Çözüldü Kişiye özel Linux distro dağıtımı nasıl bulunur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

277726

Hectopat
Makaleler
4
Forumda aşırı derecede Linux dağıtımı önerisi isteniyor ve genellikle sisteminin kötü ya da iyi olmasına ve yeni başlayanlar için öneri yapılıyor.
Mesela ben yeni başladığımda bana da forumda herkes Mint önerdi. İndirip denediğimde yazıların kayması harici çok önemli bir problemle karşılaşmadım.

Tabii ki ben Mint'den sıkılıp Manjaro yükledim ve çok beğendim. Bazı küçük hataları çözmeye çalıştım ama tam anlamıyla bir yardım bulamadım. Sanırım Manjaro benim donanımım ile gerçekten çok iyi çalışıyor diyebilirim çünkü ilk başta yüklediğim gibi sistem rahatlıkla NVIDIA driver bulup yüklemişti.

Benim istediğim forumda Linux başlayan arkadaşlarımız için akıllarında olan soruyu çözmek. Mesela ben Linux ile daha öncesinde tanışmışlığım var ve bilgisayar programcılığı okuduğum için az çok bilgisayardan anlıyorum ama Linux tam anlamıyla kullanmadığım için biraz da olsa zorlandım. Şimdi de farklı distroları tercih edesim geliyor ve nedense içinden çıkılmaz bir hal aldı.

En yüksek yardımı Ubuntu da alınabildiğini söylüyorlar ama Ubuntu'yu açıkçası hiç sevmiyorum. Zaten yüklemede de başarılı olamamıştım.
Debian kullanmayı düşündüğüm için VirtualBox da bir denedim ve açıkçası dağıtımların çoğunluğu zaten aynı masaüstüne sahip olabiliyor. Ben dağıtımların mantığını yani neden seçilip seçilmediğini öğrenmek ve yeni başlayanlarında neden Mint önerildiğini anlamasını istiyorum.

Donanımlarıma uygun Linux dağıtımını nasıl değerlendirebilirim?
Bu sorunun cevabını az çok bulmuş durumdayım. Manjaro benim sistemimle uygun çalışabiliyor gibi duruyor ama küçük bir hata olarak gördüğüm olay var:
Sistem yeniden başlat veya kapat dediğimde 2 dk kadar bir zaman alıyor.

Mesela şu an en beğendiğim dağıtımların tamamını VirtualBox da denemeye çalışıyorum ama aralarında herhangi bir fark göremiyorum çünkü hepsinde gnome masaüstünü kullanıyorum. (Tabii ki farkları vardır ama neler olduğuna dair bir makale varsa ve yazarsanız sevinirim.)
Araştırma yaptığımda da genellikle Debian'da donanımsal sorun yaşamışlar.

Merak ettiğim Linux dağıtımlarını kişiye özel olarak nasıl seçebiliriz?

Debian neden tercih edilebilir? Fedora neden tercih edilir? Manjaro niye tercih edilir?

Bilgisayarımı sadece yazılım için kullanıyorum. Herhangi bir oyun oynamıyorum.

Sistem Özellikleri:
CPU: AMD Ryzen 5 2600X | CPU Soğutucu: Artics Freezer 34 e-Sports Duo | GPU: MSI GeForce RTX 2060 Ventus 6G OC |RAM: Corsair 2x8GB Vengeance LPX DDR4 3000 MHz CL16 | Anakart: MSI B450 GAMING Plus 3466+MHz | SSD: Kingston 480GB HyperX | Kasa: Cooler Master Masterbox MB501L 600W Carbon | monitör: ViewSonic 23, 6" VX2458-C-MHD 1ms 144HZFreeSync/GSync

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben kendi AMD ekran kartımda kullanıyorum, NVIDIA tarafında deneyimi nasıl olacak merak ettiğim için sordum aslında biraz da. Teşekkürler:)

NVIDIA ekran kartıyla ilgili hiçbir problem yaşamadım ama grub ile ilgili küçük bir problem yaşadım. Onu da yeni konu açarak çabucak çözülebilir bir şey olduğunu tahmin ediyorum. Yeni bir EFI bölümü oluşturmada bir yanlış yapmış olabilirim :) .

Forumda aşırı derecede Linux dağıtımı önerisi isteniyor ve genellikle sisteminin kötü ya da iyi olmasına ve yeni başlayanlar için öneri yapılıyor.
Mesela ben yeni başladığımda bana da forumda herkes Mint önerdi. İndirip denediğimde yazıların kayması harici çok önemli bir problemle karşılaşmadım.

Tabii ki ben Mint'den sıkılıp Manjaro yükledim ve çok beğendim. Bazı küçük hataları çözmeye çalıştım ama tam anlamıyla bir yardım bulamadım. Sanırım Manjaro benim donanımım ile gerçekten çok iyi çalışıyor diyebilirim çünkü ilk başta yüklediğim gibi sistem rahatlıkla NVIDIA driver bulup yüklemişti.

Benim istediğim forumda Linux başlayan arkadaşlarımız için akıllarında olan soruyu çözmek. Mesela ben Linux ile daha öncesinde tanışmışlığım var ve bilgisayar programcılığı okuduğum için az çok bilgisayardan anlıyorum ama Linux tam anlamıyla kullanmadığım için biraz da olsa zorlandım. Şimdi de farklı distroları tercih edesim geliyor ve nedense içinden çıkılmaz bir hal aldı.

En yüksek yardımı Ubuntu da alınabildiğini söylüyorlar ama Ubuntu'yu açıkçası hiç sevmiyorum. Zaten yüklemede de başarılı olamamıştım.
Debian kullanmayı düşündüğüm için VirtualBox da bir denedim ve açıkçası dağıtımların çoğunluğu zaten aynı masaüstüne sahip olabiliyor. Ben dağıtımların mantığını yani neden seçilip seçilmediğini öğrenmek ve yeni başlayanlarında neden Mint önerildiğini anlamasını istiyorum.

Bu sorunun cevabını az çok bulmuş durumdayım. Manjaro benim sistemimle uygun çalışabiliyor gibi duruyor ama küçük bir hata olarak gördüğüm olay var:

Mesela şu an en beğendiğim dağıtımların tamamını VirtualBox da denemeye çalışıyorum ama aralarında herhangi bir fark göremiyorum çünkü hepsinde gnome masaüstünü kullanıyorum. (Tabii ki farkları vardır ama neler olduğuna dair bir makale varsa ve yazarsanız sevinirim.)

Debian neden tercih edilebilir? Fedora neden tercih edilir? Manjaro niye tercih edilir?

Sistem Özellikleri:
CPU: AMD Ryzen 5 2600X | CPU Soğutucu: Artics Freezer 34 e-Sports Duo | GPU: MSI GeForce RTX 2060 Ventus 6G OC |RAM: Corsair 2x8GB Vengeance LPX DDR4 3000 MHz CL16 | Anakart: MSI B450 GAMING Plus 3466+MHz | SSD: Kingston 480GB HyperX | Kasa: Cooler Master Masterbox MB501L 600W Carbon | monitör: ViewSonic 23, 6" VX2458-C-MHD 1ms 144HZFreeSync/GSync
Ben bundan önce Ubuntu 20.04 kullanmıştım, sürekli saçma sapan hatalar alıyordum. Sonra Pop! OS deneyeyim istedim, Ubuntu ile yapı olarak pek bir farkı yok ama, biraz daha akıcı ve stabil.

Dağıtımı kuracaksanız NVIDIA GPU'lar için sağlanan ISO'yu indirin. Ayrıca System76'nın kendi sürücüleri de var, kurduktan sonra onlara geçmeyi deneyebilirsiniz.

Ben bundan önce Ubuntu 20.04 kullanmıştım, sürekli saçma sapan hatalar alıyordum. Sonra Pop! OS deneyeyim istedim, Ubuntu ile yapı olarak pek bir farkı yok ama, biraz daha akıcı ve stabil.

Dağıtımı kuracaksanız NVIDIA GPU'lar için sağlanan ISO'yu indirin. Ayrıca System76'nın kendi sürücüleri de var, kurduktan sonra onlara geçmeyi deneyebilirsiniz.
Ubuntuda bende saçma bir şekilde hata almıştım ve yükleyememiştim. Mintte de pek stabil çalıştıramadığım için manjaroya geçmiştim ama onda da küçük hatalar alıyordum.

Şimdi Pop! _OS yükledim ve harika çalışıyor. Tam istediğim gibi hatasız bir kurulum gerçekleştirdi. İlerleyen zamanlarda uykuya alma, yeniden başlatma vb. şeylerde hata vermezse kesinlikle kalacağım bir dağıtım. Ayrıca Manjaro'da ve Mint'te yaşadığım yazılarda kayma hatasınıda hiç yaşamıyorum harika :) .

Gnome masaüstü ve Ubuntu tabanının birleştiği en hoş dağıtım bence Pop! OS. System76 sürücülerini kuracak olursanız deneyimlerinizi aktarmanızı beklerim.

Gnome masaüstü ve Ubuntu tabanının birleştiği en hoş dağıtım bence Pop! OS. System76 sürücülerini kuracak olursanız deneyimlerinizi aktarmanızı beklerim.
Daha distro hakkında pek bilgim yok. System76 sürücüleri ne oluyor onu bile bilmiyorum. Eğer öğrenirsem yardımcı olmaya çalışırım :) .

System76-driver bir sürücü paketi değil zaten, bazı aygıtlar için daemonlarla algılayarak yapılandırma oluşturmayı ya da gerekli sürücü kurmaya yardımcı olmayı sağlıyor sadece; aynı ubuntu-drivers'ın yaptığının benzeri bir işlevi var. Kaynak dosyasının actions.py dosyasını inceleyince, masaüstü sistemlerdeki gibi optimus desteği olmayan Nvidia donanımlar için otomatik olarak ForceFullCompositionPipeline değişkeni eklediğini gördüm. Diğer dağıtımlarda bunu Nvidia ayar yöneticisinden yapıyorsunuz.

Kod:
    def perform(self):
        if os.path.exists(self.oldfilename):
            try:
                os.remove(self.oldfilename)
            except:
                pass
        if os.path.exists(self.filename):
            if "ForceFullCompositionPipeline" in self.read():
                return
            content = self.read_and_backup()
            content += '\n# Added by system76-driver.\n'
        else:
            content = '# Added by system76-driver.\n'
        content += '# Force a full composition pipeline to prevent stuttering.\n\n'
        content += '# Get the current display settings.\n'
        content += 'oldmode=$(nvidia-settings -q CurrentMetaMode | sed -e \'s/.*:: //g\')\n\n'
        content += '# If there were no old settings, then apply a default setting;\n'
        content += '# otherwise, add ForceFullCompositionPipeline to the old settings.\n'
        content += 'if [ -z "$oldmode" ]\n'
        content += 'then\n'
        content += '    newmode="nvidia-auto-select +0+0 { ForceFullCompositionPipeline = On}"\n'
        content += 'else\n'
        content += '    newmode=$(echo "$oldmode" | sed \'s/}/, ForceFullCompositionPipeline=On}/g\')\nfi\n\n'
        content += '# Apply the new display settings.\n'
        content += 'nvidia-settings --assign CurrentMetaMode="$newmode"\n'
        self.atomic_write(content)

Ben system76-power'ı Linux Mint'te güç yönetimi için daemon olarak kullanıyordum, bir kaç sorun çıkartınca, yine TLP'ye döndüm. Uğraşıp uyarlamam gereken yerleri vardı sanırım; ama güzel bir uygulamaydı, diğer dağıtımlar buna kolayca indicator yapabilir.

Son düzenleme:
Ben kendi AMD ekran kartımda kullanıyorum, NVIDIA tarafında deneyimi nasıl olacak merak ettiğim için sordum aslında biraz da. Teşekkürler:)

NVIDIA ekran kartıyla ilgili hiçbir problem yaşamadım ama grub ile ilgili küçük bir problem yaşadım. Onu da yeni konu açarak çabucak çözülebilir bir şey olduğunu tahmin ediyorum. Yeni bir EFI bölümü oluşturmada bir yanlış yapmış olabilirim :) .

Sistem Özellikleri:

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı