Kingston HyperX 2666 MHz CL16 vs 2400 MHz CL17

O işaretlediğiniz yerin frekansı farklı. Benim bildiğim asıl önemli yer burası;
1620234170213.png

Fakat aktif olan yer JEDEC 8 galiba.

O işaretlediğiniz yerin frekansı farklı. Benim bildiğim asıl önemli yer burası;
Eki Görüntüle 1009099

Fakat aktif olan yer JEDEC 8 galiba.

Peki son bir sorum daha var. Kendi RAM'i 4 GB idi yetmediği için 16 GB modül taktım öyle kullanıyorum şu anda. Kendisinde takılı olan RAM ile yeni taktığım RAM arasında ne gibi fark var ve sizce hangisi iyidir performans konusunda?

Kendi içinde gelen RAM.

Screenshot_4.png
Screenshot_1.png

Sonradan taktığım HyperX ve XMP profili otomatik açık olan RAM.

1620234558800.png

1620234568957.png

Peki son bir sorum daha var. Kendi RAM'i 4 GB idi yetmediği için 16 GB modül taktım öyle kullanıyorum şu anda. Kendisinde takılı olan RAM ile yeni taktığım RAM arasında ne gibi fark var ve sizce hangisi iyidir performans konusunda?

Kendi içinde gelen RAM.

Eki Görüntüle 1009109Eki Görüntüle 1009108

Sonradan taktığım HyperX ve XMP profili otomatik açık olan RAM.

Eki Görüntüle 1009110
Eki Görüntüle 1009111

Bende diyorum bir gariplik var ama :D.

4 GB ile 16 GB olan uyum sağlamak için tıpa tıp aynı CL değerlerini kullanıyorlar fakat MHz'leri farklı. 4 GB RAM'i çıkardığınızda değerler normalleşecektir tahminimce.

Performans olarak 2666MHz CL16 tabii ki de daha iyidir.

Fark olarak CL ve MHz değerleri bambaşka ram'ler. Ben asıl birlikte çalıştıklarına şaşırdım.

Bende diyorum bir gariplik var ama :D.

4 GB ile 16 GB olan uyum sağlamak için tıpa tıp aynı CL değerlerini kullanıyorlar fakat MHz'leri farklı. 4 GB RAM'i çıkardığınızda değerler normalleşecektir tahminimce.

Performans olarak 2666MHz CL16 tabii ki de daha iyidir.

4 GB anakarta gömülü + 16 GB slota takılı şekilde bir bağlantı mevcut. Önceki 16 GB modülü CL 17 ve 2400 MHz idi. ASUS'tan gömülü olan belleğin detaylarını öğrendim, 2666 MHz ve CL 16 4 GB gömülü bir RAM var dedi. Ben de ona göre yeni bir RAM aldım o da HyperX olan. Teşekkür ederim. :)

Şöyle bir durum da var. ASUS'a göre bu cihaz maksimum 12 GB destekliyor. Ama ben 16 GB RAM taktım ve sorunsuz çalışıyor. Bir çok kullanıcı da aynı durumu yaşamış.

4 GB anakarta gömülü + 16 GB slota takılı şekilde bir bağlantı mevcut. Önceki 16 GB modülü CL 17 ve 2400 MHz idi. ASUS'tan gömülü olan belleğin detaylarını öğrendim, 2666 MHz ve CL 16 4 GB gömülü bir RAM var dedi. Ben de ona göre yeni bir RAM aldım o da HyperX olan. Teşekkür ederim. :)

Şöyle bir durum da var. ASUS'a göre bu cihaz maksimum 12 GB destekliyor. Ama ben 16 GB RAM taktım ve sorunsuz çalışıyor. Bir çok kullanıcı da aynı durumu yaşamış.

ASUS yanlış söylemiş. RAM 2666MHz CL19. ondan değerler karmaşık :).

O halde benim 2666 MHz CL 19 RAM almam daha mı uygun olacaktır? Ama şu anda nasıl olur da Dual Channel çalışıyor ki?

Bence evet daha uygun olur. Eğer iki RAM'de de MHz değerleri sabit bir şekilde öyle ise RAM MHz değerleri aşırı düşük. Samsung olan 800, HyperX 1866MHz'de anlam veremediğim bir şekilde çalışıyorlar.

Geri
Yukarı