Kişisel Verilerin Spotify ve Youtube Arasındaki Paylaşımı

Mersinli33

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar bugün Spotify'da birkaç müzik dinledim ve sonra istediğim bazı müzikleri bulamayınca Youtube'dan açıp dinledim ve gördüm ki sağda, önerilen videolarda Spotify'da dinlemiş olduğum müziklere benzer hatta aynı sanatçının müziklerini gördüm. Açıkçası bu nasıl oluyor merak ediyorum. Spotify'da çerezler kapalı. Google Chrome'da ise tarayıcıdan her çıktığımda geride kalan geçmiş vb. şeyleri silen eklenti kullanıyorum. Google hesabımda gizlilik ile ilgili bütün ince ayarları yaptım. Fakat kişisel verilerim neden bu şekilde karşıma çıkıyor anlamış değilim.

Google'ın reklam servisini sağladığı her hangi bir sitede Google size, siz Google'da veya Google'ın sahip olduğu bir platformda (örn: Youtube) ne aratırsanız onu sunar.

Siz Youtube'da müzik aramışsınız, Google da size aradığınız müzikle birlikte Spotify'ın reklamını yapmış. Burada bir sorun yok.

Google'ın sizi dinlemesi, kameranızı kullanması vs. tamamiyle hikaye. Google sizin her arattığınızı normal olarak depolar ve arattığınız şeylere göre reklamlar sunar.

Google'ın sizi dinlemesi, kameranızı kullanması vs. tamamiyle hikaye.
Bu videoda her şey açıkça belli oluyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Google'ın reklam servisini sağladığı her hangi bir sitede Google size, siz Google'da veya Google'ın sahip olduğu bir platformda (örn: Youtube) ne aratırsanız onu sunar.

Siz Youtube'da müzik aramışsınız, Google da size aradığınız müzikle birlikte Spotify'ın reklamını yapmış. Burada bir sorun yok.

Google'ın sizi dinlemesi, kameranızı kullanması vs. tamamiyle hikaye. Google sizin her arattığınızı normal olarak depolar ve arattığınız şeylere göre reklamlar sunar.
Örnek verecek olursam:

Mesela ben Spotify üzerinden pop müzik dinledim. Sonra Youtube'a girip herhangi bir rap müzik açtım. Rap müziği dinlerken Youtube pop müzik önerisi yapıyor. Nedense Spotify üzerinden dinlediğim pop müziklere çok benzeyenlerden hemde. Youtube ve Google algoritmasını pop ile rap arasındaki farkı anlayabileceğini düşünüyorum.

Ayrıca bilgisayara mikrofon takılı değil. Takılı olsa bile "bugünde şunu dinleyeyim" diye kendi kendime konuşmuyorum zaten.

Bu konuyu bende çok merak ediyorum! Kimi zaman Google'ın mikrofonları kullandığını düşünüyorum.

Artık kameraları bantlamanın ilerki yıllarda pek de garipsenmeyeceğini düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı