Kısasa Kısas Hakkındaki Düşünceleriniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hırsızlık yapan bir adamı Muhammed'e getiriyorlar. O da onun elini kesiyor. Adam ikinci kez çalınca da bu defa sol ayağı kesiliyor. Adam çalmaya devam edince, bu kez de sol kolu kesiliyor. Bir daha çalmaya devam edince bu defa da sağ ayağı kesiliyor. Adam 5. kez çalmaya devam edince(artık ne elleri, bacakları kalmamış, nasıl çalmışsa artık) bu sefer Muhammed'in emriyle sürüklenip kuyuya atılıyor ve üzerine taş, toprak atılarak öldürülüyor.
Bunu okumanızı tavsiye ederim.

5. kez malını çaldıran kişi sen olsaydın aynı şekilde konuşabilir miydin çok merak ediyorum.

Bakınız işte bu hümanik kafa yüzünden nice tecavüzcü, terörist, katil birkaç yıl yatarak hapisten çıkıp tekrar yaptığını yapmaya devam ediyor.
Hümanistik kafa değil, dünyanın suç oranının en düşük olduğu ülkelere bak, bunlar recm, kısas uygulayarak mı adaleti sağlıyor? Hayır elbette. Adaleti sağlamak için Hammurrabi yasalarına gerek yok, insanları eğiteceksin öncelikle.

Hırsızlık yapan bir adamı Muhammed'e getiriyorlar. O da onun elini kesiyor. Adam ikinci kez çalınca da bu defa sol ayağı kesiliyor. Adam çalmaya devam edince, bu kez de sol kolu kesiliyor. Bir daha çalmaya devam edince bu defa da sağ ayağı kesiliyor. Adam 5. kez çalmaya devam edince(artık ne elleri, bacakları kalmamış, nasıl çalmışsa artık) bu sefer Muhammed'in emriyle sürüklenip kuyuya atılıyor ve üzerine taş, toprak atılarak öldürülüyor.

Bu tür kısasa kısas düşünceleri kabul edenin insanlığını sorgulaması gerekiyor.
"Muhammed'e" derken hangi Muhammed ? Arkadaşınız mı, bir tanıdığınız mı ? Ben bu dediğinizden bir şey anlayamadım.

Herhangi bir dine inanmayabilirsiniz. O dinin önem verdiği değerleri sevmeyebilirsiniz. Ancak küçümseme anlamı uyandırcak şekilde kendinizce hitaplarda bulunamazsınız ve tabii ki de saygı duymalısınız.

Kastınız İslam dininin peygamberi olan Hz. Muhammed. "Hz." ifadesini koymalısınız ya da İslam dini peygamberi Muhammed diyebilirsiniz.

Not: Bu yazdıklarım konudan bağımsız ve rastgele karşıma bu mesaj çıktığı için yazılmıştır.

insanları eğiteceksin öncelikle.
Bu konuda çok haklısınız. Olaya çekirdekten başlamak lazım. Eğitimli insanlar yetiştirmek lazım. Fakat yine de suç işleyenler olacaktır. Bu durumda ceza sistemi nasıl olmalı, tartışılan konu bu.

"Muhammed'e" derken hangi Muhammed ? Arkadaşınız mı, bir tanıdığınız mı ? Ben bu dediğinizden bir şey anlayamadım.
Alttakileri yazdığına göre anlamışsın.

Herhangi bir dine inanmayabilirsiniz. O dinin önem verdiği değerleri sevmeyebilirsiniz. Ancak küçümseme anlamı uyandıracak şekilde kendinizce hitaplarda bulunamazsınız ve tabii ki de saygı duymalısınız.
Hazreti yazmak gibi bir zorunluluğum yok. Hazreti demek saygın demek. Bu bir saygısızlık da değildir.

Son olarakta demek istediğim adaleti sağlamak için Hammurrabi ve ondan uyarlanma kanunlara gerek yok. Adaleti sağlamak için daha iyi yöntemler var, insanları eğitmek, insanlara iyi bir eğitim sistemi oluşturmaktan işe başlayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı