Kısayol ve Programlardaki Kalkan İşaretini Kaldırma Rehberi - Basit ve Programsız / Windows

S.AVCI

Hectopat
Daha fazla  
Bugünkü konumda aşağıdaki resimde göründüğü gibi kısayol simgesinin 4'de 1'ini kaplayıp kötü bir görüntü oluşturan kalkan simgesini programsız bir şekilde yalnızca iki ufak kod yazarak kaldırmayı göstereceğim arkadaşlar. Benim gibi bu tarz konulara takıntılı olup iyi bir görüntü olmasını isteyen arkadaşlar için bilgilendirici olur umarım. 😊

1515.png

İlk olarak kalkan işareti bulunan kısayolumuza sağ tıklayıp en altta bulunan özellikler yazısına tıklıyoruz.

1616.png

Buraya tıkladıktan sonra karşımıza böyle bir sayfa açılacaktır. Eğer genel bölümü açılırsa üst taraftan "Kısayol" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1717.png

Bu açılan sayfada bizi ilgilendiren bölüm "Hedef:" yazan yerdir. Orada yazıyı mavi seçimden çıkarıp yazının en başına geliyoruz.
Bu şekilde görünmesi gerekiyor;

1818.png

Yapacağımız ufak işlem ise burada başlıyor. Burada programın açılış yolunun yazdığı hedef bölümünün en başına " cmd /c " yazıp en altta bulunan "Uygula" seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonrasında "Tamam" seçeneğine basıyoruz ve özellikler bölümü kapanıyor.
Bunun için aşağıdaki birinci, ikinci ve üçüncü adımları sırasıyla uygulayabilirsiniz.

1919.png

Bununla birlikte yapacağımız işlemler sonlandı ve böylece kısayolumuzun üzerindeki kötü görüntü oluşturan kalkan işaretini kolayca kaldırmış olduk.
Kısayolun yeni görüntüsü bu şekilde olacaktır;

2020.png

Konuyu buraya kadar okuyup anlatılanları uyguladıysanız eğer kalkan işaretinin kalkacağına garanti verebilirim. Şunu belirtmeliyim ki konuyu hiç bilgisayar bilgisi olmayan birinin bile anlayıp yapabilmesi için uzun tuttum ve en ufak ayrıntısına kadar anlatmaya çalıştım. Eksik kaldığım yada tam açıklayamadığım bir yer olduysa affola.
Bu rehberi hazırlamam saatlerimi aldı. Bu nedenle eğer benden habersiz copy paste yapan olursa hakkımı helal etmem. Şimdi diyeceksiniz kim çalacak? Merak etmeyin öyle insanlar var ki hemen alıp kendi sitelerinde paylaşabiliyorlar (Resimlere fligan koymayı unuttum maalesef ki 🙁). Bu yüzden öyle diyorum. Umarım bu dediğim ile yanlış anlaşılmam.
Eğer yapmakta zorlanan olursa yazabilirler yardımcı olurum. Buradan sorunun çözümünde büyük katkısı olan @acv'a teşekkürlerimi sunuyorum. Çözümden herkesin rahatlıkla yararlanabilmesi için böyle bir konu açtığımı da belirtmek isterim. Okuduğunuz için teşekkür ediyorum.
Herkese iyi sosyaller. 😊

Not: Bu işlemler Windows 7/8/10'da çalışmaktadır ve programın çalışmasına kesinlikle olumsuz bir etkisi olmamaktadır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende işe yaradı ama kısayolu değiştirdi komut istemi kısayolu gibi bir şey yaptı. Program açılmadan önce komut istemi göz kırpıyor sonra program açılıyor. Bunun bir çözümü var mı?

Geri
Yukarı