Elektronik Kingston NV2 1TB 1279TL

Linçlediğim falan yok , arkadaş eleştirisini sinirden dolayı yapmış çok belli. Daha ortada belli bi kronik arıza yok ne olduğu belli değil almayın,bulaşmayın tarzında bahsetmiş o yüzden yazmak istedim.
Neyin siniri? Kioxia'ya benim ne gibi nefretim olabilir? Ya da herhangi bir markaya? Yani ben almayın deyince bunu kötü niyetle mi demiş oluyorum? İnsanlar alsın da benim gibi mağdur olsunlar diye mi almayın dememeliyim? Sen diyorsun ya sırf sende kötü çıktı diye kötüleyemezsin diye, sırf sende iyi çıktı diye de iyi olmaz o iş, kusura bakma.

Neyin siniri? Kioxia'ya benim ne gibi nefretim olabilir? Ya da herhangi bir markaya? Yani ben almayın deyince bunu kötü niyetle mi demiş oluyorum? İnsanlar alsın da benim gibi mağdur olsunlar diye mi almayın dememeliyim? Sen diyorsun ya sırf sende kötü çıktı diye kötüleyemezsin diye, sırf sende iyi çıktı diye de iyi olmaz o iş, kusura bakma.

Yahu videoda kronik sorunlu diye bahsetmişsin. Ürünü kullandın ilk başlarda iyiydi de sonradan mı bozuldu? 10 tane sipariş ettin de 7'si bozuk mu geldi, neye dayanarak bu kötülemede bulunuyorsun? Belki yollayan satıcı ayıplı ürün yolladı nereden biliyorsun, hiç değişim talep etmeyi düşündün mü? Öyle bir kötülemişsin ki sanki bütün Exceria G2'lerde bu problem var.

Bu rezalet sakın almayın. Videosunu bile attım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aynen öyle. Adaptör bile aldım boşu boşuna.
Katılmıyorum. Kontrol edilecek tonla şey varken konu bile açmadan SSD'de suç bulmuşsunuz.

1) Bu SSD PCIE4.0. Siz ise hem 3.0'da kullanıyorsunuz hem adaptörle kullanıyorsunuz. Doğrudan 4.0'a bağlayıp deneyin önce.
2) Yüksek sıcaklık demişsiniz ama her NVME SSD için soğutucu neredeyse şart. Üstüne soğutucu koymadan test ettiyseniz sıcaklıktan dolayı darboğaz olmuş olabilir. Ya da sıcak hava gelen bir yere (ekran kartının üstü) taktıysanız o da ekstra ısıtabilir.
3) Sorun 3 çeşit yazılımsal olabilir: a) SSD'nin firmware güncellemesini yapmamışsınızdır. b) Windows buglıdır (SX serisi SSD'ler W11'de düşük performans veriyordu mesela). c) NVME denetleyicisi sürücüsü buglıdır. Bunları tek tek güncelleyip olmadı eski sürümleri denemeniz lazımdı.
4) Size gelen model ayıplı olabilir.
5) Bu model için ihtimal vermesem de sahte ürün olabilir (Evet SSD'lerin de sahtesi var ve bayağı fazlalar).

Bu yazdıklarımı kontrol etmeden SSD'ye kronik sorunlu demeniz kabul edilemez. Sorun SSD'de değildir demiyorum, olabilir. Ancak şu anda durduk yere SSD'yi kötülüyorsunuz.

NV2 %50 doluluktan sonra yazma hızları SATA'dan bile kötü oluyor. Kaynak için TechPowerUp incelemesinin yorumlarına, YouTube inceleme videolarının yorumlarına ve bana sorabilirsiniz 😁
Bende NV2 aldım depolama için, dediğiniz gibi yazma hızı düşük olduğu için garantiye yolladım. Arızalı çıkıp yenisini ile değiştirdiler. Şimdi öyle bir sorunum yok çok şükür.

Katılmıyorum. Kontrol edilecek tonla şey varken konu bile açmadan SSD'de suç bulmuşsunuz.

1) Bu SSD PCIE4.0. Siz ise hem 3.0'da kullanıyorsunuz hem adaptörle kullanıyorsunuz. Doğrudan 4.0'a bağlayıp deneyin önce.
2) Yüksek sıcaklık demişsiniz ama her NVME SSD için soğutucu neredeyse şart. Üstüne soğutucu koymadan test ettiyseniz sıcaklıktan dolayı darboğaz olmuş olabilir. Ya da sıcak hava gelen bir yere (ekran kartının üstü) taktıysanız o da ekstra ısıtabilir.
3) Sorun 3 çeşit yazılımsal olabilir: a) SSD'nin firmware güncellemesini yapmamışsınızdır. b) Windows buglıdır (SX serisi SSD'ler W11'de düşük performans veriyordu mesela). c) NVME denetleyicisi sürücüsü buglıdır. Bunları tek tek güncelleyip olmadı eski sürümleri denemeniz lazımdı.
4) Size gelen model ayıplı olabilir.
5) Bu model için ihtimal vermesem de sahte ürün olabilir (Evet SSD'lerin de sahtesi var ve bayağı fazlalar).

Bu yazdıklarımı kontrol etmeden SSD'ye kronik sorunlu demeniz kabul edilemez. Sorun SSD'de değildir demiyorum, olabilir. Ancak şu anda durduk yere SSD'yi kötülüyorsunuz.

Bir şey bilmiyorsun. İşin kötüsü bir şey bilmediğini de bilmiyorsun.

Son düzenleme:
Bir şey bilmiyorsun. İşin kötüsü bir şey bilmediğini de bilmiyorsun.
Size yardım etmek için attığım mesaja küstahça ve edepsizce cevap vermenizi bir kenara bırakırsak.

0) Öncelikle yeni bir konu açın SSD orijinal mi kontrol edelim.
1) SSD'nin sıcaklığı gayet normalmiş, hatta iyiymiş. Demek ki sorun o değil->Normalde bu sonuca varırsınız. Sorunun sıcaklıktan kaynaklanmadığı aşikar ancak sıcaklığın bu kadar düşük olmasının nedeni SSD'nin tam performansta çalışmaması.
2) PCI-e 4.0 sanıyordum ama değilmiş. Gerçi bir şey fark etmemesi gerekiyor zira 3.0 da 3GB/s'ye hızı verebilir. Ancak yine de adaptörsüz denemeniz lazım. Sorun adaptörde olabilir. Adaptörden kastınızın NVME M.2 slot adaptörü olduğunu varsayıyorum.
3) Hala yazılımsal kısmı denememişsiniz. SSD'nin yazılımından firmware güncellemesini yapın. Ardından kendi sitesinden ve yazılımından NVME kontrolcü sürücüsü var mı diye kontrol edin. O da olmazsa temiz windows son sürümü kurun (son sürüm ise bir eskisini kurmayı deneyin).
4) Hiçbirisi olmadıysa garantiye yollayın. Belki size ayıplı ürün gelmiştir.

Bende NV2 aldım depolama için, dediğiniz gibi yazma hızı düşük olduğu için garantiye yolladım. Arızalı çıkıp yenisini ile değiştirdiler. Şimdi öyle bir sorunum yok çok şükür.
Hocam bu çok fazla kişide olan bir problem. Depolamayı %60 seviyelerine kadar doldurup ATTO Disk Benchmark ile hızları test edebilir misiniz?

Bu rezalet sakın almayın. Videosunu bile attım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İki modelini de kullanıyorum. İlk seride kronik olmasa da sık karşılaşılan bir problemdi. G2 ile bunu minimuma indirdiler. Ürünü garantiye yolladınız mı?

Sorun şu ki SSD logosunu çıkarttım heatsink yapıştırmak için. O nedenden dolayı da garantiye göndermiyorum. Adaptörü de M2_2 yuvasında denediğim için hani belki M2 yuvasından dolayıdır diye adaptörle de denedim. Isınıyor diye heatsink aldım. Firmware, BIOS güncel hepsi. Firmwareyi tekrar yazdırmak için gerekli dosyayı bulamadım. Bir de onu deneyecektim ama dosya yok ortalıkta. Secure Erase yaptım kendi aracıyla boot edip. Bu SSD beni çok yordu. Ben de almayın diyorum çünkü ya sizde de çıkarsa diye. Amacım çok bilmişlik yapmak değil sadece bir tavsiye ben önermiyorum.

Sorun şu ki SSD logosunu çıkarttım heatsink yapıştırmak için. O nedenden dolayı da garantiye göndermiyorum. Adaptörü de M2_2 yuvasında denediğim için hani belki M2 yuvasından dolayıdır diye adaptörle de denedim. Isınıyor diye heatsink aldım. Firmware, BIOS güncel hepsi. Firmwareyi tekrar yazdırmak için gerekli dosyayı bulamadım. Bir de onu deneyecektim ama dosya yok ortalıkta. Secure Erase yaptım kendi aracıyla boot edip. Bu SSD beni çok yordu. Ben de almayın diyorum çünkü ya sizde de çıkarsa diye. Amacım çok bilmişlik yapmak değil sadece bir tavsiye ben önermiyorum.
Biz de olayın iç yüzünü araştırmaya çalışıyoruz. Bu SSD forumda çok öneriliyor. Eğer bir sorun varsa bunu tespit edip önermemelerini sağlamamız gerekiyor.
Firmwareyi tekrar yazdırmak için gerekli dosyayı bulamadım.
Keşke heatsink takmadan önce garantiye yollasaydınız.
Exceria G2 Plus için Firmware kendi sitesinde var ama düz G2 için yok. Eğer SSD yazılımında firmware update göstermiyorsa yok demektir. Kioxia için NVME Storage Controller Driver da bulamadım. Başka windows sürümü denemek kalıyor geriye.

Onun dışında şunları öneririm:
1) CMD'yi açın ve "fsutil behavior query disabledeletenotify" tırnaksız şekilde yapıştırın. Çıkan sonuç DisableDeleteNotify = 0 olmalı.
2) Ardından denetim masası - donanım ve ses - güç seçenekleri - plan ayarlarını değiştir - gelişmiş güç ayarlarını değiştir - sabit diski kapatmak için beklenecek süre'yi hiçbir zaman yani 0 yapın.
3) Ve en önemli kısım. Gece veya bilgisayarı kullanmayacağınız bir zaman bilgisayarı açıp BIOS'a girin. 6-8 saat boyunca BIOS'ta kalsın.
4) SSD'ye Over-Provisioning atayın. Bunu kendi uygulamasından yapabilirsiniz. Diskinizin belli bir bölümünü SSD'nin kendisine atıyor, yani kullanılmaz hale geliyor. Mininmum kapasitesinin %10'unu atamanızı tavsiye ederim. Eğer o kadar yer yoksa kendinize göre ayarlayın.

Bu söylediklerimden 1. adım TRIM'in açık olduğunu doğrulamaya yarıyor (Windows 10 ve 11, otomatik SSD'yi tespit edip bu ayarı açıyor zaten. Ama emin olmak için kontrol yapıyoruz).
3. adım SSD'lerdeki en kritik işlemlerden biri olan Active Garbage Collection'un çalışmasını sağlıyor (Her markada adı farklı olabilir. Crucial'de bu şekilde geçiyor). Active Garbage Collection SSD'nin sağlığının ve performansının koruması için kritik bir öneme sahip. PC'niz açık olduğu zamanda sürekli kullanıyorsanız veya açık ve boşta olduğu durumda da Windows diski beklemeye alıyorsa bu özellik çalışmayabiliyor. Bu da SSD'yi kullandıkça ilk günkü hızları alamamanıza ve sağlığın azalmasına neden oluyor. Daha detaylı bilgi için Crucial'in sayfasını bırakıyorum:
2. adım ise Windows'un, bilgisayarı kullanmadığınızda diski beklemeye almasını engelliyor. Bu sayede Active Garbage Collection bir sonraki sefere otomatik çalışabiliyor.
4. adımdaki over-provisioning SSD'nin kendisinin kullanması için yer ayırmasına yarıyor. Bu da SSD'nin performansını ve sağlığını korumasını sağlıyor. Detaylı bilgi için Samsung'un makalesini mesaj ekine bırakıyorum.

Büyük ihtimalle SSD'nizdeki sorunlar bunlar değil. Ancak herhangi bir sorun olmasa bile SSD'yi korumak için yapılması gereken işlemler. Özellikle Active Garbage Collection çok ama çok önemli.

Dosya Ekleri

• S190311-SAMSUNG-Memory-Over-Provisioning-White-paper.pdf
    2,8 MB · Görüntüleme: 11

Geri
Yukarı