Kiracıyı nasıl çıkarırım?

Sözleşmeyi görmeden bir şey diyemem. Bedel artışına ilişkin karar aldılarsa 5 yıl boyunca artış yapamazlar ancak herhangi bir karar bulunmuyorsa her zaman talep edebilir:

tbk 344/2 taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.

O dediğiniz yıllık kira artışı işte TÜFE ye göre olan o zaten her sene uygulanıyor. Bunun dışında eğer yeni bir fiyat belirlenmesi isteniyorsa bunun için 5 yılı geçmesi gerekiyor.
"Örneğin TUF'e değişim oranı %10 ise kira artış oranı %11 olamaz. Ancak kira artış oranındaki bu sınırlama, sadece sözleşme süresinde 5 senesini doldurmamış kiracılar için geçerli. Beşinci yıldan sonra ev sahibi, TÜFE artırım oranına bağlı kalmadan benzer mülklerin kira bedelleri ile uyumlu bir tutar isteyebilir."

O dediğiniz yıllık kira artışı işte TÜFE ye göre olan o zaten her sene uygulanıyor. Bunun dışında eğer yeni bir fiyat belirlenmesi isteniyorsa bunun için 5 yılı geçmesi gerekiyor.
"Örneğin TUF'e değişim oranı %10 ise kira artış oranı %11 olamaz. Ancak kira artış oranındaki bu sınırlama, sadece sözleşme süresinde 5 senesini doldurmamış kiracılar için geçerli. Beşinci yıldan sonra ev sahibi, TÜFE artırım oranına bağlı kalmadan benzer mülklerin kira bedelleri ile uyumlu bir tutar isteyebilir."
Taraflar, tek taraflı irade beyanıyla kira artışı uygulayamazlar bizim hukukumuzda yok ancak anlaşmaları gerekir. 5 yıl geçse bile anlaşamadılarsa yine tespit davası açmaları gerekir. Kanun maddesini okuduysan 5 yıl sürenin bedele ilişkin karar alınıp alınmamasına bağlı olduğunu anlamış olman lazım.

Taraflar, tek taraflı irade beyanıyla kira artışı uygulayamazlar bizim hukukumuzda yok ancak anlaşmaları gerekir. 5 yıl geçse bile anlaşamadılarsa yine tespit davası açmaları gerekir. Kanun maddesini okuduysan 5 yıl sürenin bedele ilişkin karar alınıp alınmamasına bağlı olduğunu anlamış olman lazım.

Kanun zaten limitleri belirler senin ne kadar zam yapacağını söylemez. Kira kanununda normalde bu %25 muahbbetini saymıyorum yıllık kira artışı TÜFE nin üzerine çıkamaz. Sen istersen zam yapmayabilirsin ya da TÜFE den daha düşük zam yapabilirsin o aradaki anlaşmaya bağlı ama TÜFE den fazla yapamazsın bu yıllık kira artışı. Bunun dışında 5 sene sonunda kira ücreti yeniden tespit davası açabilirsin bu davada hakim TÜFE den daha fazla bir kira zammına karar verebilir.

Kanun zaten limitleri belirler senin ne kadar zam yapacağını söylemez. Kira kanununda normalde bu %25 muahbbetini saymıyorum yıllık kira artışı TÜFE nin üzerine çıkamaz. Sen istersen zam yapmayabilirsin ya da TÜFE den daha düşük zam yapabilirsin o aradaki anlaşmaya bağlı ama TÜFE den fazla yapamazsın bu yıllık kira artışı. Bunun dışında 5 sene sonunda kira ücreti yeniden tespit davası açabilirsin bu davada hakim TÜFE den daha fazla bir kira zammına karar verebilir.
Tamam da hocam topu taca atmayın ben o konu hakkında konuşmuyorum :) Siz 5 yıllık süre mecburiymiş gibi ifade ediyorsunuz bu her zaman geçerli bir süre değil. Kanun metni açık.

Tamam da hocam topu taca atmayın ben o konu hakkında konuşmuyorum :) siz 5 yıllık süre mecburiymiş gibi ifade ediyorsunuz bu her zaman geçerli bir süre değil. Kanun metni açık.

5 yıllık süre zaten zorunlu demedim ki ben ev sahibinin böyle bir hakkı var dedim. İster kullanır ister kullanmaz. Yoksa isterse bedavaya oturtur.

Onun dışında kira düzenlemesi yapılabilmesi için sözleşmeden 5 sene geçmesi gerekiyor.
Ne dediğinizin de farkında değilsiniz galiba. Neyin ne olduğunu bilmek kadar neyin ne olmadığını bilmek de önemlidir. Bu olur demek yetmiyor.

Gayet açık neyi anlamadın?
Hayır kardeşim kira düzenlemesi yapabilmek için 5 yıl geçmesi gerekmiyor. Böyle ifade edersen insanlar anlamayabilirler. Bir de hukukla falan uğraşıyorsan işin daha zor hani o yüzden dikkat et böyle şeylere insanlara akıl verirken. Tamam mı? Mantık ve muhakeme çok önemli zira bu işlerde.

Geri
Yukarı