İnceleme Kioxia Exceria Pro 1 TB M2 NVMe SSD Gen4

Merhaba arkadaşlar. Bugün almış olduğum Kioxia marka SSD'nin incelemesini yapacağım. Malum piyasa koşullarında hepimiz fiyat/performans ürünlerine yöneliyoruz. SSD gerçekten bilgisayarın performansı açısından oldukça önemli. Bu nedenle SSD seçerken hem uygun fiyat hem uzun süre arıza vermeden bizleri taşımasını hem de verdiği performansı açısından değerlendiriyoruz.

Yakın zamanda bu vermiş olduğum tanıma uyan Kioxia Exceria Pro 1 TB M2 NVMe SSD Gen4 ürününü aldım. İlk başta anakartım gen4'ü desteklemediği için performans testi yapmadım. Bugün itibari ile test yapabilmek ve anakartımı daha da güçlendirmek ve sistemlerimi yeni nesle adapte etmek için MSI Z790 Gaming Plus WIFI DDR5 7200MHZ(OC) ATX Gaming (Oyuncu) Anakart ürününü de aldım.

Görünüm ve Paketleme

IMG-20240316-124520-200.jpg

IMG-20240316-124642-348.jpg

Kioxia Hakkında Kısaca

Kioxia markası, öncelikle Toshiba'nın "Toshiba Memory" bellek şubesini satmasının ardından 2018/2019 tarihleri arasında kuruldu. Western Digital ve SanDisk için SSD ve Flash Bellek üretmekle beraber Toshiba'nın SSD ürünlerinin bir kısmını üretmektedir. Bu bağlamda Kioxia markası köklü olmakla beraber ürünlerinin kaliteli oluşu ve büyük köklü firmalara ürün üretiyor oluşu ile bir güven vermektedir. Ürünü alacak kişilerin aklında "Kioxia" iyi mi kötü mü? gibisinden soru işaretleri bırakmayacak bir geçmişe sahip oluşu bir artı.

Bunun yanı sıra kullandığı yeni teknolojiler ile daha hızlı ve verimli veri aktarması yaparken dayanıklılığı da üst seviyeye yani üründe kullanılan malzeme kalitesi ile teknolojiyi üst seviyeye çıkararak hem ürün kalitesi/performansını artırırken hem de son kullanıcıya bunu ucuz bir şekilde sunmaktadır. Zira aynı kılasmanda bir çok rakip SSD'ye göre hem ucuz hem de dayanıklı. Bu açıdan Kioxia fiyat/performans anlamında da gerçekten iyi iş çıkarmış diyebiliriz.

Ben de Kioxia hakkında hem bu forumda konu açarak fikir edindim hem de ürünü ciddi bir şekilde araştırmaya koyuldum. Ve gerçekten piyasa koşullarında alınması gereken bir ürün olduğunu anladım. Ki bunu da aşağıda yaptığım testten performans analizine bakarak anlayabilirsiniz.

Testte Kullanılan Sistem

İşlemci
: Intel 12400F 2.5
Anakart: MSI Z790 WIFI 7200 OC
Ram: Kingston Fury Beast 2x8 (16) GB Intel XMP 3.0 5600
SSD: Kioxia Exceria Pro 1 TB M2 NVMe SSD Gen4

Ürün 7300/6400 Okuma/Yazma değerleriyle kullanıcıya satılıyor. Bu değerlere yakın değerleri test sırasında yukarıdaki sistem ile aldım.

1. Test (CrystalDiskMark):

kioxia.jpg

2. Test (MiniTool Partition Wizard):

kioxia2.jpg

Yukarıdaki testlerden de göreceğiniz üzere test ettiğim sistem ile yaklaşık ortalama 7000/6100 Değerlerini almaktayım. Piyasaya yeni girmiş olmasına rağmen yapılan bir çok global testlerde ünlü firmalarının hemen gerisinde olmasına rağmen alınan sonuçlar ve performans birbirine oldukça yakın. Bu da Kioxia'nın gerçekten hem uygun fiyatlı oluşu hem de göstermiş olduğu performans açısından tereddüt etmeden alınabilecek bir ürün olduğunu göstermektedir.

Öneri: Eğer anakartınızda SSD soğutucu yok ise mutlaka SSD soğutucu almanızı öneriyorum. Ben şahsen anakartımda soğutma olduğu halde Coolman AARGB SSD soğutucusunu aldım. Çift taraflı termal pad, yedek pap mevcut. Gayet iyi ve soğuk tutmakta.

Ürün (SSD Soğutucu): https://www.hepsiburada.com/cool-mo...ent=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.45.9

IMG-20240328-003134-046.jpg

İyi sosyaller.

Son düzenleme:
Hayirli olsun inceleme icin elinize saglik. Epeydir forumda oneriyoruz ancak saticilar ufak ufak fiyat artirmaya basladi. Bu ayin basindan itibaren 300 TL koydu uzerine. Ayni seyi Fury Renegade ve KC3000 icin de yaptilar su an fiyatlari 980 Pro(980 Pro daha iyi diye demiyorum Samsung SSD'ler genelde fahis fiyatlardan satiliyor) ile gidiyor.

Hayirli olsun inceleme icin elinize saglik. Epeydir forumda oneriyoruz ancak saticilar ufak ufak fiyat artirmaya basladi. Bu ayin basindan itibaren 300 TL koydu uzerine. Ayni seyi Fury Renegade ve KC3000 icin de yaptilar su an fiyatlari 980 Pro(980 Pro daha iyi diye demiyorum Samsung SSD'ler genelde fahis fiyatlardan satiliyor) ile gidiyor.
Teşekkür ederim öncelikle yorumun için. Ben ürünü 2400 TL'ye almıştım. Şuan 2800 olmuş bile. Çok satılınca hemen üzerine katıyorlar. Malasef ülkede hiçbir ürün sabit değil.

Bu SSD'yi ben de aldım. Pazartesi günü elime ulaşmıştı. Hatta ben inceleme yapmayı düşündüm ama vaktim olmadığı için vazgeçtim. Eline sağlık.

Bu konuya gelenler için önemli bir uyarı veriyorum. Muhakkak soğutucu ile kullanılmalı. Aşırı derecede fazla ısınıyor. Düz Exceria modeli de bu soruna sahip. Anakartında soğutucusu olmayanlar ayrıca satın alsın. Laptop ve PS5 sahiplerine tavsiye etmiyorum. Bunun dışında olumsuz veya uyarı gerektiren bir durum yok. Fiyatı iyi, performansı iyi.

Bu SSD'yi ben de aldım. Pazartesi günü elime ulaşmıştı. Hatta ben inceleme yapmayı düşündüm ama vaktim olmadığı için vazgeçtim. Eline sağlık.

Bu konuya gelenler için önemli bir uyarı veriyorum. Muhakkak soğutucu ile kullanılmalı. Aşırı derecede fazla ısınıyor. Düz Exceria modeli de bu soruna sahip. Anakartında soğutucusu olmayanlar ayrıca satın alsın. Laptop ve PS5 sahiplerine tavsiye etmiyorum. Bunun dışında olumsuz veya uyarı gerektiren bir durum yok. Fiyatı iyi, performansı iyi.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Ben de uzun süredir düşünüyordum senin gibi kısmet hem bana oldu hem de bugüne oldu :) Fiyat ve performansı iyi ve dediğin gibi anakartta soğutucu yoksa mutlaka soğutucu alınmalı. Ben şahsen Coolman AARGB soğutucu aldım. Gayet güzel ve fiyatı uygun. Çift taraflı termal pad var. Oldukça soğuk tutuyor. Önerin için de ayrıca teşekkürler.

IMG-20240328-003134-046.jpg

Geri
Yukarı