Kişisel bilgilerimi ele geçiren birini kaç ay sonra şikayet edebilirim?

Suçun işlendiğini öğrendiğin andan itibaren 6 ay içinde şikayet etmelisin emin ol 12 yaşından büyükse ceza alır ceza indirimi falan çıksa da siciline işler hayatında her zaman zorluk çeker.

Hayır şikayete bağlı suç olsa da bu kişisel bilgilere erişim suçunun şikayet.

Suçun işlendiğini öğrendiğin andan itibaren 6 ay içinde şikayet etmelisin emin ol 12 yaşından büyükse ceza alır ceza indirimi falan çıksa da siciline işler hayatında her zaman zorluk çeker.

Hayır şikayete bağlı suç olsa da bu kişisel bilgilere erişim suçunun şikayet süresi 6 aydır.

Yani ben 7 ay sonra şikayetçi olmak istersem olamıyor muyum? Ayrıca yaşı 14 veya 15 galiba.

Hayır şikayete bağlı suç olsa da bu kişisel bilgilere erişim suçunun şikayet süresi 6 aydır.
Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu, şikayete tabi suçlar kategorisinde değildir. Bu nedenle, suçun soruşturulması için müşteki tarafından şikayet başvurusu yapılması da gerekmez. Herhangi bir şekilde suçun işlendiği öğrenildiğinde, savcılık tarafından kendiliğinden soruşturma başlatılmalıdır.

Suçun dava zamanaşımı süresi 8 yıl olup, suça dair soruşturma yapılabilmesi için suçun işlendiği tarihten itibaren 8 yıl geçmeden işlenen suç savcılığa bildirilmelidir. Aksi takdirde, dava zamanaşımı süresi dolacağından suç ile ilgili soruşturma yapılamayacaktır.

Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu, şikayete tabi suçlar kategorisinde değildir. Bu nedenle, suçun soruşturulması için müşteki tarafından şikayet başvurusu yapılması da gerekmez. Herhangi bir şekilde suçun işlendiği öğrenildiğinde, savcılık tarafından kendiliğinden soruşturma başlatılmalıdır.

Suçun dava zamanaşımı süresi 8 yıl olup, suça dair soruşturma yapılabilmesi için suçun işlendiği tarihten itibaren 8 yıl geçmeden işlenen suç savcılığa bildirilmelidir. Aksi takdirde, dava zamanaşımı süresi dolacağından suç ile ilgili soruşturma yapılamayacaktır.

İnsanların bilgilerini ele geçirdimi bilmiyorum sadece bu panel işleri ile uğraştığını biliyorum.

Peki diyelim ki ceza aldı bilgisayarına el koyarlar mı?

İnsanların bilgilerini ele geçirdimi bilmiyorum sadece bu panel işleri ile uğraştığını biliyorum.

Verileri ele geçirmemiş olsa dahi başka bir suçun konusunu oluşturur.

Bilişim Sistemine Girme Suçu​

TCK Madde 243​

(1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.

(2) Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.

(3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(4) (Ek: 24/3/2016-6698/30 md.) Bir bilişim sisteminin kendi içinde veya bilişim sistemleri arasında gerçekleşen veri nakillerini, sisteme girmeksizin teknik araçlarla hukuka aykırı olarak izleyen kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Suçun işlenmesinde bizzat kullanılan eşya müsadere edilebilir.
Suçun işlenmesine tahsis edilen eşya müsadere edilebilir.
Suçtan elde edilen eşya müsaade edilebilir.

Şimdi benim kafam karıştı siz 6ay diyorsunuz başkası 8 yıl diyor.

Bilgisayarına değil de hard diske el koyulur kanıt olarak ayrıca bence aileside el koyar.

Bana güvenin sadece öğrendiğiniz andan itibaren 6 ayınız var isterseniz bir avukata da danışabilirsiniz.

Hocam bakın benim mesajımı okumadığınız için kafanız karışıyor.
Şikayete bağlı bir suç olsaydı olayın öğrenildi andan itibaren 6 ay içinde şikayet edilmesi gerekirdi fakat olaydaki kişisel verilerin hukuka aykırı elde edilmesi veya bilişim sistemlerine girme suçu, şikayete bağlı suçlar olmadığından 6 ay gibi bir süre öngörülmez fakat bu sonsuz süre içinde şikayet edilebileceği anlamına da gelmez olaydan itibaren 12 yıllık bir genel zamanaşımı süresine tabidir işin özeti bu.

Bilgisayarına değil de hard diske el koyulur kanıt olarak ayrıca bence aileside el koyar.

Bana güvenin sadece öğrendiğiniz andan itibaren 6 ayınız var isterseniz bir avukata da danışabilirsiniz.
Neden 6 ay olsun olaydaki hangi suç şikayete tabi ki şikayete tabi suçlara özgü olan 6 aylık süreye tabi olsun?

Geri
Yukarı