınıf arkadaşlarım okulu uzattı 1 veya 2 dönem şeklinde ama şu an tersanelerde mühendis olarak çalışıyorlar (staj sonrası kaldılar). Maaşları ise minimum alan şu an 17 civarı (diplomasız :) ) işsiz net kalmazsın emin ol.

Son düzenleme:
Ek olarak şöyle diyeyim. Bazı sınıf arkadaşlarım okulu uzattı 1 veya 2 dönem şeklinde ama şu an tersanelerde mühendis olarak çalışıyorlar (staj sonrası kaldılar). Maaşları ise minimum alan şu an 17 civarı (diplomasız :) ) işsiz net kalmazsın emin ol.
Hocam işsiz kalmak değil ama gemide olmaktan korkuyorum biraz. Böyle bir hayatı istediğime emin değilim. Yoksa benim de düşündüğüm bir bölüm.

Gemiye çıkmaz zorunda değilsin hocam sonuçta tersanelerde de veya ofislerde de çalışabiliyorsun. Ama tabii istediğiniz mesleği seçmek çok daha önemli ki sonuçta 40 yıl bunu yapacaksınız. Hayırlısı olsun hakkınızda.

Savunma sanayi firmaları ilanlarında kimya mühendisliği gördüğümü hatırlamıyorum. Bölüm olarak onu çok açık bir bölüm lakin savunma sanayisi konusunda bilemiyorum.

Ben de bundan korkuyorum biraz savunma sanayide varlar ama ne oranda varlar ona emin değilim. Mühendis olmak istiyorum ama sıralamam o kadar arada ki korkuyorum maalesef. Hatta uçak istiyordum keşke gelseydi ama olmayınca diğer seçeneklere yönelmeye çalışıyorum.

Gemiye çıkmaz zorunda değilsin hocam sonuçta tersanelerde de veya ofislerde de çalışabiliyorsun. Ama tabii istediğiniz mesleği seçmek çok daha önemli ki sonuçta 40 yıl bunu yapacaksınız. Hayırlısı olsun hakkınızda.
Hocam ytüde iki bölüm var gemiyle alakalı bunların farkı nedir?

Hocam ytüde iki bölüm var gemiyle alakalı bunların farkı nedir?

Hocam gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği: Gemi yapımına yönelik dersler ağırlıklıdır, diğer derslerde var makine içeriği olsun stabilite olsun fakat ana amaç öğrenciyi tersanede iş bilir (gemiyi sıfırdan yapmak) hale getirmektir.

Gemi makineleri işletme mühendisliği: Buradaki amaç ise öğrencinin gemiye çıkmasını sağlama (gemi seferdeyken makine dairesinde oluşabilecek sorunları gidermek). Gemiye çıkınca 4.-3. mühendis olarak başlanır zamanla ve sınavla 2. mühendis ve yine zamanla, sıvanla da çarkçıbaşı (chief engineer) olunur. Bu eğitimde daha çok geminin makinaları, güverte ekipmanları ve gemi sistemleri gibi eğitimlere önem verilir.

İşletme mühendisliğinde mezun olur olmaz gemiye çıkılabiliyor fakat gemi inş. ve mak. Mühendisliği mezunları gemiye direkt çıkamıyor; yukarıda anlatmıştım daha çok gemi inşaatı ile ilgili dersler alındığı için, gemiye çıkmak için gerekli olan birkaç dersi mezun olduktan sonra ücretli bir şekilde almak gerekiyor. (piri reis de veriliyor diye biliyorum bu dersler)

Hocam gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği: Gemi yapımına yönelik dersler ağırlıklıdır, diğer derslerde var makine içeriği olsun stabilite olsun fakat ana amaç öğrenciyi tersanede iş bilir (gemiyi sıfırdan yapmak) hale getirmektir.

Gemi makineleri işletme mühendisliği: Buradaki amaç ise öğrencinin gemiye çıkmasını sağlama (gemi seferdeyken makine dairesinde oluşabilecek sorunları gidermek). Gemiye çıkınca 4.-3. mühendis olarak başlanır zamanla ve sınavla 2. mühendis ve yine zamanla, sıvanla da çarkçıbaşı (chief engineer) olunur. Bu eğitimde daha çok geminin makinaları, güverte ekipmanları ve gemi sistemleri gibi eğitimlere önem verilir.

İşletme mühendisliğinde mezun olur olmaz gemiye çıkılabiliyor fakat gemi inş. ve mak. Mühendisliği mezunları gemiye direkt çıkamıyor; yukarıda anlatmıştım daha çok gemi inşaatı ile ilgili dersler alındığı için, gemiye çıkmak için gerekli olan birkaç dersi mezun olduktan sonra ücretli bir şekilde almak gerekiyor. (piri reis de veriliyor diye biliyorum bu dersler)
Hocam gemi inşaatı ve gemi makinelerinin yaptığı işi işletme okuduktan sonra yapabiliyor muyum peki? Zorunlu gemide bulunma süresi var mı? Karada çalışmak istesem maaşları nasıl ve nerelerde çalışılıyor? Bunları da cevaplayabilirseniz cok mutlu olurum. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı