Kiracıyı nasıl çıkarırım?

Sözleşme varsa hiçbirşey yapamazsınız yoksa da aylarca mahkemelerle uğraşırsınız tabiri caizse biryerleri kırık şekilde verir size evi geri. Burası Türkiye ev sahibini düşünen yok burada adamla daha çok yüz göz olursan dayak bile yiyebilirsin 100 kişi tarafından.

Arkadaşlar geçtiğimiz mayıs ayında ev aldım, benim evi aldığım bölgede kiralar 15-20 bin civarı ancak bizim evdeki kiracı 2150 TL'ye oturuyor. Ağustos ayının sonunda düğünüm var adamla gittim güzelce konuştum adamın bu ev harici kendine ait başka evi var orada kiracı olduğu için çıkamam evden beni ilgilendirmez diyor. Hem kiraya zam yapmam hem de evden çıkmam diyor.

Ben zaten zam istemiyorum bir an önce evden çıkmasını istiyorum mobilyalarımı aldım kiracı çıkmadığı için depoda bekletiyorum eve sürekli usta götürüp perde ölçüsü dolap ölçüsü aldıramıyorum adam sürekli tersliyor.

Bu durumda kim haklı? Ben bu kiracıyı evden bir an önce nasıl çıkarırım?

Senin başka evin var mı?

Aslında geçerli sebebim var hukuka göre, şuan o evden başka evim yok kendime ait ailemin evinde kalıyorum. Ağustos ayında evleneceğim ve evi boşaltmaz ise kalacak başka yerim yok. Ancak dava yoluyla çıkarmaya çalışırsam, ilk davaya gelmediğinde dava 3 ay erteleniyor 2. davada hakim davayı ara bulucu için otomatik erteliyor o da çözüm olmaz ise 3. dava sonuçlanıyor. Ancak burada şöyle bir problem var ağustos ayında evleneceğim için davayı bekleme şansım yok en az 1 sene sürüyor.
Dediğim gibi yasal fesih sürelerinde değilseniz bu gerekçeyle "ihtiyaç nedeniyle tahliye davası" açmanız gerekiyor. Ya da fiyatı tavandan arttırıp kiracıyı temerrüte düşürerek direkt icra yoluyla da tahliye ettirebilirsiniz.

İlk olarak daireyi aldığınız 1 ay içinde tahliye yazısı göndermeniz gerekirdi. Bunu yapmamışsınız sanırım. Şimdi ihtar çekip kendinizin oturacağınızı beyan etmelisiniz. Karşı tarafta buna itiraz ederse mahkemeye gitmeniz lazım oda 1 seneden önce karar verir mi meçhul. Eğer sizin adınıza başka bir konut daha varsa zaten tahliye davası da açamazsınız.

Sözleşme konusuna gelirsek kira sözleşmeleri yapıldıktan sonra 10 yıl geçerliğini korur. Yani siz 1 senelik sözleşme yaparsanız 1 yılın sonunda 10 yıl daha sözleşmesi olmuş sayılır. 5 senelik sözleşme yaparsanız 5 yılın sonunda 10 yıllık süre başlar. Yani sözleşme bitimine güvenmeyin ondan bir şey elde edemezsiniz. Tek çıkar yolunuz kendinizin veya 1. derece akrabanızın o evde kalmak zorunda olduğunu söylemeniz.

Dediğim gibi yasal fesih sürelerinde değilseniz bu gerekçeyle "ihtiyaç nedeniyle tahliye davası" açmanız gerekiyor. Ya da fiyatı tavandan arttırıp kiracıyı temerrüte düşürerek direkt icra yoluyla da tahliye ettirebilirsiniz.
. Ya da fiyatı tavandan arttırıp kiracıyı temerrüte düşürerek direkt icra yoluyla da tahliye ettirebilirsiniz.
Burada ne demek istediniz anlamadım.
Senin başka evin var mı?
Yok maalesef.

. Ya da fiyatı tavandan arttırıp kiracıyı temerrüte düşürerek direkt icra yoluyla da tahliye ettirebilirsiniz.
Burada ne demek istediniz anlamadım.
Yani fiyatı arttıracağınız konusunda ihtar çekin hala aynı miktardan ödeme yaparsa tespit davası hakkınız doğar. Böylece dava boyunca eksik aldığınız kiraları da geçmişe yönelik alabilirsiniz en azından. Ayrıca bedel anormal derecede düşük olduğu için geleceğe yönelik kira bedelleri için uyarlama davası da açmanız gerekebilir.

Yani fiyatı arttıracağınız konusunda ihtar çekin hala aynı miktardan ödeme yaparsa tespit davası hakkınız doğar. Böylece dava boyunca eksik aldığınız kiraları da geçmişe yönelik alabilirsiniz en azından. Ayrıca bedel anormal derecede düşük olduğu için geleceğe yönelik kira bedelleri için uyarlama davası da açmanız gerekebilir.

Karşı tarafın sözleşmesi 5 seneyi doldurmadıysa kira artışı isteğinde bulunamıyor diye biliyorum. Sözleşme başlangıcına bakmak lazım.

Karşı tarafın sözleşmesi 5 seneyi doldurmadıysa kira artışı isteğinde bulunamıyor diye biliyorum. Sözleşme başlangıcına bakmak lazım.
Anlaşmada bedel artışına ilişkin hüküm yoksa 5 yıl sınırlaması işlemez. Varsa işler.

Normal bir kira sözleşmesinde kira artışı TUF'e ye göre her sene olurdu onu hükümet %25 ile sınırladı bir dönem. Onun dışında kira düzenlemesi yapılabilmesi için sözleşmeden 5 sene geçmesi gerekiyor.
Sözleşmeyi görmeden bir şey diyemem. Bedel artışına ilişkin karar aldılarsa 5 yıl boyunca artış yapamazlar ancak herhangi bir karar bulunmuyorsa her zaman talep edebilir:

TBK 344/2 Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.

TBK 344/3 Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenir.

Yeni konular

Geri
Yukarı