Kioxia Exceria 1TB SSD alınır mı?

Yeterince zamanım olmadığı için şuradaki testlere baktığınızda sentetik testlerde önde olup büyük boyutlu transferlerde SN550 klasmanında indiğini görürsünüz.

Ayrıca, 2 TB olarak EX 950'den daha uygun SSD'ler vardır diye düşünüyorum; akşam işten çıktıktan sonra sizin için bakabilirim. Diğer mesajlara da akşam yanıt vereceğim.

Saçma sapan bir yeri referans alıyorsunuz.

Çok çok iyi olur bütçe olarak F p olarak bakıyordum ne yalan söyleyeyim ben de orayı referans almıştım ve oraya göre bu SSD EX950'den önde olduğu için tercih etmiştm

Şahsen ben bir kısmını boş bırakmayı göze alırım daha yüksek okuma/yazma için.
Tercih meselesi.
1000 MB daha okuma-yazma alırım, DRAM sahibi olurum. Gerek yok Gen4'e. Gen4 hızları için DRAM'den vazgeçilmez.

Çok çok iyi olur bütçe olarak F p olarak bakıyordum ne yalan söyleyeyim ben de orayı referans almıştım ve oraya göre bu SSD EX950'den önde olduğu için tercih etmiştm
Şöyle bi' baktım da en uygun seçenek galiba EX 950, son zamanlarda piyasayı takip edemiyorum. Bir önceki mesajımı yazarken de aklımda Firecuda 520/510 vardı, öyle bir zamandayız ki kıçı kırık Crucial P2 2 TB bile 3400 TL olmuş.

Şöyle bi' baktım da en uygun seçenek galiba EX 950, son zamanlarda piyasayı takip edemiyorum. Bir önceki mesajımı yazarken de aklımda Firecuda 520/510 vardı, öyle bir zamandayız ki kıçı kırık Crucial P2 2 TB bile 3400 TL olmuş.
Sanırım görmediniz, P34A80 daha iyi EX950'den ve aynı fiyattalar.

Sanırım görmediniz, P34A80 daha iyi EX950'den ve aynı fiyattalar.
EX 950'yi unutun gitsin. 😅

En dip model değil. Ev kullanıcısı için tek eksiği DRAM. DRAM da olsa bu fiyatlara satılması mümkün değil zaten. Bir şeylerden feragat etmek lazım.
SSD'lerde feragat edilecek en son şeylerden birisi DRAM, şöyle bir düşünün; "Kimse neden Samsung 980'nin yüzüne bakmıyor?"

Phison E16, SM2262EN'den daha iyi. Phison E12'den de iyi.
Dip model olsaydı kontrolcüsü bu kadar iyi olmazdı.
E16 daha iyi evet ama Samsung Phoenix kontrolcüsü tadındaki SM2262EN de kötü değil. Zira PCI-e 4.0 için üretilen bir kontrolcü elbet PCI-e 3.0 için tasarlanan çipten iyi olacaktır.

Bu listede EX950 B Tier iken US70 A Tier:
Söylediğiniz gibi dip model olsaydı A Tier denmezdi.
Bir referans arıyorsanız, burayı referans kabul edin:

Son düzenleme:
Şahsen ben bir kısmını boş bırakmayı göze alırım daha yüksek okuma/yazma için.
DRAM olmadığı sürece hızı yüksek olsa ne fark eder? Kararlı bir şekilde o hızı sağlayamayacak sonuçta.
DRAM bir nevi turbo görevi yapıyor SSD'lerde, boş alan bırakmış olmak DRAM'in yokluğunu gidermez.
Sık ve son kullanılan dosyaları da önbellekleyip sonraki kullanıma hazır olarak sakladığı için çok hızlı şekilde açabiliyor. SSD'nin sağlığına da çok etkisi var. DRAM SSD'nin hızı, sağlığı için çok önemli bir unsur.

Ayrıca konu sahibinin PCI-E 4.0 destekli bir anakarta sahip olup olmadığı da belirtilmeden PCI-E 4.0 bir ürün önermek yanlış olur.

Mesajım görünmedi sanırım eğer aşırı bir düşüşten bahsediyorsak siparişi iptal edip 120 lira farkla 2TB ex950 sipariş edeceğim.
%39'luk bir düşüşten bahsediyorum.
PCIe gen 4 was able to reach a bandwidth of 23.25GB/s whereas the PCIe gen 3 was only able to reach 14.31GB/s. That is a 39% benefit if you were to use PCIe gen 4 rather than PCIe gen 3.
Saçma sapan bir yeri referans alıyorsunuz.
Diğer forumlarda da benzer şekilde bir sıralama var.
1000 MB daha okuma-yazma alırım, DRAM sahibi olurum. Gerek yok Gen4'e. Gen4 hızları için DRAM'den vazgeçilmez.
SSD'lerde feragat edilecek en son şeylerden birisi DRAM, şöyle bir düşünün; "Kimse neden Samsung 980'nin yüzüne bakmıyor?"
Kişisel tercih meselesi olduğunu belirtmiştim. Samsung 980'e gelirsek de daha f/p SSD'ler varken kim napsın 980'i? Ki kimse yüzüne bakmıyor dediğiniz 980'in Amazon'da 9000 oylaması var. Azımsanacak bir rakam değil.
DRAM olmadığı sürece hızı yüksek olsa ne fark eder? Kararlı bir şekilde o hızı sağlayamayacak sonuçta.
DRAM bir nevi turbo görevi yapıyor SSD'lerde, boş alan bırakmış olmak DRAM'in yokluğunu gidermez.
Sık ve son kullanılan dosyaları da önbellekleyip sonraki kullanıma hazır olarak sakladığı için çok hızlı şekilde açabiliyor. SSD'nin sağlığına da çok etkisi var. DRAM SSD'nin hızı, sağlığı için çok önemli bir unsur.
Belli bir kapasiteyi aşmadıktan sonra DRAM'ın pek bir etkisini göremiyorum ben.
US70'i depolama olarak kullanan arkadaşlarım var 200 GB boş bıraktıktan sonra gayet de kararlı bir şekilde çalışıyor. 200 GB sınırını aştıktan sonra stabilite düşmeye başlıyor doğal olarak. Önbellekleme dezavantajını da çok daha hızlı olmasıyla giderebilir. SSD sağlığı için bir şey söyleyemeyeceğim ama US70 TBW yani dayanıklılık olarak önerdiğiniz SSD'lerden çok daha önde.
Ayrıca konu sahibinin PCI-E 4.0 destekli bir anakarta sahip olup olmadığı da belirtilmeden PCI-E 4.0 bir ürün önermek yanlış olur.
PCI-E 3.0 şart değilse A2000 almak yerine ilk önerdiğim US70 çok daha mantıklı olacaktır çünkü aynı fiyattalar ona rağmen PCI-E 4.0 ve daha yüksek okuma yazma gibi avantajları var US70'in.
Bir referans arıyorsanız, burayı referans kabul edin:
Burda da çok farklı değil. Hatta Phison E16'yı daha da yukarı çekmişler S Tier bu listede SM2262EN ise A+ Tier. :D

Son düzenleme:
Diğer forumlarda da benzer şekilde bir sıralama var.
Yabancı kaynakları olduğu gibi doğru kabul ediyorsunuz, bunu RAM ve anakart konularında da yaptınız :) Yabancıların her söylediği veya yaptığı her eylem doğru olacak diye bir kaide yok. Okuma-yazma değerlerinin DRAM'den daha önemli olduğunu savunan bir kaynak ciddiye alınmamalı.
Kişisel tercih meselesi olduğunu belirtmiştim.
Teknik özellik, kişisel tercih meselesi değildir; görsellik kişisel tercih meselesidir. Daha iyi donanıma sahip bir parçayı kötü olan bir parça yerine tercih etmek kişisellik değil, doğru karardır.
Samsung 980'e gelirsek de daha F/P SSD'ler varken kim napsın 980'i? Ki kimse yüzüne bakmıyor dediğiniz 980'in Amazon'da 9000 oylaması var. Azımsanacak bir rakam değil.
İnsanlar cahil, alanların %90'ı "Samsung kalite karşim" tribinde gezen bilinçsiz kullanıcı. 970 EVO Plus alt modeli olmasına rağmen 980'den daha iyi. HMB dediğimiz teknoloji, sanal DRAM oluşturmaya yarıyor. Fiziksel DRAM bulunan modeller varken neden sanal DRAM tercih edelim? Neden RAM'den yemesine izin verelim? Neden bu fiziksel DRAM'den sırf 1000 MB okuma yazma yüzünden vazgeçelim?
US70'i depolama olarak kullanan arkadaşlarım var 200 GB boş bıraktıktan sonra gayet de kararlı bir şekilde çalışıyor.
Depolama olarak kullanmak farklı, ana disk olarak yapmak farklı.
Önbellekleme dezavantajını da çok daha hızlı olmasıyla giderebilir.
Önbellek şişince 980 Pro'da bile hız düşüşleri meydana geliyor.
SSD sağlığı için bir şey söyleyemeyeceğim ama US70 TBW yani dayanıklılık olarak önerdiğiniz SSD'lerden çok daha önde.
TBW değerini çoğu firma gizli gizli düşürüyor. Ama bilinçli kullanıcılar bunları gözünden kaçırmıyor. Ayrıca sadece TBW değerini referans almak da mantıklı değil. Bunu birçok popüler marka da uyguladı bu arada.

Önbellekleme dezavantajını da çok daha hızlı olmasıyla giderebilir.
Günlük kullanımda sıralı okuma yazma mı yapacak sanki :) Sıralı okuma yazma hızlarına bakıp rastgele okuma yazmada o kadar fazla fark olacağını sanmayın. DRAM dediğimiz önbellekte RAM'lerde kullanılan SSD NAND'larına göre çok yüksek hızdaki çiplerden bahsediyoruz.
SSD sağlığı için bir şey söyleyemeyeceğim ama US70 TBW yani dayanıklılık olarak önerdiğiniz SSD'lerden çok daha önde.
Kağıt üstünde öyle olsa da her şey TBW değil maalesef. DRAM'siz bir SSD için o TBW değerlerini aşırı abartı buldum, PNY CS3030 modelinde olduğu gibi bol keseden atmayı seviyorlar sanırım. Olur da SSD biraz popüler olup satılmaya başlarsa TBW değerinde geri çekilme olmasına şaşırmayın.
Belli bir kapasiteyi aşmadıktan sonra DRAM'ın pek bir etkisini göremiyorum ben.
Ben görüyorum. Yazdığım mesajı okumadınız herhalde? Sık ve son kullanılan dosyaların hızlı açılmasında çok yararı var.

Yabancı kaynakları olduğu gibi doğru kabul ediyorsunuz, bunu RAM ve anakart konularında da yaptınız :) Yabancıların her söylediği veya yaptığı her eylem doğru olacak diye bir kaide yok.
Yabancı kaynaklar her zaman doğrudur diye bir şey mi dedim?
Ben diğer kaynakların da çok farklı olmadığını belirttim.
Ayrıca, dediğiniz şeyi nerede yapmışım ki? İftiraya giriyor bu.
@B 52 Stratofortress'in yorumuna muhteşem atmışsınız ama o yorumda "referans olarak burayı alabilirsiniz" diyip attığı site Technopat'tan yerli kaynak. Ve o da çok farklı değil gördüğünüz gibi. Phison E16 yine SM2262EN ve Phison E12'den üstün. Bana iftira atmayın. Kaynak olmadan konuşacaksak ne işimiz var bu forumda? Kaynaklarımı da sadece yabancılardan almıyorum. Yabancı dilde daha fazla kaynağın olması benim suçum değil.
Depolama olarak kullanmak farklı, ana disk olarak yapmak farklı.
Zaten ana disk için idealdir demedim. Ama anakart Gen4 M2.SSD slotu barındırıyorsa PCI-E 4.0 olması ve çok daha hızlı olması sebebiyle PCI-E 3.0 bir ürün yerine tercih edilebilir.
Günlük kullanımda sıralı okuma yazma mı yapacak sanki :) Sıralı okuma yazma hızlarına bakıp rastgele okuma yazmada o kadar fazla fark olacağını sanmayın. DRAM dediğimiz önbellekte RAM'lerde kullanılan SSD NAND'larına göre çok yüksek hızdaki çiplerden bahsediyoruz.
SSD'lerde 4K değerler önemlidir. 4K değerlerde küçümsenmeyecek derece fark olur.
TBW değerini çoğu firma gizli gizli düşürüyor. Ama bilinçli kullanıcılar bunları gözünden kaçırmıyor. Ayrıca sadece TBW değerini referans almak da mantıklı değil. Bunu birçok popüler marka da uyguladı bu arada.
Kağıt üstünde öyle olsa da her şey TBW değil maalesef. DRAM'siz bir SSD için o TBW değerlerini aşırı abartı buldum, PNY CS3030 modelinde olduğu gibi bol keseden atmayı seviyorlar sanırım. Olur da SSD biraz popüler olup satılmaya başlarsa TBW değerinde geri çekilme olmasına şaşırmayın.
Bu söylemlere de bir şey diyemeyeceğim ben kağıt üstünü baz alırım. Kanıtım olmadan konuşmam.
Ben görüyorum. Yazdığım mesajı okumadınız herhalde? Sık ve son kullanılan dosyaların hızlı açılmasında çok yararı var.
Bir disk düşünün bu disk önbellekleme yaparsa 15-16 saniyede açacağı şeyi 5 saniyede açar ama ondan 4-5 kat hızlı olan bir disk önbellekleme yapamasa dahi 3-4 saniyede açabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı