Kişisel gelişim için öneriler

Kanka senin ilacın bende. Şimdi, önce elindeki seçeneklere bak maddi durum nasıl onu gözden geçir. Misal diyelim "kick boks" yapacaksın bunun eldiveni var lisans parası var spor salonu aidatı var, seans parası var. Eğer bunları karşılayacak kadar güç varsa ferdi sporlara yönel. Param yok ya da harcamak istemiyorum diyorsan arkadaşın ile bisiklet sür, yürüyüş yap. İnternetten daha fazla araştır ki fikir sahibi olasın. Kolay gelsin!

Merhaba, öncelikle teşekkür ederim yorumunuz için. Maddi durum benim için sorun değil, ben basketbol oynamayı çok seviyorum ama futbol ile ilgileniyorum. Futbolun kursuna gittim ama içimde basketbol sevdası var benim. Onun içinde Kocaeli'nde kurs yok. Mecbur futbol ile ilgileniyorum ama bir kurs gördüğüm anda hemen yazılacağım. Tekrar teşekkürler. :)
Bu arada boyum kısa demişsin boyun kaç.

Bunda tam net bir sayı söyleyemiyorum. Bazen ölçülüyorum 1.57 bazen ölçüyorum 1.50 açıkçası durumdan şikayetçiyim biri boyun kaç diye sorarsa 1.57 ya da 1.50 olması lazım diye söylerim falan vs. boyum bunların arasında. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. :)
Spor konusunda ben bugün spor yapmazsam benim yerime kim yapacak sorusunu getir. Kendini gaza getirmeyi öğrenmen lazım.

Bunu hiç denememiştim, çok teşekkür ederim. :)

Merhaba, öncelikle teşekkür ederim yorumunuz için. Maddi durum benim için sorun değil, ben basketbol oynamayı çok seviyorum ama futbol ile ilgileniyorum. Futbolun kursuna gittim ama içimde basketbol sevdası var benim. Onun içinde Kocaeli'nde kurs yok. Mecbur futbol ile ilgileniyorum ama bir kurs gördüğüm anda hemen yazılacağım. Tekrar teşekkürler. :)
Yani kısaca kendi ilgi alanlarını bul, kendinini spor yaparak geliştir. (kendi yaşına ve vücuduna uygun olarak) Bunlar seni gerçekten geliştirir.

Kitap okumaya ve spor yapmaya alış şimdiden, bol bol oku/araştır, sorgula. İngilizce öğren, altyazılı yabancı dizi-filmler izle.
Yorumunuz için çok teşekkürler, dediklerinizi deneyeceğim umarım fayda sağlar. :)
Yani kısaca kendi ilgi alanlarını bul, kendinini spor yaparak geliştir. (kendi yaşına ve vücuduna uygun olarak) Bunlar seni gerçekten geliştirir.
Teşekkür ederim, deneyeceğim. :)

İnsan psikolojisini araştır, Beyhan Budak izle. Bu sayede de kendi iç dünyanda yaşadığın sorunlara daha kolay çözümler bulabilirsin.
Disiplin ve irade kazanmaya ne kadar erken başlarsan senin için o kadar iyi olur. Ertelemek, salmak, vaz geçmek insanların çok muzdarip olduğu ve başarılı/başarısız insan ayrımının tam kırılma noktasıdır.
Kitap oku ve kelime hazneni geliştir. Bir yerde konuşma yapılırken kullandığınız kelimeler insanların size olan bakış açısını değiştirir. Aynı şekilde diksiyon da çok önemli. Kitap okurken -yor gibi kelime sonlarını zihninden de olsa bastırarak oku. Böylece diksiyonun günden güne gelişecektir.
Evrensel ol. Dünyada ne yaşanıyor, insanlar nelerle ilgileniyor, kimler nasıl yaşıyor veya nasıl zorluklar çekiyor öğren. Sadece çevrenle sınırlı kalma
Kendine bir hobi ve ilgi alanı bul. Bu tarih olabilir, teknoloji olabilir bilim olabilir sanat olabilir önemli değil. Bir konunun her şeyini, her şeyin bir şeyini bil. İnsanların "Bu, bu konularda çok bilgili ona soralım" demesine neden ver.
Dil öğren. İngilizce'yi ne kadar erken belirli seviyelere getirirsen o kadar iyi. 2.Yabancı dil de sana kalmış.
Tüm günün PC'de oyun oynayarak geçmesin. Yukarıdaki maddelere dikkat ettikçe zaten bilgisayar oyunlarından uzaklaşacaksın ancak, derslerini de aksatma. Dersleri, Matematiği, Feni bir zorunluluk değil, bilim olarak gör.

Bunda tam net bir sayı söyleyemiyorum. Bazen ölçülüyorum 1.57 bazen ölçüyorum 1.50 açıkçası durumdan şikayetçiyim biri boyun kaç diye sorarsa 1.57 ya da 1.50 olması lazım diye söylerim falan vs. boyum bunların arasında. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. :)

Bunu hiç denememiştim, çok teşekkür ederim. :)

Uzarsın daha ben egenliğe arkadaşlarımdan geç girdim 14 yaşımı geçtikten sonra ve hızlı bir uzayış yaşadım hala uzuyorum. Sende ergenliğe girdikten sonra direk spora başla ve sağlıklı beslen. 15 cm uzayacağına 20 25 uzarsın mesela bu bir örnek.

Uzarsın daha ben egenliğe arkadaşlarımdan geç girdim 14 yaşımı geçtikten sonra ve hızlı bir uzayış yaşadım hala uzuyorum. Sende ergenliğe girdikten sonra direk spora başla ve sağlıklı beslen. 15 cm uzayacağına 20 25 uzarsın mesela bu bir örnek.
Hocam en önemli faktör olan genetiği yazmamışsınız. Aileniz 1.70 boyunda ise 1.90 olmayı beklemeyin sizde ailenize yakın olacaksınız.

İnsan psikolojisini araştır, beyhan budak izle. Bu sayede de kendi iç dünyanda yaşadığın sorunlara daha kolay çözümler bulabilirsin.
Disiplin ve irade kazanmaya ne kadar erken başlarsan senin için o kadar iyi olur. Ertelemek, salmak, vaz geçmek insanların çok muzdarip olduğu ve başarılı/başarısız insan ayrımının tam kırılma noktasıdır.
Kitap oku ve kelime hazneni geliştir. Bir yerde konuşma yapılırken kullandığınız kelimeler insanların size olan bakış açısını değiştirir. Aynı şekilde diksiyon da çok önemli. Kitap okurken -yor gibi kelime sonlarını zihninden de olsa bastırarak oku. Böylece diksiyonun günden güne gelişecektir.
Evrensel ol. Dünyada ne yaşanıyor, insanlar nelerle ilgileniyor, kimler nasıl yaşıyor veya nasıl zorluklar çekiyor öğren. Sadece çevrenle sınırlı kalma.
Kendine bir hobi ve ilgi alanı bul. Bu tarih olabilir, teknoloji olabilir bilim olabilir sanat olabilir önemli değil. Bir konunun her şeyini, her şeyin bir şeyini bil. İnsanların "bu, bu konularda çok bilgili ona soralım" demesine neden ver.
Dil öğren. İngilizce'yi ne kadar erken belirli seviyelere getirirsen o kadar iyi. 2.yabancı dil de sana kalmış.
Tüm günün PC'de oyun oynayarak geçmesin. Yukarıdaki maddelere dikkat ettikçe zaten bilgisayar oyunlarından uzaklaşacaksın ancak, derslerini de aksatma. Dersleri, matematiği, feni bir zorunluluk değil, bilim olarak gör.

Merhaba, öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. Yazdıklarınız bende bir merak uyandırmadı değil. :D Deneyeceğim, tekrar çok ama çok teşekkürler.

Düşününce mantıklı geldi, çok teşekkürler.
Hocam en önemli faktör olan genetiği yazmamışsınız. Aileniz 1.70 boyunda ise 1.90 olmayı beklemeyin sizde ailenize yakın olacaksınız.

Evet, babamın boyu 1.65 annemin boyu 1.60. 1.90 boyumun olmasını istiyorum ama imkansız gibi bir şey. :(

Senden 2 yaş büyüğüm, tavsiye vermem çok doğru olmayacak ama 2 kelam edeceğim. Bu hayatta çok inatçı olmayacaksın, keyfini çıkaracaksın. Benim tanıdığım bir nine vardı. Hayatı boyunca hiçbir şey yapmamış, sırf zengin olayım diye. Her şeyinden kısıp kısıp para biriktirmiş. Yaptı da n'oldu? Altın kaplamalı mezar mı? Hadi altın kaplamalı olsa ne olacak? Önemi yok.

Yok kastır, kickbokstır bunlar kendini tatmin etme şeyine geçiyor bir süre sonra. Sporcu arkadaşlara bir lafım yok fakat diğer kısmı kendini tatmin etmek için yapıyor, adım gibi eminim. Tamam eyvallah, sağlıklı kalmak önemlidir. Sporcu olanlara da lafım yok, asıl lafım o arada kalan kesime. Bu dediğim sadece bir konu için değil, her konu için. Sadece örnek vermiş oldum, bodyciler seri kızgın atacak biliyorum ama bu döngü her dalda var hayatın. O yüzden hayatta hiçbir zaman bir yere bağlı kalma.

"Sonda, hiçbir şey önemli değil."

NOT: Biraz da inanç meselesi, mesela ben ölümden sonraki hayata inanmadığım için böyle düşünüyorum. Müslüman biri farklı düşünür. Agnostik biri farklı düşünür. Bilmem ne olan biri farklı düşünür. Aslında kendini geliştirmenin birincil yolu inançtır. Bunu yazarken fark ettim.

Geri
Yukarı