Kiracı evden nasıl çıkartılır?

Icaruss

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar. Kiracıyı evden çıkarmak istiyoruz.

Durum şöyle.

Ben üniversiteden mezun oluyorum ve Zonguldak'ta anneannemin evinde ev boş olduğu için annemle birlikte yaşıyorum. Kocaeli Üniversitesi'nde okuyorum. Babam Kıbrıs'ta yaşıyor ve Ankara'da babamın evi var. Benim stajımda Ankara'da daha sonrasında bulunduğum firmada çalışmaya devam edeceğim. Kira da oturanlar öğrenci. Benim stajım Ankara'da olacağı için ve annem de babamın yanına döneceği için Ankara'daki eve yerleşmek istiyorum. Yani ihtiyaç sebebiyle kiracıyı evden çıkarmak istiyoruz. Stajım yazın olacak. 1 yıllık sözleşmeleri bu ay sonunda bitiyor. Bu kiracıyı en geç Temmuz sonuna kadar çıkarmamız gerek. Kiracı çıkmayacağını söylüyor. Bunu en kısa sürede nasıl yapabiliriz. Çok önemli bir durum yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba dostlar. Kiracıyı evden çıkarmak istiyoruz.

Durum şöyle.

Ben üniversiteden mezun oluyorum ve Zonguldak'ta anneannemin evinde ev boş olduğu için annemle birlikte yaşıyorum. Kocaeli Üniversitesi'nde okuyorum. Babam Kıbrıs'ta yaşıyor ve Ankara'da babamın evi var. Benim stajımda Ankara'da daha sonrasında bulunduğum firmada çalışmaya devam edeceğim. Kira da oturanlar öğrenci. Benim stajım Ankara'da olacağı için ve annem de babamın yanına döneceği için Ankara'daki eve yerleşmek istiyorum. Yani ihtiyaç sebebiyle kiracıyı evden çıkarmak istiyoruz. Stajım yazın olacak. 1 yıllık sözleşmeleri bu ay sonunda bitiyor. Bu kiracıyı en geç Temmuz sonuna kadar çıkarmamız gerek. Kiracı çıkmayacağını söylüyor. Bunu en kısa sürede nasıl yapabiliriz. Çok önemli bir durum yardımcı olursanız sevinirim.

Çıkmayacağını söylüyor derken? Öyle bir hakkı yok, mahkemeye verin.

Çevremde 2 kişi var buna benzer bir durum yaşayan. İkisi de mahkeme salonunda sürekli. Şahsen konuya uzağım fakat anlattıklarından anladığım kadarıyla kanunlar büyük çoğunlukla kiracıların yanında. O yüzden işi yokuşa sürmek isteyen bir kiracı olduğunda, can sıkıcı şekilde gelişebiliyor olaylar.

Çıkmayacağım diyorsa kısa sürede çıkartamazsın, çok fazla mahkeme ve dava var bu kiracılar ile ev sahipleri arasında. Kısacası kiracı ev sahibinden daha fazla korunuyor ve mahkemeler ile uğraşırsınız. Korkutup çıkarabilecekseniz orası ayrı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dava edin tebligat geldiğinde bakın nasıl çıkıyor. İhtiyaç söz konusu olduğunda ve sözleşme bittiğinde o evde kalamaz. Öyle bir hakkı yok.

Tebligatta gitse davada açsa en az 1 yıl oturmaya devam ediyor çıkaramazsın dava süreci bilmemne derken zaten 1 yıldan önce sonuçlanmaz.

Çevremde 2 kişi var buna benzer bir durum yaşayan. İkisi de mahkeme salonunda sürekli. Şahsen konuya uzağım fakat anlattıklarından anladığım kadarıyla kanunlar büyük çoğunlukla kiracıların yanında. O yüzden işi yokuşa sürmek isteyen bir kiracı olduğunda, can sıkıcı şekilde gelişebiliyor olaylar.
Sözleşmesi bittiği için sanmıyorum.

Biraz blöf yapabilirsiniz aslında. Gidip yüz yüze konuşun. Çıkmazsa mahkemeye vereceğinizi söyleyin. Büyük ihtimal çoğu kiracı gibi maddi sorunları var. Bir de gidip mahkeme masraflarını tazminat ücretini falan ödemek istemez çıkar. Yani umarım.

Eğer uzun süredir oradalarsa iş biraz karmaşıklaşıyor, benzer tecrübem oldu. Çıkmıyorum diyip mahkemeyle kaldığı süreyi uzatıyor. Mahkeme sonuçlanmadan oradan çıkmama hakkı var çünkü, işi bitene kadar kalıyor sonra gidiyor ama 1 yıllıksa çıkmama gibi durumları olamaz, çıkmalarını istediklerini yazılı bir şekilde bildirin.

Yeni konular

Geri
Yukarı