Kısaca Git Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Giriş​

2002 yılında Linux kerneli Bitkeeper adlı bir dağıtılmış versiyon kontrol sistemi kullanıyordu. Bu sistem ile 2005 yılında Bitkeeper'ın eskisi gibi ücretsiz olmasını istememesi ile ayrıldılar. Linus Torvalds bunun üzerine kendi dağıtılmış versiyon kontrol sistemini geliştirdi, git. Çıktığı zaman içinde olağanüstü hızlıydı ve verimliydi.

Git Nedir?​

Git bir DVCS (Distributed Version Control System) yani dağıtılmış versiyon kontrol sistemidir. DVCS'i bir kod alanının tüm geliştiricilerin erişebileceği bir kopyası gibi düşünebilirsiniz. Bir geliştirici herhangi bir değişiklik yapmak istediğinde bu değişiklik tüm herkesin elindeki kopyada da etki gösteriyor. Bunu kullanmaktaki en büyük avantaj bir veri değişikliği halinde verinin kimin tarafından değiştirildiği ve VCS'e nazaran veri kayıplarında kolayca veriyi geri kurtarabilmeniz. Bu sistem sayesinde geliştiriciler hem senkronize halde ve hem de güvenli bir şekilde çalışabiliyorlar.

Git Kullanımı​

Öncelikle Git'i kuralım.
[CODE lang="bash" title="Git Kurulum"]sudo apt install git-all[/CODE]
Sonrasında kullanıcıyı tanımlamamız gerekiyor, bunun için kısaca bir github hesabı açın ve bilgilerinizi buraya girin.
Bash:
git config --global user.name "kullanıcı_adı"
git config --global user.email "e-posta"
git init komutu ile mevcut dizininizi bir repository'e çevirebilirsiniz.
git add ile bir dosyayı staging bölgesine ekler, versiyonlanmasını beklersiniz.
git rm Dosyayı siler.
git commit ile versiyonlanma işlemini gerçekleştirirsiniz. Ek olarak -m parametresi ile yorumda bulunabilirsiniz.
git pull Uzak depoyu yerel çalışma diziniyle birleştirir ve değişiklik yapmanıza izin verir.
git push Yaptığınız değişiklikleri uzak depoya gönderir.
git branch Projenizdeki dalı listeler.
git fetch Başka bir repo'dan obje indirmenizi sağlar.
git-gc Yerel depodaki gereksiz dosyaları temizler.
git clone Bir repo'yu yerel dizininize kopyalar.
git-mv Bir dosyayı veya dizini taşımanıza ve ismini değiştirmenize yarar.
git-diff Commit'ler arasındaki farkları görmenizi sağlar.
git-log Commit günlüğünü görmenizi sağlar. (Commit geçmişi.)
git merge Bir dalı başka bir dalla birleştirir.
git-revert Yapılan bir değişikliği geri alır.
git-restore Değiştirilen bir dosyayı geri kurtarır.

Daha fazlası için kaynaklar'a bakabilirsiniz. Bu rehberi detaylıca değil sadece referans oluşturması için hazırladım. Git'in öğrenme eğrisi dik olsa da aslında o kadar da zor olmadığını kısa açıklamalarla anlatmaya çalıştım, okuduğunuz için teşekkürler.

Kaynaklar​

Demek bir okunmayacak rehber daha. Helal olsun hocam.
Ben yine de yazıyorum belki birileri okur diye. Merak eden kişi için hazırladığım makale zaten bir çakıl taşı, isterse kendisi irdeleyip benim anlattığım konuları bana anlatacak seviyeye normal bir sürede gelebilir, şimdi bir kaya parçası olur. Belki kendini alanda ilerletip proje geliştirir ve kayanın kendisine dönüşür. Buna yardımcı olmak bile çok büyük bir zevk benim için.

Giriş​

2002 yılında Linux kerneli Bitkeeper adlı bir dağıtılmış versiyon kontrol sistemi kullanıyordu. Bu sistem ile 2005 yılında Bitkeeper'ın eskisi gibi ücretsiz olmasını istememesi ile ayrıldılar. Linus Torvalds bunun üzerine kendi dağıtılmış versiyon kontrol sistemini geliştirdi, git. Çıktığı zaman içinde olağanüstü hızlıydı ve verimliydi.

Git Nedir?​

Git bir DVCS (Distributed Version Control System) yani dağıtılmış versiyon kontrol sistemidir. DVCS'i bir kod alanının tüm geliştiricilerin erişebileceği bir kopyası gibi düşünebilirsiniz. Bir geliştirici herhangi bir değişiklik yapmak istediğinde bu değişiklik tüm herkesin elindeki kopyada da etki gösteriyor. Bunu kullanmaktaki en büyük avantaj bir veri değişikliği halinde verinin kimin tarafından değiştirildiği ve VCS'e nazaran veri kayıplarında kolayca veriyi geri kurtarabilmeniz. Bu sistem sayesinde geliştiriciler hem senkronize halde ve hem de güvenli bir şekilde çalışabiliyorlar.

Git Kullanımı​

Öncelikle Git'i kuralım.
[CODE lang="bash" title="Git Kurulum"]sudo apt install git-all[/CODE]
Sonrasında kullanıcıyı tanımlamamız gerekiyor, bunun için kısaca bir github hesabı açın ve bilgilerinizi buraya girin.
Bash:
git config --global user.name "kullanıcı_adı"
git config --global user.email "e-posta"
git init komutu ile mevcut dizininizi bir repository'e çevirebilirsiniz.
git add ile bir dosyayı staging bölgesine ekler, versiyonlanmasını beklersiniz.
git rm Dosyayı siler.
git commit ile versiyonlanma işlemini gerçekleştirirsiniz. Ek olarak -m parametresi ile yorumda bulunabilirsiniz.
git pull Uzak depoyu yerel çalışma diziniyle birleştirir ve değişiklik yapmanıza izin verir.
git push Yaptığınız değişiklikleri uzak depoya gönderir.
git branch Projenizdeki dalı listeler.
git fetch Başka bir repo'dan obje indirmenizi sağlar.
git-gc Yerel depodaki gereksiz dosyaları temizler.
git clone Bir repo'yu yerel dizininize kopyalar.
git-mv Bir dosyayı veya dizini taşımanıza ve ismini değiştirmenize yarar.
git-diff Commit'ler arasındaki farkları görmenizi sağlar.
git-log Commit günlüğünü görmenizi sağlar. (Commit geçmişi.)
git merge Bir dalı başka bir dalla birleştirir.
git-revert Yapılan bir değişikliği geri alır.
git-restore Değiştirilen bir dosyayı geri kurtarır.

Daha fazlası için kaynaklar'a bakabilirsiniz. Bu rehberi detaylıca değil sadece referans oluşturması için hazırladım. Git'in öğrenme eğrisi dik olsa da aslında o kadar da zor olmadığını kısa açıklamalarla anlatmaya çalıştım, okuduğunuz için teşekkürler.

Kaynaklar​

Bu sefer olmus kardesim.

Yeni konular

Geri
Yukarı