Rehber Kingston A400 ve SanDisk SSD Plus neden önerilmemeli?

metaphroz

Hectopat
Yer
Ankara
A400 ve SSD Plus önerenler için açıyorum bu konuyu. Bunları önermeyi bırakın artık! "Ben kullanıyorum memnunum." demeniz bu SSD'lerin kalitesiz olmadığını göstermez.

Peki bu SSD'ler neden kalitesiz ve önerilmemeli?

Öncelikle A400 ile başlayalım.

1- 2D NAND yongası:

A400 2D NAND yongası kullanıyor. 2D kullanan SSD neredeyse yok bile, bütün SSD'ler 3D kullanıyor.

Peki nedir bu NAND yongası?

NAND yongası SSD'nin verileri depoladığı yerdir. Ayrıca fiziksel olmadığı için HDD'ye göre daha hızlı olmasını sağlar.

Peki 2D ile 3D NAND yongası arasındaki fark nedir?
2D NAND tek bir katmandan oluşurken 3D NAND üst üste dizilmiş katmanlardan oluşur. Bu da bir SSD'nin verileri tek bir yongaya değil birden fazla yongaya depolamasını sağlar. Veriler tek bir yongaya binmediği için ömrü daha uzun olur. Ayrıca tek bir yongaya bindiği zaman hız kaybı da yaşanabilir. 3D NAND ile daha düşük maaliyetle daha yüksek kapasitelere ulaşılabilir.

1664727550162.png

2- DRAMless:

DRAM kısaca SSD'nin önbelleğidir. Geçici verileri depolar. DRAM olmadığında bu veriler NAND yongalarına depolanır bu da dosya transferi yaparken hız kaybına neden olur ve uzun vaade de SSD'nin ömrünü kısaltır.

3- Kötü kontrolcü:

Kontrolcüsü Phison S11. Bu kontrolcü veri kaybı yaşatabiliyor. İyi bir kontrolcü değil. Bu da sorun yaşamış bir arkadaşımız:

Sandisk hakkında uzun uzun yazmayacağım. Hemen hemen aynı. @hakan yaeger'nın yazdığı bir rehber var zaten. Onu bırakıyorum:

Yanlışım varsa düzeltin.

Frekans tvdeki sistemde vardı bu SSD. Onu sağ olsun biri söyledi farklı modeli seçtim.
Diğer dediğiniz SSD'yi de iş yerinde 5 PC de kullanıyoruz.
Dediğiniz doğru o zamanlar forumda yoktum araştırmadan almıştık.
Yazma okuma hızları düştü 3 PC de. Sağlıkları 100 hala ama.
2 senedir kullanıyorum sırf hızlandırmak için almıştık en azından iş görüyor diyebilirim. Hala hızlı işlem yaptırıyor. Ama önerir miyim derseniz önermem tabii.
Güzel rehber elinize sağlık.

SSD konularında etiketlerim diye takibe aldım sizi de. :)

Geri
Yukarı