Kişisel bilgilerimi ele geçiren birini kaç ay sonra şikayet edebilirim?

Kanka açıkçası uğraşmak istiyorsan uğraş ama zaten ergenin teki bir para cezası ile akıllanır ama öyle hapistir falan almaz 18 yaşına gelene kadar atı alan bağdati geçer senin elindeki kayıtlar PC çökünce gider :D
Sadece para cezası alır dediniz ama suç işlediği için gelecekte memur olması engellenmiyor mu? Bilmediğimden soruyorum.

Bildiğim kadarıyla bunlar çok dikkate alınmıyor zaten buna hapis yazmazlar büyük olsa da para cezası ile yırtar bir şekilde hapisten yırtar.

Hayır dostum öncelikle ceza alması için 18 değl 12 yaşını doldurmalı ve ayrıca bu suç kişisel verilerin paylaşılması suçu ha bir de devlete ait olan mernis datayı kullanmak bunlar basit suçlar değil.

Kanka açıkçası uğraşmak istiyorsan uğraş ama zaten ergenin teki bir para cezası ile akıllanır ama öyle hapistir falan almaz 18 yaşına gelene kadar atı alan bağdati geçer senin elindeki kayıtlar PC çökünce gider :D
12 yaşından küçük ise hiçbir şekilde ceza almaz fakat eğer bir zarar doğmuşsa 12 yaşından küçük kişinin velisine karşı özel hukuk davası açılarak tazmini istenebilir.
12-15 yaş(15 yaş dahil) arasında kişi ise, olayda suçun niteliğini algılama yeteneği olup olmadığına bakılır. Özel hukuk bakımından tazminat hakları saklıdır.
15 yaş üzerinde ise kişinin suçun konusunu algılama yeteneği aksi kanıtlanana kadar var kabul edilerek indirimli halde cezalandırılır.
Küçük deyip geçmeyin 18 yaşından küçük olsa dahi ceza alır.

Sadece para cezası alır dediniz ama suç işlediği için gelecekte memur olması engellenmiyor mu? Bilmediğimden soruyorum.
Sicile işler asker memur polis olamaz
Özel sektörde de çok iş bulamaz çünkü özel sektörde sicil varsa ne olduğu önemli değil

Kanka açıkçası uğraşmak istiyorsan uğraş ama zaten ergenin teki bir para cezası ile akıllanır ama öyle hapistir falan almaz 18 yaşına gelene kadar ATI alan Bağdat'i geçer senin elindeki kayıtlar PC çökünce gider :D

Niye 18 yaşına kadar ceza almasın ıslah evi diye bir şey var.

Hayır dostum öncelikle ceza alması için 18 değl 12 yaşını doldurmalı ve ayrıca bu suç kişisel verilerin paylaşılması suçu ha bir de devlete ait olan mernis datayı kullanmak bunlar basit suçlar değil.
Yani basit birşey değil ama internette geziyor işte insanlar o kadar ciddiye almıyor kaç kişi anlattı ama düzeltme yok belki şuan bile bilmiyoruz 2022 datalar sızdı çünkü öyle bir haber çıktı kaç mülteci geldi kaçı vatandaş oldu falan

Niye 18 yaşına kadar ceza almasın ıslah evi diye bir şey var.
Islah evine kadar gitmez olay belki ama neyse

16 yaşında beyni yerine başka bir yeri ile düşünen biri
yüzünden ne konuştuk be

Hocam daha detaylı bilgi verir misin bilgisayarına girerek bilgilerini çaldıysa bilişim sistemleri suçu, başka yollardan yaydı ise kişisel verilerin hukuka aykırı elde edilmesi ve açıklanması suçunu oluşturur. Her iki suç da şikayete tabii olmadığından dolayı 6 aylık şikayet süresi geçerli değildir fakat genel süre olan 8 yıllık süreye tabidir.

Benim bilgilerimi çalmadı başkalarının bilgisini çalıp çalmadığınıda bilmiyorum sadece bu ğanel işleri ile uğraştığını biliyorum ve benim bunu en kaç ay içinde şikayet etmem gerek?

Benim bilgilerimi çalmadı başkalarının bilgisini çalıp çalmadığınıda bilmiyorum sadece bu ğanel işleri ile uğraştığını biliyorum ve benim bunu en kaç ay içinde şikayet etmem gerek?
Hocam bilişim sistemlerine yasa dışı giriyorsa zaten bu suç şikayete bağlı olmadığından dolayı süreye de bağlı değil (8 yıllık genel zamanaşımı süresi var sadece)
Hem sisteme yasa dışı girip hem de bilgi çalıyorsa 2 ayrı suç oluşturur(ikinci suç kişisel verilerin yasa dışı ele geçirilmesi ve açıklanması suçu) ikisi de şikayete bağlı değil bu yüzden 8 yıl hariç herhangi bir şikayet süresi yok.

Suçun işlendiğini öğrendiğin andan itibaren 6 ay içinde şikayet etmelisin emin ol 12 yaşından büyükse ceza alır ceza indirimi falan çıksa da siciline işler hayatında her zaman zorluk çeker.

Hocam bilişim sistemlerine yasa dışı giriyorsa zaten bu suç şikayete bağlı olmadığından dolayı süreye de bağlı değil (8 yıllık genel zamanaşımı süresi var sadece)
Hem sisteme yasa dışı girip hem de bilgi çalıyorsa 2 ayrı suç oluşturur(ikinci suç kişisel verilerin yasa dışı ele geçirilmesi ve açıklanması suçu) ikisi de şikayete bağlı değil bu yüzden 8 yıl hariç herhangi bir şikayet süresi yok.

Hayır şikayete bağlı suç olsa da bu kişisel bilgilere erişim suçunun şikayet süresi 6 aydır.

Yeni konular

Geri
Yukarı