Kısıtlı TP-Link Archer C5v AC1200 modemde Firmware güncellemek

ayazcag

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, Türk Telekom'un bana ücretsiz tanımlamış olduğu TP-Link Archer C5v AC1200 marka model Modem'i kullanmaktayım. Bir şekilde root yetkisini elde ettim. Fakat Firmware güncellemeye kalktığımda sistem kabul etmiyor. Ben yanlış dosya da seçiyor olabilirim, doğrusunu atabilecek olan varsa onu da denerim de diğer bir ihtimal güncellemeler için TT bu modemi kısıtlamış, ben bu kısıtlamayı telnet üzerinden kaldırabilir miyim? Eğer öyle bir imkan var ise nasıl yapabilirim birisi yardımcı olursa çok makbule geçer, teşekkürler ve de iyi Sosyal'ler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle dosyasını indirirken versiyonuna bakman gerekiyor V4 gibi ya da V2 gibi. Firmware öyle bakılıyor. Kısıtlı olduğunu da zannetmiyorum. Versiyonuna modemin alt tarafından ya da arka tarafından bakabilirsin. İnternet olmadan DSL kablosunu çıkararak modeme Ethernet ile giriş yap öyle dene.

Öncelikle dosyasını indirirken versiyonuna bakman gerekiyor V4 gibi ya da V2 gibi. Firmware öyle bakılıyor. Kısıtlı olduğunu da zannetmiyorum. Versiyonuna modemin alt tarafından ya da arka tarafından bakabilirsin.
Normalde admin olarak giriş yaptığında bile Yazılım güncelleme yeri yoktu. Root yetkisini alınca açıldı fakat hiçbir firmware kabul etmiyor bu arada modemin arkasında V1 mi V4 mü yazmıyor nasıl öğreneceğim ben bunu? Hadi öğrendim diyelim dosyayı seçiyorum arayüzden hiçbir dosyayı kabul etmiyor, nasıl güncelleyeceğim peki?

Dediğim gibi sistem DSL yani telefon kablosuyla internete bağlı tabii bağlıyken izin vermeyebilir. Sen o kabloyu telefon kablosunu çıkar modemden modeme sadece IP adresini yazarak yani 192.168.1.2 gibi hangi rakamsa onunla giriş yap. İnternet olmadığından bağlantı sağlayamayacak muhtemelen kabul eder dosyayı. Ama versiyon çok önemli muhakkak öğren versiyonu. Arkasında yazmıyorsa altına bak.

Dediğim gibi sistem DSL yani telefon kablosuyla internete bağlı tabii bağlıyken izin vermeyebilir. Sen o kabloyu telefon kablosunu çıkar modemden modeme sadece IP adresini yazarak yani 192.168.1.2 gibi hangi rakamsa onunla giriş yap. İnternet olmadığından bağlantı sağlayamayacak muhtemelen kabul eder dosyayı. Ama versiyon çok önemli muhakkak öğren versiyonu. Arkasında yazmıyorsa altına bak.
TT version yazısını da kaldırmış galiba :) Tp linke mail attım version’u öğrenmek için. Dediğin yöntemi deneyeceğim. Sonuca göre oldu veya olmadı diye bilgilendirme yaparım şimdiden eyvallah kral sağolasın.

Merhabalar, Türk Telekom'un bana ücretsiz tanımlamış olduğu TP-Link Archer C5v AC1200 marka model Modem'i kullanmaktayım. Bir şekilde root yetkisini elde ettim. Fakat Firmware güncellemeye kalktığımda sistem kabul etmiyor. Ben yanlış dosya da seçiyor olabilirim, doğrusunu atabilecek olan varsa onu da denerim de diğer bir ihtimal güncellemeler için TT bu modemi kısıtlamış, ben bu kısıtlamayı telnet üzerinden kaldırabilir miyim? Eğer öyle bir imkan var ise nasıl yapabilirim birisi yardımcı olursa çok makbule geçer, teşekkürler ve de iyi Sosyal'ler.
hocam root yetkisini nasıl elde ettiniz?

@ÇAĞATAY TORUN Hocam, önceki yorumları okuyup nasıl root yetkisini elde ettiğimi merak etmiş arkadaş yanlış anlaşılma olmasın.

@rhythmmm Kral öncelikle linux işletim sistemine sahip bir cihaz bulmalısın, sanal makineyede kurabilirsin. Sonra o işletim sistemine Python 3 yazılımını kurmalısın. Sonra modeminin arayüzündeki backup & restore sekmesinden .bin uzantılı dosyayı bilgisayarına kaydedip linux tabanlı işletim sistemine aktarmalısın. Linuxda kurduğun python 3 yazılımını da kullanarak .bin uzantılı dosyayı .xml uzantısına dönüştürmen gerekiyor. Bununla ilgili youtubeda tonla video var izleyebilirsin. Sonra notepad++ yardımıyla .xml uzantılı dosyayı açıp ctrl + f yardımıyla root diye aratıyorsun, root olan 1 tane satır var zaten onu buluyor hemen üstündeki satırda da tam olarak ne yazdığını hatırlamıyorum (ama tahminimce root yetkisinini aktif et’in ingilizcesiydi) enable=0 yazıyordu, =1 olarak değiştirip kaydettim. Sonra aynı işlemleri tersine uygulayıp bu seferde .xml olan dosyayı .bin’e çevirip modem arayüzündeki backup kısmından bu sefer indirmeyip Load seçeneğinden yeni olan .bin dosyasını seçip yükledim. Yükleme işlemi %100 olunca arayüze giriş ekranı geldi root ve şifreni yazınca girebiliyorsun. Herkesin modemindeki şifre farklı ben nasıl öğreneceğim diyorsan ctrl + f yaptığımız yerde enable=1 yaptım dedimya 2-3 satır aşağısında zaten username = root ve password = XXXXXXX yazıyor. Dilersen ordan değiştir ben bir sıkıntı olmasın diye paswordun karşısındakini kopyalayıp önce arayüze giriş yaptım sonra yönetim kısmından parolayı değiştir dedim. Bu kadar çabaya değer mi diyorsan kişiden kişiye değişir. Bence değmez sadece DNS değiştirebildim onuda kendi bilgisayarımdan yapıyordum zaten. İpv6 açıldı ama kullanıma hazır değil diyor. Birçok Kısıtlı özellik daha açılmıştı ama tam hatırlamıyorum bana göre önemsiz şeylerdi. Ve yazılım güncelleme şeçeneği açıldı doğru yazılımı bulursan kabul eder diyorlar ama ben tplinkin kendi yazılımını seçtiğim halde kabul etmiyordu.
Gidip kendime yeni Router aldım. Ama birşey değişmedi :) İnternet kötü olunca garibim Router napsın. Neyse kral kolay gelsin inş yaparsın diyelim. İşine yararsa ne mutlu bana.

Geri
Yukarı