Kişisel web siteme admin paneli nasıl ekleyebilirim?

larella

Femtopat
Merhabalar, kişisel web siteme admin paneli eklemek istiyorum fakat bağlantıyı nasıl kuracağımı bilmiyorum. Yardımcı olabilecek olan var mı acaba?

Bu basit bir iş değil. İşin içine veritabanı bağlantısı, ve PHP/ASPX/JS giriyor. Karmaşık bir durum alıyor.

İnternette admin panel tasarımları var, fakat HTML olarak. Oradan tüm kaynak dosyaları alıp sunucuya atmalı, tüm sayfaları düzenlemeli, veri tabanı oluşturup tüm veriler girilmeli, sitenin ana sayfasında olan tüm veriler silinip veri tabanından gelen dinamik verileri ekrana yazdırmalı, yönetici panelinde de bunları görüntüleme, değiştirme, silme fonksiyonları eklenmeli.

Aslında zor gözüken, basit bir kullanıcının 1-2 ayda, profesyonel birinin 1 haftada bitirebileceği bir iş. Tavsiyem, WordPress gibi hazır script kullanın. Sadece temaya para verirsiniz, olur biter.

Bu basit bir iş değil. İşin içine veritabanı bağlantısı, ve PHP/ASPX/JS giriyor. Karmaşık bir durum alıyor.

İnternette admin panel tasarımları var, fakat HTML olarak. Oradan tüm kaynak dosyaları alıp sunucuya atmalı, tüm sayfaları düzenlemeli, veri tabanı oluşturup tüm veriler girilmeli, sitenin ana sayfasında olan tüm veriler silinip veri tabanından gelen dinamik verileri ekrana yazdırmalı, yönetici panelinde de bunları görüntüleme, değiştirme, silme fonksiyonları eklenmeli.

Aslında zor gözüken, basit bir kullanıcının 1-2 ayda, profesyonel birinin 1 haftada bitirebileceği bir iş. Tavsiyem, WordPress gibi hazır script kullanın. Sadece temaya para verirsiniz, olur biter.
aslına bakarsanız amacım zaten profesyonelleşmek bu yüzden 1-2 ay da sürse bunu başarmak istiyorum bunun yanı sıra anlamadığım noktalardan biri de şu veritabanından dinamik veri nasıl oluşturulur

İlk önce dinamik ve statik nedir onu anlatayım. Dinamik değişken demektir. Statik ise sabit.

Veri tabanında da sen veri tabanı oluşturup, tablo yapıp o tabloya bilgiler girdiğin zaman, o bilgiler saklanır.

PHP gibi diller, MySQL gibi programlama dilleri ile ortak çalışarak, bu veri tabanı işlemlerini yapmayı sağlar. Veri çekme, silme, değiştirme gibi

Hangi dilde yazmayı planlıyorsun paneli?

Burada mesajlaşma kısmı yok mu, bu şekilde mi iletişim kuruluyor? Sadece yazacağım da sorunun altını doldurmak istemedim doğrusu.
İlk önce dinamik ve statik nedir onu anlatayım. Dinamik değişken demektir. Statik ise sabit.

Veri tabanında da sen veri tabanı oluşturup, tablo yapıp o tabloya bilgiler girdiğin zaman, o bilgiler saklanır.

PHP gibi diller, MySQL gibi programlama dilleri ile ortak çalışarak, bu veri tabanı işlemlerini yapmayı sağlar. Veri çekme, silme, değiştirme gibi

Hangi dilde yazmayı planlıyorsun paneli?

Burada mesajlaşma kısmı yok mu, bu şekilde mi iletişim kuruluyor? Sadece yazacağım da sorunun altını doldurmak istemedim doğrusu.
Burası forum, önemli olan yazmak, fikir paylaşmak. Belki senin gibi, belki liseli Web Tasarım öğrencisi gelip bu konuyu okuyacak, bir fikir elde edecek.

Ve maalesef, ÖM sistemi kapalı.

Burası forum, önemli olan yazmak, fikir paylaşmak. Belki senin gibi, belki liseli web tasarım öğrencisi gelip bu konuyu okuyacak, bir fikir elde edecek.

Ve maalesef, öm sistemi kapalı.

Tamam problem değil o halde. Buradan yazayım ben PHP dersi almıştım zaten Udemy'den pdo bölümünü de izledim fakat anlamadığım nokta şu oldu; web sitemin içeriğini de mi veritabanına geçirmem gerekiyor yoksa sadece admin paneli için mi veritabanı oluşturmalıyım. Ve SQL server kullandım daha önce ama MySQL ile mi yapmalıyım? Açıkçası bunların hiçbirine çözüm bulamadım ben. İnternetteki video ve kaynaklar genelde e-ticaret sitesi örneği üzerinde yapılmış hazır script parçalama yolu ile eklenmiş buraya kadar ok ama sonrasında veritabanı ve localhost alanında ne yapacağımı bilmiyorum

Evet, web sitenin tüm içeriğini, ayni şekilde, elle (ya da tercihen kopyala, yapıştır. Elle demek, otomatik olarak tüm veriyi atamıyorsun, manuel olarak elle girmen gerekli veriyi) veri tabanından veri tabanı oluşturup, gerekli farklı tabloları oluşturup buna göre verileri girmen gerekli.

Ama veri tabanı oluşturmak basit değil. Her aşaması planlı olmak zorunda. Çünkü "Primary Key" gibi bazı veriler çok önemli.

İlk önce planlama yapıp, sonradan icraate dökmek lazım.

Web siteniz hazır değilse, yani kendiniz yaptıysanız admin paneli kısmında bir profesyonelden yardım almanız daha mantıklı olacaktır. Profesyonel olmak istiyorsanız basit bir admin paneli iş görmez, komplike ve iyi bir panel yapmak ise zor ve karmaşık bir süreç, başlı başına sadece tasarımı bile uğraştırıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı