Sayısal Kimya sorularının çözümleri nelerdir?

GTX 1080

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
IMG_20230927_194005.jpg
IMG_20230927_194109.jpg

Çözümlerini nasıl yapacağım, mantığı nedir?

Örnek 10 için konuşayım: aynı miktar hidrojen dediği için hidrojen katsayılarını eşitlemeniz lazım. Yani birinci bileşiği 4 ile (C12 H24), ikinci bileşiği 3 ile (C15 H24) genişletmeniz lazım. Şimdi H oranına bakarsak 12/15 = 4/5 yani C seçeneği. Ben olsam bu şekilde çözerdim, umarım doğrudur :)

Örnek 10 için konuşayım: aynı miktar hidrojen dediği için hidrojen katsayılarını eşitlemeniz lazım. Yani birinci bileşiği 4 ile (C12 H24), ikinci bileşiği 3 ile (C15 H24) genişletmeniz lazım. Şimdi H oranına bakarsak 12/15 = 4/5 yani C seçeneği. Ben olsam bu şekilde çözerdim, umarım doğrudur :)
Evet ağzımdan aldınız hocam doğru cevap.

Şu dediğinizi tam anlayamadım. H oranına bakmak derken şimdi H oranlarının ikisi 24 oldu neye göre 12/15 = 4/5 oluyor?
İki bileşiği de H oranında eşitledikten sonra buna göre C oranlarını soruyor aslında soru.
Birinci bileşiği 4 ikinci bileşiği 3 ile çarpınca C sayılarını oranlayarak buldu.

Şu dediğinizi tam anlayamadım. H oranına bakmak derken şimdi H oranlarının ikisi 24 oldu neye göre 12/15 = 4/5 oluyor?
Yanlış yazmışım kusura bakmayın Hidrojen oranı değil, Karbon oranı olacak 12/15'den 3/4. Zaten soruda da Karbon oranını soruyor, o yüzden Hidrojenleri eşitledik.

İki bileşiği de H oranında eşitledikten sonra buna göre C oranlarını soruyor aslında soru.
Birinci bileşiği 4 ikinci bileşiği 3 ile çarpınca C sayılarını oranlayarak buldu.
Aa anladım şimdi hocam yani C sayı oranlarını sorduğunu unutmuşum sorunun.
Teşekkür ederim birde örnek 12'nin cevabını alabilirsem mantığını çözeceğim güzel olacak.

Yanlış yazmışım kusura bakmayın Hidrojen oranı değil, Karbon oranı olacak 12/15'den 3/4. Zaten soruda da Karbon oranını soruyor, o yüzden Hidrojenleri eşitledik.
Birde hocam 12/15'den 4/5'i nereden bulduk onu da söyleyebilir misiniz? Sadeleştirme falan mı var?

AA anladım şimdi hocam yani C sayı oranlarını sorduğunu unutmuşum sorunun.
Teşekkür ederim bir de örnek 12'nin cevabını alabilirsem mantığını çözeceğim güzel olacak.

Bir de hocam 12/15'den 4/5'i nereden bulduk onu da söyleyebilir misiniz? Sadeleştirme falan mı var?

Evet, sadeleştirme.

Geri
Yukarı